| Stefaniaioana a întrebat:

Unde se gasesc acei colaci kurtos secuiesc sau unguresti numai stiu exact, in Iasi?

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

De obicei la Zilele Orasului, in Galati de exemplu.in decembrie la ziua orasului gasesti multi care fac kurtos..sau mai poti gasi de Craciun.Insa la mare, pe litoral, gasesti toata vara!

| AC4S4 a răspuns:

Se numesc kurtos kalacs. În Transilvania găsești cam în fiecare oraș, de obicei la tarabele din centru. Nu sunt sigur dacă în Iași vei găsi. Caută, tot așa, pe la tarabele din centru.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Sunt si in tm de sarbatori

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Si in zilele normale nu? La Timisoara sunt ceva maghiari, in Iasi aproape deloc.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Nu,ca nu sunt casute in centru

| Stefaniaioana explică (pentru AC4S4):

Am mai vazut acum ceva timp pe la kaufland..erau niste tarabe...ma refer in Iasi