| Joker3134 a întrebat:

Un studiu spune că oamenii inteligenți sunt mai fericiți, e adevărat?

49 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta ti-am spus asta? asta ti-am spus?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cum ar trebui sa raspundem?
"da, eu sunt prost si sunt trist"
"da, eu sunt inteligent si fericit"
"nu, eu sunt inteligent si trist"?
Unii au impresia ca sunt nefericiti din cauza ca inteleg prea multe, altii sunt prosti si nefericiti din cauza ca nu isi gasesc locul nicaieri, nu au anturaj de nivelul lor.
Oamenii inteligenti tind sa aiba simtul umorului, poate asta ii face mai fericiti.

| Mosotti a răspuns:

Nu neaparat! Din contra, poate fi un dezavantaj inteligenta in socializare, cuplare, ca foarte multi nu-s asa si e greu sa gasesti partenera/partener, sau prieteni cu care sa discuti ceva mai acatarii, sa faci ceva mai acatarii.
E un avantaj ca ai un job bun cu sal bun, dar fara relatii umane, sau cu sanse mici, tot degeaba.

Ce te faci cand dai de 80 % care vor panarama, prosteala, doar glume si atat? Nu merge.
Ceilalti nu, au socializare la maxim, gasesc f usor parteneri, pe partea afectiva sunt mult mai bine.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Eu i-am spus altceva, el a inteles ce a vrut

| EntertainYou a răspuns (pentru Mosotti):

Foarte gresit ce ai spus.
De ce ca om inteligent ti-ai bate capul prea mult cu oameni toxici, care nu sunt la nivelul tau?
Da, stiu, uneori este inevitabil, ai ceva de impartit cu ei fara sa vrei, dar trebuie sa stii sa-ti menajezi asteptarile. Nu te duci la aprozar ca sa iei Pepsi sau la McDonalds ca sa iei ciorba (au avut ei si tentativa asta).

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Joker3134):

Faza e ca minti, nici un studiu nu afirma asta

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Joker3134):

Sa vad studiul

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Joker3134):

Pentru a realiza aceasta cercetare, autorii au analizat datele colectate in urma unui sontaj de opinie realizat in randul a 6870 de adulti din Anglia.
Cu toate acestea, analiza specialistilor arata ca nivelul de fericire a variat si in functie de activitatile de rutina, venit, bunastarea pe plan fizic, iar aceste variabile au redus asocierea dintre IQ si fericire cu aproximativ 50%.

sursa https://www.spring.org.uk/2017/06/intelligence-happiness.php

Fericirea a fost măsurată folosind o întrebare validată pe o scară de trei puncte. IQ verbal a fost estimat folosind testul național de citire a adulților și a fost analizat atât IQ-ul categoric cât și cel continuu.

un studiu nu valideaza nimic, nici nu scrie despre ce fericire e vorba, plus ca vorbim de doar 7000 de persoane atat, asta nu e stiinta

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Uite alt studiu
Inteligența emoțională a fost un factor predictiv pentru fericire la studenții de medicină. Elevii cu inteligență emoțională mai mare s-au simțit mai sănătoși. Iar fericirea la studenții extrovertiți a fost mai mare decât la cei introvertiți. Se sugerează că rezultatele acestui studiu trebuie confirmate cu studii prospective.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6589629/
Rezultate: Rezultatele au arătat că a existat o asociere pozitivă semnificativă între capacitatea înaltă de inteligență emoțională și fericire (P

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Discutam de inteligenta emotionala

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Un stil de viață sedentar a fost legat de multe rezultate slabe ale sănătății. Timpul petrecut stând este asociat cu riscul crescut de a deveni obez, de a dezvolta diabet, cancer și boli cardiovasculare [ 1 - 3 ] și cu un risc crescut de mortalitate pentru toate cauzele [ 4 ]. Cercetările sugerează că - dincolo de exerciții fizice - o activitate mică, cumulativă, care nu exercită exerciții fizice, cum ar fi starea și mersul pe parcursul funcționării zilnice, contribuie la evitarea acestor rezultate negative și la creșterea stării generale de sănătate [ 5 ]. Apare o întrebare complementară: Modele de activitate fizică pe parcursul zilei sunt legate și de sănătatea psihologică (de exemplu, fericirea)?

