| BlackMetalIsMyLife a întrebat:

Unii copii se nasc surzi, orbi, invalizi, muti, cu probleme grave. De ce Dumnezeu ingaduie acest lucru? Ce vina au ei pentru a suferi in chinuri(cei cu boli grave ) ce vina au cei ce nu pot vedea lumina soarelui? cei ce nu pot auzi? de ce se intampla toate astea? si de ce se intampla? vi se pare o nedreptate? De ce-ar vrea Dumnezeu acest lucru? Acei copii unde vor ajunge dupa ce vor murii,? ca doar au trait in chinuri groaznice (mai ales cei cu grave boli, dureri ingrozitoare murit in chinuri etc ) ce se intampla dupa moarte? unde ajung ei? ce vina au ei ca se nasc asa? nu e nedrept? :-s

Răspuns Câştigător
| Bunicul62 a răspuns:

In sat la noi sunt foarte rare,ca noi ducem viata Crestina si avem frica de Dumnezeu Mincam ce gasim prin ograda si cotete,nu indopam copii cu pastile iar cind fac guturai aplicam leacurile babesti si sa vezi ce flacai zdraveni avem Fetele nu iau pastila de a doua zi si nu sunt mai rele ca animalele cind au nunta. ma refer la ciini. Avem si un ciung din nastere dar nici el nu il ia la bani marunti pe Dumnezeu, Din contra este insurat si are doi copii si face Sf Cruce cu mina stinga si ii da lauda Domnului ca are macar o mina sa se foloseasca de ea.A terminat liceul scriind cu mina stinga deci cind vrea omul se poate.El are de la Domnul partea lui de bucurii si nu uita dupa ce se roaga sa ii multumeasca Domnului pentru darurile lui.Mos Vasile a venit de pe front din Muntii Tatra fara picioare de la genunchi in jos (retezate de o mina),nici el nu il ocara pe Domnul ca si de el a avut grija si are doi copii cam de seama mea si mosul odihneste la Domnul, Mosul stia ca nu pune Dumnezeu in circa omului mai mult de cit poate duce.Noi nu punem necazurile noastre in circa lui Dumnezeu, noi am fost invatati sa cautam solutii, Daca nu le gasim dam fuga la Parintele si luam cuvint de invatatura ca sunt Evangheliile pline si incepem sa ne rugam care dupa puterile lui Punem necazurile noastre la picioarele lui Dumnezeu si nu ne lasa el, ca pieream de mult

3 răspunsuri:
| BlackMetalIsMyLife explică:

Scuze pentru greselile de exprimare dar m-am grabit.

| artur99 a răspuns:

Urmașii păcătoșilor sunt pedepsiți până la al 9-lea neam.
Urmașii sfinților sunt răsplătiți până la al 1000-lea neam.
Deci dacă stră stră stră stră stră stră stră bunicul tău a ajuns în iad tu poți suferi din cauza lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta este un lucru foarte grav care, din pacate, nu poate fi evitat. unele motive sunt datorita genelor (stiu poate nu e in concordanta cu ce vroiai sa auzi, dar iti spun ce am aflat si eu). unele gene dezvolta anumite mutatii, aici mai ales din cauza radiatiilor nucleare, si din aceasta cauza se nasc copii cu astfel de boli. alta ar fi si din cauza anumitor gene care se incruciseaza intr-un mod ineficient (se poate intampla si asta). nu pot spune ca Dumnezeu nu are grija de acesti copii. cateodata El ne pune credinta la incercare si prin astfel de promele. este, intr-adevar, foarte nedrept fata de bietele suflete care nu au absolut nicio vina. singurul mod prin care i-am putea ajuta si prin care am putea preveni asta ar fi sa devenim mai buni, mai uniti si mai intelegatori unii fata de altii (parerea mea).