| ioanacristina666 a întrebat:

Care este cea mai eficienta si simpla metoda pentru un fumator inrait (1-2 pachete pe zi)de a se lasa de fumat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

E mult mai complicat decat pare vezi tu tigara e un fel de drog, acel drog are cauze cum ar fi motivele pentru care fumezi, daca timp de 30 zile nu fumezi deloc vei scapa de ele mare atentie fara 1, 2 pe zi de tot zero,ambitia, vionta, frica, trebuie sa te autoinduci o stare de frica vezi documentare de cancer, de ce produce, pune imaginea pe telefon vezi mereu ce poti pati va da roade te asigur

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Autocontrolul.
iti propui sa nu mai fumezi incepand de maine, si nu mai fumezi. daca te poti controla o sa reusesti. eu asa am lasat fumatul, desi in primele trei saptamani a fost greu. o sa gasesti tot felul de motive ca sa fumezi, adica o scuza fata de tine insuti. insa controlul e totul. eu am deja 4 ani si daca mai rezist inca 6 fara sa fumez pot spune ca am reusit.
bafta.

| paulik12 a răspuns:

Incepe sa inlocuiesti fumatul cu gumele cu nicotina. Nu sunt scumpe si sunt eficiente. Din cate am auzit iti ofera cantitatea de nicotina care ti-o ofera o tigara in mod obisnuit. Dupa, poti incerca tigara elecronica. Problema e ca nu e foarte sanatoasa pentru organism, tu fiind fumator inrait, ai putea face apa la plamani. Oricum. Gumele sau Spray-ul cu nicotina te pot ajuta. Pentru toate astea e nevoie si de putin autocontrol.

| Oana_Oana_1975 a răspuns:

Tata a folosit tigarea electrica cand si-a luat-o tragea de 12 ori din ea pe minut happy nu am numarat am zis la misto, are 2 ani de cand nu mai fumeaza.Dar iti trebuie multa vointa. BAFTA!