| Petter a întrebat:

Am un trandafir japonez, acum va trebui sa il plantez in altceva pentru ca a crescut. Nu am mai facut niciodata asa ceva, nu am mutat nici o planta. Cum sa ma asigur ca va fi ok, cum fac mutarea?

1 răspuns:
| 70gabriela70 a răspuns:

Banuiesc ca la fel cum muti orice floare
Iei un ghiveci mai mare, pamant, si o muti. Trebuie doar sa te interesezi de ce fel de pamant sa-i pui, ca unele sunt pretentioase.
Din ce am citit, pentru o crestere optima are nevoie de un substrat "pamant" format din turba, pamant de frunze si nisip in parti egale