| AliceAne a întrebat:

Urgent! pisicu meu a facut pipi in floare(un trandafir japonez) eu am crezut ca se paleste ca no avea apa dar pisicu era de vina. ce sa fac sa inviorez floarea? dau funda si vot la toate raspunsurile

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba repede pamantul si scoate-o afara, pe balcon, la rece (nu la inghet!). De ce? Pentru ca este deja pe jumatate otravita planta, trebuie sa incerci sa ii incetinesti ritmul de crestere, temporara, pana nu trage toti compusii toxici din sol. O aduci inapoi in camera peste vreo doua luni, si nu te speria daca ii cam cad frunzele, o sa dea unele noi dupa un repaus.
PS. Pune-i lu' ma*tza ta un ghiveci cu pamant amestecat cu nisip, pe post de toaleta, sa nu-ti mai strice toate plantele.

8 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Singura solutie e sa ii schimbi nisipul. pisica a vazut pamant si de aceea si-a facut nevoile acolo si ai grija ca daca nu muti locul florii, o sa se mai duca pisoiul

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cîți ani are pisicul, e motănel?

| AliceAne explică (pentru CristiDinBucuresti):

Are 7 luni si e motan

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Să î ți trăiască, și să fie sănătos, nu fi supărată pe el, ce rasă este?

| AliceAne explică (pentru CristiDinBucuresti):

Angora turceasca. alb. nu sunt suparata pe pisic ca e animal si nu stie el prea multe dar trebuie sa fac cunva sa nu se ofilesc floarea happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Uau cred că e super, este alb tot, sau alb cu botul negru, eu am birmanez, alb, cu botul negru și lăbuțe maro.

| AliceAne explică (pentru CristiDinBucuresti):

Este alb complet, pe langa obraznicul asta mai am un motan siberian gri, doi pufosi

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu stiam ca planta asta e asa sensibila. Daca nu isi revine dupa o udare temeinica a pamantului, care sa spele urina pisicului, atunci nu ai ce sa faci decat sa schimbi pamantul. Daca e palit rau ar fi bine sa-l schimbi si cat mai repede.