Până în prezent, studiile care examinează relația dintre fericire și activitatea fizică s-au concentrat pe exerciții fizice, găsind rezultate mixte. Unele studii au descoperit că oamenii mai fericiți raportează că fac mai mult efort [ 6, 7 ], în timp ce alții nu au găsit nicio relație între fericire și exercițiu [ 8, 9 ]. O mare parte din aceste cercetări anterioare s-au bazat doar pe rapoartele retrospective de sine, pe datele colectate la o singură perioadă de timp și pe probe mici. Astfel, nicio cercetare sistematică nu a examinat legăturile dintre fericirea și markerii comportamentali ai activității fizice de-a lungul timpului într-un eșantion mare, eterogen.

În fiecare zi, persoanele sănătoase se angajează de rutină în activități fizice care nu exercită exerciții fizice. Deoarece astfel de activități sunt atât de comune și, spre deosebire de exerciții fizice, nu necesită o planificare sau pregătire specială, este posibil ca oamenii să nu fie conștienți de frecvența sau măsura în care stau, se plimbă sau se mișcă pe parcursul zilei. Drept urmare, evaluarea activității care nu exercită exerciții fizice utilizează doar riscuri de auto-raportare care generează estimări grosiere și inexacte. Cu toate acestea, cu proliferarea de smartphone-uri care conțin accelerometre - senzori care detectează mișcarea telefonului - este posibil să obțineți estimări obiective ale activității fizice pe parcursul zilei.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

In concluzie nu inteligenta inseamna fericirea si conteaza si activitatea fizica, genetica, gandirea pozitiva, inteligenta emotionala, acel studiu este invalid din mai multe puncte de vedere, despre ce inteligenta vorbim? numarul este mic, nu s-a putut repeta studiul desi nu este stiinta, studile pe termen lung nu afirma asa ceva din contra

| Mosotti a răspuns (pentru EntertainYou):

Pai tocmai aia este, ca fiind putini oameni cu care poti sa te intelegi, socializezi mai greu, ai sanse de socializare si de cuplare mai mici. Ca ala mai neinteligent nu are nici o problema sa stea cu oameni ca el, nu ii este rau asa, poate socializa oricand, poate oricand avea un partener si sa se bucure de astea.
Nu ma refer la caracter, ci la nivelul de inteligenta, preocupari, discutii.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Studiul Harvard, în vârstă de aproape 80 de ani, a demonstrat că îmbrățișarea comunității ne ajută să trăim mai mult și să fim mai fericiți

n al doilea rând, într-o serie ocazională despre modul în care cercetătorii de la Harvard abordează problemele legate de îmbătrânire.

W oamenii de știință de găină a început urmărirea stării de sănătate a 268 sophomores Harvard în 1938 în timpul Marii Depresiuni, ei spera ca studiul longitudinal ar dezvălui indicii pentru viața de conducere sănătos și fericit.

Au primit mai mult decât și-au dorit.

După ce au urmărit bărbații Crimson supraviețuitori timp de aproape 80 de ani ca parte a Studiului Harvard de dezvoltare a adulților, unul dintre cele mai lungi studii din viața de adult, cercetătorii au colectat o cornucopie de date despre sănătatea lor fizică și mentală.

Dintre cohorta originală Harvard recrutată ca parte a Studiului Grant, doar 19 sunt încă în viață, toate la mijlocul anilor 90. Printre recrutările inițiale s-au numărat eventualul președinte John F. Kennedy și editorul de lungă vreme al Washington Post, Ben Bradlee. (Femeile nu erau în studiul inițial, deoarece Colegiul era tot bărbat.)

