| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

V-ați simțit vreodată deprimați și fără chef de nimic și ați avut senzația că sunteți în depresie?
Eu sunt așa cam 99% din timp. Restul de 1% ar fi când primesc o veste bună, atunci trebuie să fiu mai fericită. Dar în rest sunt doar deprimată tongue dar asta e noua generație.

Răspuns Câştigător
| ScriitoareaDepresivă a răspuns:

Vârsta nu e un criteriu în depresie sau în stări de tristețe, nu înțeleg de ce unii au impresia că la 13 ani trebuie să fii fericit. Și eu am intrat în depresie tot de la 13 ani și continui să fiu depresivă și acum. Există multe lucruri care mă înveselesc, dar toate pentru moment. Sunt antisocială și mi-e greu să vorbesc cu oamenii.
Vreau să îți mărturisesc că îmi pare rău că 99% din tine nu se simte bine. Eu sincer tind să cred că ai un motiv pentru care te simți așa, doar că nu îl afișezi public, ca și mine. Îmi pare rău și sper să fii bine cândva, meriți să fii bine.
Întrebarea ta m-a descris perfect pe mine și chiar mă doare să văd că atâtea persoane care ar trebui să își trăiască fericită viața sunt ca și mine, deprimate. Viața nu e ușoară, totuși, o putem face să fie acceptabilă, iar ceea ce nu ne place să ignorăm.
Găsește-ți niște pasiuni cu care să îți ocupi timpul, dacă poți, ieși pe afară, iar dacă nu simți nevoia să o faci, nimeni nu te poate obliga să o faci. Sunt o mulțime de lucruri pe care le poți face și în casă, cum ar fi să te uiți la seriale, să citești, să cânti, să joci jocuri, să desenezi, orice te pasionează pe tine. Găsește ceva care să te caracterizeze pe tine, fă-ți un vis și luptă pentru el, tine-te de el, oricât de imposibil ar părea.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru ScriitoareaDepresivă):

Măcar am găsit și eu o persoană la fel ca și mine :)
Chestia asta mă amuză puțin https://www.youtube.com/watch?v=Js_KUuTWuR4

| ScriitoareaDepresivă a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Sunt sigură că mai sunt persoane în felul nostru, doar că ele stau ascunse, nu le place să iasă în evidență așa cum ies de obicei oamenii sociabili.
Într-o zi vei găsi oameni care te vor aprecia exact așa cum ești, cu bune și cu rele, pentru că fiecare avem calitățile și defectele noastre. Poate că pare acum greu de crezut, dar chiar există oameni dispuși să fie prieteni și să aprecieze caracterul nostru mai stângaci și antisocial. Trebuie doar să sperăm, să visăm, să luptăm și să așteptăm cu nerăbdare acea zi, va veni ea cândva.
Ps: Dacă îți place Codrin, află că și eu îl urmăresc și îmi place mult de el. Mă amuză la maxim și mi se pare un om super. happy

35 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e multa lume in tariile unde guvernele nu misca mana ca sa faca un bine pentru omenie de aia emigreaza multi

| AvalohAlyn a răspuns:

Asa ma simt de ani buni si chiar am fost diagnosticat cu depresie cronica.sad Si Nici nu pot munci sau sa mai fac vreo scoala momentan.Destul de trist, stiu.

| RAY a răspuns:

Ce varsta ai?

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Mi-am pus anul nașterii în numele de utilizator tongue

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

La varsta ta trebuie sa iti traiesti adolecenta nu sa fi deprimata, ai prieteni?

