| chiftelutacrocanta a întrebat:

Uneori ca sa fi fericit trebuie sa minti? De exemplu,esti stresat si vrei sa mergi acasa de la scoala,daca ii spui profesorului adevarul nu o sa te lase,dar daca minti si spui ca esti bolnav probabil te lasa acasa,deci minciuna e necesara intre oameni care nu te inteleg,nu? De ce dupa ce ai mintit profesorul de exemplu, vine si iti spune ca esti mincinos si ca daca i-ai fi spus adevarul te-ar fi lasat acasa? Pe bune, chiar te-ar fi lasat? Ca sa fi fericit trebuie sa minti uneori?

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sunt minciuni nevinovate. Daca nu fac rau nimanui, nu sunt grave, trebuie doar diminuate.Toti mintim cateodata fortati de imprejurari.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Eu incerc sa ma mai mint spunandu-mi ca nu-mi pasa.

| eminescuhipiot a răspuns:

O minciuna mica spunem cu totii, nu e capat de lume cat timp nu ranesti pe cineva, nu sunt consecinte grave, etc.

| DuckDogger a răspuns:

In viata de zi cu zi, toti mintim. Fie o minciuna super simpla, ca de exemplu, cand iti cere cineva un leu si tu ii spui ca nu ai, desi tu ai. Pana la minciuni mari, poate chiar exagerate, aici sunt multe exemple, dar nu stiu sa-ti dau unul acum. Ca sa-ti raspund la una dintre intrebarile de mai sus, nu, profesorii nu ne-ar fi lasat acasa daca i-am spune "Nu am chef de ora, va rog sa ma invoiti". Desi ar fi frumos sa ne mai accepte si profesorii uneori "durerea-n c#r" de orele lor. big grin Mi-a facut placere

| Anonimhm a răspuns:

Niciodata nu trebuie sa minti ca sa fi fericit. Daca minti acum, o sa fi fericit doar acum. Poate in ziua in care ai lipsit, profesorul a predat o lectie importanta din care probabil te asculta a doua zi si o sa iei o nota mai mica decat te-ai asteptat.Si minciuna tot timpul se afla cand nu te astepti.Deci daca nu minti o sa fi trist doar pe moment dar gandeste-te ca o sa fi fericit mai incolo!