În plus, oamenii de știință și-au extins în cele din urmă cercetările pentru a include urmașii bărbaților, care acum numără 1.300 și sunt în anii 50 și 60, pentru a afla cum experiențele din viața timpurie afectează sănătatea și îmbătrânirea în timp. Unii participanți au continuat să devină oameni de afaceri, medici, avocați, iar alții au sfârșit ca schizofrenici sau alcoolici, dar nu pe piste inevitabile.

În deceniile intervenite, grupurile de control s-au extins. În anii 1970, 456 de locuitori din interiorul orașului Boston au fost înscriși ca parte a Studiului Glueck, iar 40 dintre ei sunt încă în viață. Cu mai mult de un deceniu în urmă, cercetătorii au început să includă soții în studiile Grant și Glueck.

De-a lungul anilor, cercetătorii au studiat traiectoriile de sănătate ale participanților și viața lor mai largă, inclusiv triumfurile și eșecurile lor în carieră și căsătorie, iar constatarea a produs lecții uimitoare și nu numai pentru cercetători.

„Constatarea surprinzătoare este că relațiile noastre și cât de fericiți suntem în relațiile noastre au o influență puternică asupra sănătății noastre", a spus Robert Waldinger, directorul studiului, psihiatru la Spitalul General din Massachusetts și profesor de psihiatrie la Harvard Medical School. „Grija de corpul tău este importantă, dar tindeți la relațiile voastre este și o formă de îngrijire de sine. Asta este, cred, revelația. "

Dr. Robert Waldinger la locuința sa din West Newton cu soția Jennifer Stone
„Oamenii care au fost cei mai mulțumiți în relațiile lor la vârsta de 50 de ani au fost cei mai sănătoși la 80 de ani", a spus Robert Waldinger împreună cu soția sa, Jennifer Stone. Rose Lincoln / Fotograful personalului Harvard
Relațiile strânse, mai mult decât bani sau faimă, sunt ceea ce țin oamenii fericiți de-a lungul vieții, a relevat studiul. Aceste legături protejează oamenii de nemulțumirile vieții, ajută la întârzierea declinului mental și fizic și sunt mai buni predictori ai vieții lungi și fericite decât clasa socială, IQ sau chiar genele. Această constatare s-a dovedit adevărată peste tot, între bărbații Harvard și participanții din orașul interior.

Cercetarea pe termen lung a primit finanțare de la fundații private, dar a fost finanțată în mare parte din subvenții de la Institutele Naționale de Sănătate, mai întâi prin Institutul Național de Sănătate Mintală și mai recent prin Institutul Național de Îmbătrânire.

The Daily Gazette
Înscrieți-vă la e-mailuri zilnice pentru a obține cele mai recente știri despre Harvard.

adresa ta de email

Cercetătorii care au studiat date, inclusiv documente medicale vaste și sute de interviuri și chestionare în persoană, au găsit o corelație puternică între viața înfloritoare a bărbaților și relațiile lor cu familia, prietenii și comunitatea. Mai multe studii au descoperit că nivelul de satisfacție al oamenilor cu relațiile lor de la vârsta de 50 de ani a fost un predictor mai bun al sănătății fizice decât nivelul colesterolului lor.

„Când ne-am adunat laolaltă tot ce știam despre ei despre vârsta de 50 de ani, nu nivelurile colesterolului lor de vârstă mijlocie au prezis cum vor îmbătrâni", a spus Waldinger într-un popular TED Talk. „A fost cât de mulțumiți au fost în relațiile lor. Oamenii care erau cei mai mulțumiți în relațiile lor la 50 de ani erau cei mai sănătoși la 80 de ani. "

Discuție TED / Robert Waldinger

El și-a înregistrat discuția TED, intitulată „Ce face o viață bună? Lecții din cel mai lung studiu despre fericire ", în 2015, și a fost vizionat de 13.000.000 de ori.

De asemenea, cercetătorii au descoperit că satisfacția conjugală are un efect protector asupra sănătății mintale a oamenilor. O parte a unui studiu a descoperit că persoanele care au avut căsătorii fericite în anii 80 au raportat că starea lor de spirit nu a suferit nici în zilele în care au avut mai multe dureri fizice. Cei care au avut căsătorii nefericite au simțit atât mai mult durere emoțională, cât și fizică.