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Am câțiva, dar toți preferă să mă ignore. Doaaaaaaaaaaaa salută și mă întreabă de sănătate, și nimic mai mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Problema ta are o rezolvare usoara si fericita: fa un sport!
Mergi zilnic si joaca-te in aer liber sau intr-o sala si dispare toata depresia.
Statul in casa cu capul in computer duce la depresii, atacuri de panica, anxietate si in final sinucideri.
Nu stiu unde sunt parintii tai de nu te supravegheaza, dar nu este nromal, daca ai ajuns aici si te plangi de deprimat si ei nu stiu asta si nu iau masuri drastice sa te forteze sa faci ceea ce este corect si sanatos pentru anisorii tai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tu copilă, tu bolundă!
( Aceasta este o alintare).
Chiar n-ai păpuși, n-ai lecții de făcut, nu ai părinți, nu ai horă la căminul cultural, la vârsta asta?
De pe ce accesezi Internetul de pe mobil, tabletă, PC?
Să îți indic niște situri, să îți mai ogoiești, să îți mai tomnești on pic sufletu, ceva de genu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depresia adolescentina nu e ceva de care sa te plingi. Bucura-te de ea. Stiu, e o formulare ciudata, dar e fix ce ar trebui sa faci. Ia si citeste frumos Bacovia, asculta un My Dying Bride, ia si scrie si tu ceva versuri, deseneaza, elibereaza-ti energiile negative. Nu incerca sa fii cum nu esti. Mai incolo o sa iti fie dor de perioada asta.

| Celcestietot a răspuns:

Poate trece cu timpul depresiawinking.

| OldSoul a răspuns:

Lasă deprimarea pe mai târziu mai
Când o sa te îndrăgostești de idioți, atunci sa vezi tu deprimare.
Pana atunci, e ok, gândește-te ca sunt eu deprimat și pentru tine.
Poate te face sa te simți mai bine laughing

| minrest a răspuns:

Solutia este sa citesti - stiu, citesti deja, dar asta e solutia - si citind carti din ce in ce mai grele, mai bune, iti vei utiliza macar intelectul, si nu te vei mai plictisi. Este periculos ca, atunci cand nu ai o buna comunicare cu cei din jur, sa iti dezvolti inteligenta si sa faci astfel comunicarea cu ei mai dificila, dar atunci cand ai doar un ciocan, toate problemele iti par cuie - eu citesc, iar mie cititul mi se pare panaceul universal.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru minrest):

Și eu citesc destul de mult! Dar mna bună idee, voi căuta cărți mai „încurcate" să zicem tongue

| minrest a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Gustul la lectura evolueaza pe nesimtite, de la sine omul inteligent se indreapta spre carti din ce in ce mai bune. Nu trebuie sa fie incurcate sau cu intriga stufoasa; cartile care contin mult adevar uman si psihologic solicita inteligenta. Indreapta-te usor spre marile romane, in special canonul englez si cel francez.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru minrest):

Dar un Asimov/Herbert ce au? Asa-zisele mari romane mi se par de multe ori greoaie si complet depasite. Bine, a nu se intelege pe dos: seria Dune, de exemplu, e foarte stufoasa, insa nu e deloc plictisitoare.

| minrest a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am zis eu ca au ceva Asimov sau Herbert? Si mie imi place sa citesc SF. Problemele existentiale si psihologice majore le-am gasit analizate in special in marile romane, care de altfel sunt succinte, nicidecum greoaie; fiecare citeste ce ii place si ce raspunde problemelor pe care si le pune.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru minrest):

Nu ai zis ca ai, dar nu ai mentionat aria SF si deductia logica e ca nu te-ai aplecat deloc asupra ei. Ca sa fac o comparatie, mie SF-ul mi se pare ca o sesiune la sala unde iti lucrezi frumos toti muschii, oferind mai mereu provocari intelectuale, iar proza clasica e ca o plimbare prin parc.

| sofisis a răspuns:

Ce Doamne iarta-ma de depresii sa ai la 13 ani? Ce probleme ai? Ai copii de intretinut? Casa? Masina? Job? Pai daca pe tine te deprima viata la 13 ani, la 30 iti pui funia de gat, sau cum?

| ForeverAlone97 a răspuns:

