| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

E adevarat ca in trecut oamenii erau mult mai inteligenti fata de cei din sec XXI?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, cu mult mai inteligenți. Nu puneau asemenea întrebări.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru sadrian46):

Te referi la mine s-au la utilizatorii TPU.

| sadrian46 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Scuze dar am făcut din viteză o glumă proastă la care am râs singur, ca dovadă de lipsă de inteligență temporară din partea mea.
Încă o dată, scuzele mele sincere.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru sadrian46):

Nu face nimic, nu ma supar doar atat voiam un raspuns sincer la intrebarea scrisa mai sus, sa ma ierte Dumnezeu dar am presimitirea ca de la an la an incepem sa ne prostim tot mai mult cu fiecare generatie.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu foarte mici exceptii, nu.

| Raven a răspuns:

Nu cred. Se presupune că avem acces la mult mai multă informație decât cei din secolele anterioare, ar trebui, teoretic, să fim mai inteligenți, ar trebui să înțelegem fenomenele care au loc în jurul și înăuntrul nostru. Și cu toate astea, există multă ignoranță pe lumea asta: sunt oameni care cred că pământul e plat și-și strigă convingerile în gura mare.
Probabil că și cei de acum 200 de ani erau la fel de stupizi dar nu erau promovați. Acum mass media și internetul ți-i bagă efectiv în casă, îi vezi la televizor, îi auzi la radio, dai peste ei pe Facebook, din ce în ce mai agramați, din ce în ce mai ignoranți, din ce în ce mai vocali.

| Frank51 a răspuns:

Nu. Au existat prosti tot timpul, asa cum au existat oameni inteligenti, smecheri, aroganti, a existat si exista unicitate. Te nasti special, fiind unic, o mare parte din adn-ul persoanei va determina nivelul de inteligenta si caracter+personalitate, dar pe parcursul vietii acesta se schimba radical in functie de persoana respectiva. Deci nu trebuie sa judecam pe cei care VOR sa invete mai bine, pe cei care INCEARCA sa schimbe ceva, pe cei care se straduiesc in viata, ci pe cei care au totul la picioare dar sunt aroganti, prosti, needucati, si nu vor o schimbare in viata lor.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu.
Avansul tehnologic a venit ca urmare a dezvoltării nivelului de inteligență.
Dacă inteligența ar fi fost atât de dezvoltată, smartphone-urile noastre de astăzi ar fi fost telefoanele de pe vremea bunicilor pentru cei din preistorie, de exemplu, iar noi astăzi am fi avut deja calculatoare cuantice instalate în creier iar rasa umană ar fi fost deja diversificată pe mii de sisteme solare (și multe alte scenarii SF).

| aXy99 a răspuns:

Nu.

Off topic: Te rog frumos, nu mai scrie S-AU cand nu e cazul.

| Theo94 a răspuns:

Nu, uite ce tehnologie avem acum si cum era inainte, si continua sa avanseze.

| chuckmanson a răspuns:

Unii da, alții nu. Spre exemplu, cred că ar fi greu în ziua de azi să găsești oameni la fel de inteligenți ca filozofii din Grecia antică spre exemplu, dar în același timp am evoluat extrem de mult față de ce eram, chiar secolul trecut.

| Gaby212 a răspuns:

De-a lungul timpului, oamenii au evoluat in mod diferit d.p.d.v. intelectual. Unele popoare au fost mereu cu un pas inaintea altora...Acum cca. 2500 de ani, de exemplu, in Grecia Antica s-au stabilit bazele in multe domenii stiintifice esentiale: matematica, fizica, astronomie etc. Fara acestea, omenirea ar fi fost cu mult in urma.Din pacate, treaba asta cu "descoperiri inovatoare" n-a durat prea mult pentru ei. laughing Stii vorba aia: "Teoria ca teoria, dar practica ne omoara". Japonezii au fost dintotdeauna fruntasi cand a venit vorba de lucruri palpabile.Grecii cu teoria, japonezii cu practica... Doar ca cea dintai are limitele ei happy Asa se explica faptul ca in Japonia se lanseaza in prezent cele mai noi tehnologii si se construiesc megastructuri impresionante, pe cand in Grecia oamenii au ramas tot cu bolovanii lor de o mie de ani. Ca sa vezi si tu diferenta dintre perseverenta altor popoare si mentalitatea noastra europeana de "Lasa ca ajunge".
Am batut campii ca sa iti fac o introducere in perspectiva mea fata de subiect,dar acum vreau sa iti raspund la intrebare scurt si clar: NU, nu erau mai inteligenti decat acum. Inclusiv anatomia creierului s-a schimbat crucial. Daca atunci oamenii de stiiinta se afirmau facand probe practice, acum se bazeaza pe teste ipotetice si rationamente logice. Nu ai cum sa faci o comparatie obiectiva, pentru ca vorbim despre posibilitati si resurse diferite. Atunci fizicienii aveau la dispozitie obiecte din mediul inconjurator, iar acum deja utilizeaza acceleratoare de particule sau lasere. In plus, in urma cu ceva vreme majoritatea erau prosti cu spume. 78% taranime needucata, 20% bogatani (care aveau bani, dar Dumnezeu stia ce paie aveau in cap) si restul de 2% intelectuali. Acum lucrurile s-au mai schimbat. Clasa de mijloc nu mai e analfabeta, pe toate drumurile e plin de indivizi cu scoli inalte si oamenii cu adevarat sclipitori lucreaza la proiecte de viitor care par desprinse din filme SF.
Desigur, daca te uiti la "domnisoarele" Dancila, Vasilescu sau Grapini s-ar putea sa crezi ca si neanderthalienii erau mai destepti (ceea ce-i adevarat), dar ele sunt niste exceptii(asa ca nu le baga in seama). Oamenii din zilele noastre sunt uimitori. Daca vrei sa te convingi, citeste pe Google despre laserul de la Magurele (ca sa vezi ca romanii nu-s drept tampiti). Nu exista padure fara uscaturi, pacat ca la noi sunt scoase la inaintare in functii inalte sad
Antena 3 e prea ocupata sa faca propaganda politica pentru a scoate la lumina si ce e bun in tara asta.

| blzer a răspuns:

Salut,

Depinde în ce sens o iei, sincer să fiu.
Nu putem spune că sunt mai inteligenți, după cum bine vezi tehnologia s-a dezvoltat extrem de mult fața de trecut.Dar da, oamenii de atunci aveau mai multă motivație, nu erau atât de închiși ca acum, stând cu capul în telefonul. Erau plini de viața, doritori de nou.Dar nu, nu cred că putem spune că erau mai inteligenți.

Baftă!winking

| Floria_Ioan_1996 a răspuns:

Nu,problema este ca astazi in afara de prosti (pentru ca tot timpul au existat prosti) cei inteligenti vor avea de suferit deoarace acum au aparut telefoanele, tehnologia moderna, etc