Cei care au păstrat relații calde au ajuns să trăiască mai mult și mai fericiți, a spus Waldinger, iar cei singuri au murit deseori mai devreme. „Singurătatea ucide", a spus el. „Este la fel de puternic ca fumatul sau alcoolismul."

Potrivit studiului, cei care au trăit mai mult și s-au bucurat de o sănătate sănătoasă au evitat fumatul și alcoolul în exces. Cercetătorii au descoperit, de asemenea, că cei cu sprijin social puternic au înregistrat o deteriorare psihică mai mică pe măsură ce îmbătrâneau.

În cadrul unui studiu recent, cercetătorii au descoperit că femeile care se simțeau atașate în siguranță de partenerii lor erau mai puțin deprimate și mai fericite în relațiile lor doi ani și jumătate mai târziu și aveau, de asemenea, funcții de memorie mai bune decât cele cu frecvente conflicte conjugale.

„Singurătatea ucide. Este la fel de puternic ca fumatul sau alcoolismul.
- Robert Waldinger
„Relațiile bune nu ne protejează doar corpul; ne protejează creierul ", a spus Waldinger în discuția sa TED. „Și aceste relații bune, nu trebuie să fie netedă tot timpul. Unele dintre cuplurile noastre octogenare ar putea să bâlbâiească reciproc zi de zi, dar, atât timp cât au simțit că pot conta cu adevărat pe celălalt, atunci când aceste lucruri devin dure, aceste argumente nu au afectat amintirile lor. "

Deoarece începe îmbătrânirea de la naștere, oamenii ar trebui să înceapă să aibă grijă de ei înșiși în fiecare etapă a vieții, spun cercetătorii.

„Îmbătrânirea este un proces continuu", a spus Waldinger. „Puteți vedea cum oamenii pot începe să difere în traiectoria lor de sănătate în cei 30 de ani, astfel încât, având grijă de voi în viață devreme, puteți să vă orientați pe un curs mai bun pentru îmbătrânire. Cel mai bun sfat pe care îl pot da este „Ai grijă de corpul tău ca și cum ai avea nevoie de el timp de 100 de ani", pentru că s-ar putea. "

Studiul, la fel ca subiecții rămași originali, a avut o viață lungă, cuprinzând patru regizori, ale căror funcții reflectau interesele și opiniile lor medicale ale vremii.

Sub primul director, Clark Heath, care a rămas din 1938 până în 1954, studiul a reflectat viziunea dominantă a epocii asupra geneticii și a determinismului biologic. Cercetătorii timpurii au crezut că constituția fizică, capacitatea intelectuală și trăsăturile de personalitate au determinat dezvoltarea adulților. Aceștia au făcut măsurători antropometrice detaliate ale craniilor, podurilor și alunițelor, au scris note aprofundate despre funcționarea organelor majore, au examinat activitatea creierului prin electroencefalograme și chiar au analizat scrierea de mână a bărbaților.

Acum, cercetătorii atrag sângele bărbaților pentru testarea ADN-ului și îi pun în scanere RMN pentru a examina organele și țesuturile din corpul lor, proceduri care ar fi sunat ca ficțiune științifică în 1938. În acest sens, studiul în sine reprezintă o istorie a schimbărilor care viața aduce.

Psihiatrul George Vaillant, care s-a alăturat echipei ca cercetător în 1966, a condus studiul din 1972 până în 2004. Format ca psihanalist, Vaillant a subliniat rolul relațiilor și a ajuns să recunoască rolul crucial pe care l-au jucat în oamenii care trăiesc vieți îndelungate și plăcute.

