| anonim_4396 a întrebat:

Un fumator inrait cu risc mare de imbolnavire si moarte e doar cel care baga 1-2 pachete pe zi? Sau si daca bagi 3 tigari pe zi tot asa e

2 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Stiu persoane care fumeaza de la 13 ani si s-au lasat la 95, cand au murit. Si au trait foarte bine pana in ultima clipa.
Si stiu de asemenea persoane care fumeaza de la 25 de ani, si la 50 au facut cancer de plamani si altele, in principal de la fumat.

Deci, conteaza organismul tau, conteaza pe cine mostenesti, conteaza stilul tau de viata, etc.
Fumatul creste riscul de x lucruri. Daca fumezi iti asumi ca poti sa patesti lucrurile respective, nu te gandesti "da, dar eu fumez mai putin".

De ce ai fuma 3 tigari pe zi, stie toata lumea. 3 tigari le fumezi in pauze si la iesiri in oras cu colegii, sa pari si tu smecher, ca altfel nu ai cum sa impresionezi. Decat sa faci asta, mai bine bagi 2 pachete pe zi. Sunt unii care fumeaza fara sa le placa nimic din ce presupune asta, doar pentru ca cred ca e cool si sfarsesc dependenti de ceva care nici macar nu le-a facut placere in prima instanta.

Am muncit si pe ture de noapte, am deplasari prin tara si ma trezesc la 4-5 uneori si as putea sa beau cafea, cum fac TOTI in jurul meu. Dar nu-mi place neaparat. Si de ce m-as obisnui sa fac ceva care nu imi place de prima data? Asta e experienta majoritatii cu tigarile. Doar ca, ce nu facem noi sa primim validare din societate?

| Nirvanaaa a răspuns:

Fumător ești și dacă fumezi o țigară pe zi. Fumător înrăit e dacă nu se rezumă la câteva, ci la pachete întregi.