| smileKiller a întrebat:

Un cuvant care sa rimeze cu astazi?

Răspuns Câştigător
| patricia1999 a răspuns:

Uite cateva cuvinte :

-strazi
-blonzi
-auzi
-ascunzi
-arzi
-amiezi
-abandonezi

http://www.rimeaza.org/rime-cuvinte.html

Am gasit acest site ce cred ca te va ajuta." este un dictionar de rime in limba romana care permite gasirea rimelor a peste 100. 000 de cuvinte.
" este un site perfect pentru compunerea de poezii :

Sper ca te-am ajutat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru patricia1999):

E o ineptie sa incerci sa rimezi astazi cu blonzi... ultima silaba e "tazi", nu rimeaza fluid cu nimic din ce ai insiruit tu acolo.
Astazi nu e un cuvant de pus la sfarsitul uni vers. Modifica distributia in poezie, pune-l la inceputul versului eventual.

| patricia1999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna MailDaemon!

Eu am insiruit o serie de cuvinte ce rimeaza mai mult sau mai putin cu "astazi". Eu una nu am gasit nici un cuvant ce se termina in " tazi " sau care sa rimeze fluid cu acel cuvant. Totusi am scris niste cuvinte ce rimeaza intr-o anumita masura, prin urmare nu inteleg de ce raspunsul meu este o "ineptie"! Eu fata de tine am dat un raspuns, nu am adus o jignire la adresa cuiva. Presupun ca tu cunosti un cuvant ce rimeaza cu "astazi" altfel nu inteleg de ce ti-ai permis sa imi critici raspunsul,

O zi buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru patricia1999):

Pai tocmai asta e buba: nu cunosc nici o rima... si nici nu tin minte vreo poezie a vreunui mare poet care sa fi infipt "astazi " in context. Uneori cel mai elegant lucru este sa eviti o rima naspa.
PS. cand am zis "ineptie", ma refeream la idiotii aia care au facut site-ul "rimeaza". E un robot prostanac, care leaga cuvintele dupa ultimele doua litere. Nu o lua personal! O zi insorita si tie, si plina de funde!

| patricia1999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum am inteles la ce te-ai referit. Sunt de acord cu tine, nu cred ca - lui "astazi" - i se poate gasi un cuvant care sa rimeze bine. Am interpretat gresit raspunsul ( E o ineptie sa incerci sa rimezi astazi cu blonzi...) si am luat-o personal. Nu am vrut sa te jignesc si imi cer scuze daca am facut-o! happy
Iti urez de asemenea o zi frumoasa!