„Când a început studiul, nimeni nu-i păsa de empatie sau de atașament. Dar cheia unei îmbătrâniri sănătoase sunt relațiile, relațiile, relațiile. "
- George Vaillant
Într-o carte numită „Îmbătrânirea bine", Vaillant a scris că șase factori au prezis îmbătrânirea sănătoasă pentru bărbații Harvard: activitatea fizică, absența abuzului de alcool și fumatul, având mecanisme mature pentru a face față ascensiunilor și coborâșilor vieții și bucurarea atât a unei greutăți sănătoase cât și a o căsătorie stabilă. Pentru bărbații din interiorul orașului, educația a fost un factor suplimentar. „Cu cât au mai multă educație bărbații din orașul interior", a scris Vaillant, „cu atât sunt mai multe șanse să înceteze fumatul, să mănânce în mod sensibil și să consume alcool cu ​​moderație."

Cercetările lui Vaillant au evidențiat rolul acestor factori protectori în îmbătrânirea sănătoasă. Cu cât subiecții au avut mai mulți factori, cu atât mai mari sunt șansele să aibă vieți mai lungi și mai fericite.

„Când a început studiul, nimeni nu-i păsa de empatie sau de atașament", a spus Vaillant. „Dar cheia unei îmbătrâniri sănătoase sunt relațiile, relațiile, relațiile."

Studiul a arătat că rolul geneticii și al strămoșilor cu viață îndelungată s-a dovedit mai puțin important pentru longevitate decât nivelul de satisfacție cu relațiile din perioada de viață, recunoscut acum ca un bun predictor al îmbătrânirii sănătoase. Cercetarea a scos în evidență și ideea că personalitățile oamenilor „au pus ca tencuiala" până la 30 de ani și nu pot fi schimbate.

„Cei care erau în mod clar epavele de tren atunci când aveau vârsta de 20 sau 25 de ani s-au dovedit a fi niște octogenari minunați", a spus el. „Pe de altă parte, alcoolismul și depresia majoră ar putea lua persoanele care au început viața ca vedete și să le lase la sfârșitul vieții ca epave de tren."

Profesorul Robert Waldinger este directorul Studiului Harvard al dezvoltării adulților, unul dintre cele mai lungi studii din viața de adult. Rose Lincoln / Fotograful personalului Harvard
Al patrulea director al studiului, Waldinger a extins cercetările la soțiile și copiii bărbaților originali. Acesta este studiul de a doua generație, iar Waldinger speră să-l extindă la a treia și a patra generație. „Probabil că nu va mai fi niciodată replicat", a spus el despre cercetările îndelungate, adăugând că mai sunt încă de învățat.

„Încercăm să vedem cum oamenii gestionează stresul, dacă corpurile lor se află într-un fel de mod de„ luptă sau zbor "cronică", a spus Waldinger. „Vrem să aflăm cum se face că o copilărie dificilă ajunge de-a lungul deceniilor pentru a descompune corpul la vârsta mijlocie și mai târziu."

Lara Tang '18, un concentrator de biologie umană și evolutivă care s-a alăturat recent echipei ca asistent de cercetare, își bucură ocazia de a ajuta la găsirea unor răspunsuri. Ea s-a alăturat efortului după ce a întâlnit discuția TED a lui Waldinger într-una din clasele ei.

„Asta m-a motivat să fac mai multe cercetări în domeniul dezvoltării adulților", a spus Tang. „Vreau să văd cum experiențele copilăriei afectează evoluțiile sănătății fizice, sănătății mintale și fericirii mai târziu în viață".

Întrebat ce lecții a învățat din studiu, Waldinger, care este un preot Zen, a spus că practică meditația zilnic și investește timp și energie în relațiile sale, mai mult decât înainte.