Fiind din 2006, bănuiesc că ai 13 ani. La vârsta ta nu ai de unde să ai depresie. Dacă nu știi ce-i depresia n-o menționa. Mai bine roagă-te să nu aflii vreodată. E grav că te gândești prea mult la ce nu trebuie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iesi mai mult afara
Lasa TPU si Facebook si net ul
Socializeaza face to face nu doar virtual
Apucate de un sport
Mergi la cinema
Mergi la biserica
Invata o limba straina
Apucate de canto ca am vazut ca iti place sa canti
NU strica nici sa mergi la un psiholog sa iti de a niste sfaturi.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna idee, poate posta pe Youtube

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru anonim_4396):

Singura chestie „nașpa" ar fi că locuiesc la sat, iar toată lumea se cunoaște cu toată lumea. Pe aici toți ăștea de vârsta mea stau în casă și-și pierd vremea la fel ca mine.
M-am gândit mai de mult să învăț poloneza laughing
Momentan știu spaniola, în engleză accentul meu e destul de rău (cred că mai trebuie muncit, sau ar putea fi deoarece eu sunt rârâită? Nu știu), știu niște franceză și portugheză tongue
E destulă plictiseală la sat, deși majoritatea orășenilor vor să vină la țară. Dragii mei, mai bine stați acolo! laughing Ce n-aș da eu să fiu în locul vostru...winking laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Atunci apucate serios de canto
S-ar putea sa fie singura chestie care sa te scoata din depresie ...desi ar mai fi... avand in vedere varsta.
Ma gandesc ca ai cateva rivale de calibru acolo. Si eu am acelasi vis dar partea financiara nu ma ajuta
Parca nici vocea trebuie mult lucrat la ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Poate, poate.si eu am vrut sa pun un clip pe Youtube cu mine cantand dar cred ca in 5 min se golea youtubul laughing.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nimic daca se goleste mai iasa naibi lumea si afara

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

De ieșit, iese, dar toți ies cu telefonul după ei tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ies afara dar tot cu ochii in telefon stau.

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Https://neurosciencenews.com/physical-performance-depression-14177/

vezi ce scrie acolo, lipsa activitati fizice duce la depresie si anexitate

| brokxy a răspuns:

Aia nu e depresie. Fara chef de nimic e plictiseala. Depresia e cand iti urasti viata, vrei sa te sinucizi si poate sa iti zica cineva si ca ai catigat 100000 de euro si vacanta in Bahamas ca tot nu te inveseleste. Asta e doar o plictiseala si o lene. Eu la 12 ani ma taiam pe maini si pe picioare cu lama si am incercat sa ma sinucid de vreo 6 ori, si cu pastile, cutit etc ASTA e depresie ceea ce nu doresc la nimeni.

| CdeMetal a răspuns:

Asa ma simt si eu, dar cred ca e doar plictiseala, una accentuata.

| slayer09 a răspuns:

Tu te mai ineca in problemele lumii, nu mai sta sa rumegi toate problemele si nu mai sta atat de mult sa te gandesti la baieti, la bani, la iubire la altele ca asa vei fi mereu, traieste! traieste prezentul, lasa calculatorul, iesi in natura, joaca-te, alearga, spune povesti frumoase cu prietenele, du-te in calatorii, mai lasa internetul si toate asteptarile, pentru ca gandirea prea multa negativa iti dauneaza. Si da, si eu m-am simtit asa pana am ajuns la un apogeu, si acolo ceva in viata mea s-a intamplat astfel incat mi-am dat seama ca totul este trecator, murim, si important e cum traim. Si am zis ca nu ma mai intereseaza toate povestile triste, toate amagirile, toate asteptarile, ci m-am concentrat mai mult pe iubire catre aproapele meu, catre pace in sufletul meu si catre luminare si intelepciune mintii mele. Asa te sfatuiesc si eu pe tine, fac bine oamenilor, fii un ajutor celorlalti si iti vei fi si tie un ajutor in problema ta. fa bine si uita de rele si de toate gandurile pline de asteptari de amagiri si dezamagiri. Fii cu iubire si bucurie in inima!