| Dan_8062 a întrebat:

Unde pot face cursuri de electronica si/sau inginerie in Bucuresti fara sa trebuiasca sa am studiile minime obligatorii(10 clase)? Link-uri,site-uri, dati-mi orice m-ar putea ajuta.

6 răspunsuri:
| SmokeyEye a răspuns:

Vrei sa faci doar pentru diploma sau ca sa inveti ceva? Iti pot trimite pe mail cursurile mele de la Facultatea de electronica si telecomunicatii, specializarea electronica aplicata.

| Dan_8062 explică (pentru SmokeyEye):

Nu vreau sa fac pentru diploma, dar daca puteti sa imi trimiteti cursurile dvs si nu va deranjeaza acest lucru email-ul meu este dan_the_biker7@yahoo.com

| SmokeyEye a răspuns:

Inginerie fara sa ai macar 10 clase? Ce crezi ca inseamna asta? Vrei sa faci un dispozitiv? Ai idee de o aplicatie? "electronica si/SAU inginerie"? E un domeniu vast; spune clar ce vrei. Cursuri nu gasesti, decat daca cunosti pe cineva, sa iti dea meditatii.Dar fara matematica din liceu m1 ( integrale, serii, derivate partiale, etc) plus fizica de "la mintea cocosului" aia cu Ohm si Kirchhoff. Ar trebui sa iei manualele unui copil din liceu, si abia dupa ce ai inteles ce e acolo sa ceri mai mult.Crezi ca sunt degeaba 12 clase? Tot ce am facut in trecut, se foloseste in practica. Ai aici un link"ajutator". http://ro.scribd.com/doc/36642484/Bazele-electrotehnicii-Mandru. E o carte, care se numeste "Bazele Electrotehnicii". Dupa cum numele spune, acestea sunt bazele. Daca tu intelegi 10% din aceasta carte de unul singur, are rost sa te gandesti sa continui cu electronica, Bafta.

| Dan_8062 explică (pentru SmokeyEye):

Si eu sunt un copil din liceu, doar ca sunt a9a.La liceu fac m1 deci probabil cand voi termina voi intelege electronica destul de bine... Deocamdata inteleg ce pot.

| SmokeyEye a răspuns (pentru Dan_8062):

Cate un curs cuprinde cam 500 pag plus indrumatorul de laborator si cate un soft pentru simulari ( de exemplu Orcad- simulator pentru orice circuit). Mai bine imi zici exact la ce te-ai gandit cand ai pus intrebarea asta si iti trimit cursul corespunzator nevoilor. In 6 ani de facultate se fac cam multe materii.( 6-7 pe semestu- fa tu calculele). Daca vrei de exemplu sa faci o aplicatie pentru telefon, iti trebuie programare.Iti trimit cursuri de java. Daca vrei sa faci un sistem de inchidere automata a frigiderului daca il uiti deschis, iti trebuie si limbaj de asamblare si ceva notiuni despre senzori. Nu are rost sa te speriu cu toate materialele, deci spune ce vrei.

| Dan_8062 explică (pentru SmokeyEye):

Mi-ar placea si sa fac o aplicatie de telefon, dar pe langa asta o alarma cu senzori de miscare, o incuietoare electronica si un dispozitiv telecomandat cum ar fi sa am un penar din care sa iasa un pix and apas pe un buton spre exemplu...