„Este ușor să te izolezi, să fii prins în muncă și să nu-ți amintești: 'Oh, nu i-am văzut pe acești prieteni de multă vreme', a spus Waldinger. „Așa că încerc să acord mai multă atenție relațiilor mele decât obișnuisem."

https://news.harvard.edu/......appy-life/

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Companie. În general, persoanele care petrec mai mult timp cu prietenii și persoanele dragi sunt mai fericite decât oamenii care sunt solitari. Simțirea izolată permite înflorirea sentimentelor de insecuritate și îndoială de sine.

https://www.businessinsider.com/......ss-2015-12

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Studiul este o mare prostie pesudostiintifica, nici un studiu pe termen lung nu afirma asa ceva

| EntertainYou a răspuns (pentru Mosotti):

Da, stiu unde bati, dar fericirea nu vine doar din exterior. Iar oamenii inteligenti stiu acest fapt. Asta ziceam si mai sus.

| Mosotti a răspuns (pentru EntertainYou):

Eee, fara socializare si mai ales fara partener, nu e bine, gasesc si astia parteneri dar mai greu, mai ales daca arata si neatragatori, e mai rau, ca astia nu am inteles niciodata de ce, arata si ca dracu ca atractivitate pentru sexul opus, nu ca oameni, ca, ca oameni pot fi f okey. Degeaba stiu acest fapt daca simt altceva, doar ca putini recunosc.

| EntertainYou a răspuns (pentru Mosotti):

Umm, nu. Contrazice ideea de inteligent daca le-ar pasa atat de mult de aparente si validare sociala.

| Mosotti a răspuns (pentru EntertainYou):

Si asta este adevarat! Ai dreptate ca asa e prietenul meu inginerul de 55 ani, asa zice si el ca tine, insa si el ma are pe mine ca prieten, are o gagica pe care o f desi nu sta cu ea, ca nu are nimic comun cu ea, deci are si el o minima socializare, dar nu de validare, nu de aparente.
Noi ne exercitam discutiile si pasiunile comune, DAR ar putea sta f bine si fara mine sau prietena aia.
Afectiv e cam zero, nu depinde de nimeni afectiv, nu sufera dupa nimeni, ar putea trai singur fara nici o problema, nu are treaba.

Daca de ex maine nu mai vreau sa fiu prietenu lui, ar zice "okey, asta e", nu are nici un regret! Nu intreaba "Dar ce s-a intamplaat ma? Suntem prieteni de 17 ani, ce naiba ai? Nu vreau sa se intample asta, ce am facut " asa cum ar trebui de fapt, nici vorba.

El e fericit cu inteligenta lui! Sa afle multe despre matematica si altele, asta e bucuria lui, atat.
Cam la asta te referi.

| EntertainYou a răspuns (pentru Mosotti):

Unii sunt si inteligenti si cam narcisisti (adica sa caute validare/atentie, sa aiba nesigurante, dar nu arata empatie fata de semeni).
Asta poate variaza de la om la om. Depinde si de ce copilarie/parinti au avut parte. Are de-a face cu stima de sine scazuta (a nu se confunda cu increderea in sine).
Asta nu inseamna ca oamenii inteligenti nu vor relatii pentru ca asta ar fi un lucru inteligent. Zic doar strict de faptul ca ei n-au nevoie de relatii ca sa se simta validati.

| Mosotti a răspuns (pentru EntertainYou):

Pai da, nu au nev de fie validati ca se valideaza singuri. Aia narcisisti au probleme psihologice.
Dar na, si asta al meu are gagica, deci simte nev de ssex totusi. De o minima socializare are nevoie si el.

| EntertainYou a răspuns (pentru Mosotti):

Inteligenta are diverse straturi... oamenii astia mai narcisisti au inteligenta emotionala destul de scazuta (tradusa ca imaturitate emotionala). De aia nu prea le pasa in mod real de alti oameni.
Normal ca au si ei nevoi sau dorinte, inclusiv romantice & sexuale, dar din motive diferite fata de alti oameni. E tot un motiv de validare la ei. De ce? Tocmai ce ziceam, din moment ce le pasa doar de persoana lor (si imaginea lor mai ales, le poate fi rusine daca nu pare ideala/perfecta altora), deci le place orice modalitate prin care pot arata ca sunt persoane de succes. Dar e numai de fatada.

| Mosotti a răspuns (pentru EntertainYou):

Mda, nu am inteles niciodata ce vor multi sa fie validati, si daca nu-s, ce? Imi vad de treaba mea.
Ma refeream la cei inteligenti si intelectual si emotional.
Desi am vazut ca intelectualii mai ales aia pe materii reale sunt cam praf la chestii emotionale, nu toti dar f multi.

De ex daca zici "mi-e nasol, nu pot veni la ore maine", iti zice "eee, chiar nu poti veni?", nu intelege ca nu poti chiar daca ii explici mecanismul sa reiasa limpede ca asa e.
Daca ii zici ca ai depresie, nu pricepe, e doar un exemplu printre altele.
In mod normal raspunsul este "mda, ia da sa vad si eu ce scrie de depresia aia ca poate zici bine", sau "mda, te inteleg chiar daca eu nu am trecut prin asta, e clar ca tu treci". Dar nici vorba.

Daca ii zic ca orice om se ingrasa daca baga mai multe kcal decat arde, el zice "nuuu, sunt oameni care mananca oricat si nu se ingrasa", nici nu te intreaba sa ii explici ce si cum ca sa priceapa, si daca ii explici, parca nu i-ai zis, neaga si simti ca nici nu a percutat ce i-ai explicat.
Nu pricepe ca aia care nu se ingrasa, nu se ingrasa ca intamplator se satura cu putin si de fapt nu baga mai multe kcal decat ard.
Deci e problema.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu as tinde sa zic asta. Multi dintre aia mai destepti ca mine pe care ii stiu nu prea dau de-afara de fericire - si nici eu nu-s prea prost...winking

| Celcestietot a răspuns:

Iar generalizezi.

| LoveSleep a răspuns:

Tu ai facut studiul?

| Celcestietot a răspuns (pentru LoveSleep):

rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru LoveSleep):

Pesudostiinta

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Joker3134):

Cei care traiesc mult sunt fericiti?

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns:

Link catre studiu te rog?

| gemeni6226 a răspuns:

Precum spunea si marele Einstein totul este relativ iar cine a facut studiul, maninca si el o paine.Depinde de la om la om de la caz la caz. Sunt oameni care sunt fericiti si daca au o mamaliga pe masa si acoperis deasupra capului iar altii se ennerveaza in cazinouri de lux si se impusca in cap caci tocmai au pierdut o avere.Totul depinde de cum reuseste individul sa aduca si sa mentina in suflet pacea interioara, pana la urma de asta depinde fericirea fiecaruia.

| RAY a răspuns (pentru gemeni6226):

Studiul nu are relevanta stiintifica

| gemeni6226 a răspuns (pentru RAY):

Asa e.

| GoldenZenith a răspuns:

Eu cred ca persoanele care nu stau asa bine la capitolul "inteligenta" sunt de fapt persoanele cele mai fericite. Oamenii de genul nu isi fac atatea griji si nu au mintea in o mie una directii asa cum au persoanele cu un iq nitel mai maricel. De regula ele tind sa aiba prea multe ganduri si griji generate de la faptul ca gandesc prea mult. Acum no, fiecare cu parerea lui. Nu e musai sa fie asa, ca si un nene inteligent poate fi fericit.

| StrongHeart a răspuns:

Sa zicem ca esti un savant foarte priceput si esti tinut captiv de catre guvern ca sa construiesti explozibil sau un virus nou(poate corona).Nu poti sa iti vezi familia, lucrezi pentru ei, esti controlat, respiri doar pentru ca ti se da voie.
In cazul ala, cat de fericit esti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciun studiu nu zice asta.

Răspuns utilizator avertizat
| EntertainYou a răspuns:

Nu e niciun studiu.
Oamenii mai inteligenti stiu cum sa fie fericiti.
Nimic nou, la ei fericirea vine din interior cel mai des, nu din exterior.
Nu e necesar un mega studiu pentru asa ceva.

| sebygmr24 a răspuns:

Nu toata lumea care este inteligenta este fericita, exista oameni inteligenti care trec prin experiente neplacute uneori si nu sunt fericiti.