| Holiday a întrebat:

Va e frica de vreun loc din motive supranaturale (orice fel)?
Daca da, cum credeti ca ati scapa de frica asta?
De exemplu daca cineva ar sta intr-un loc considerat de unii bantuit, ar merge noaptea sau cand vreti voi in anumite locuri unde considerati voi ca exista diverse fenomene de genul asta, sau oriunde aveti voi impresia ca se intampla ceva si nu s-ar intampla nimic, nu ar constata absolut nimic ciudat, v-ar convinge ca e doar in capul vostru toata treaba, sau considerati ca trebuie sa fiti "alesi", orice ar insemna asta, pentru a avea acele, nici nu stiu cum sa le zic, inchipuiri?

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cat de "barbat" esti, se vede ca nu ai vazut un loc "bantuit", iti garantez ca ai face instantaneu pe tine. Stiu de oameni ai legii, inarmati pana in dinti care in timpul aunor asemenea manifestari nu au stiut cum sa fuga mai repede INCHINANDUSE si ruganduse la Dumnezeu si asta in mijlocul Bucurestiului. Cand v-ar cadea bolovani in cap care s-ar materializa la o jumatate de metru de voi si nu o data ci zile intregi intr-o incapere perfect inchisa, cum te-ai simti si pe langa asta ar fi si un aer rece de iarna in mijlocul unei veri toride? Probabil ai incerca ceva explicati stiintifice, nu? Acest fenomen s-a petrecut acum cativa zeci de ani langa un apartament langa mine, loc unde statea una de se ocupa cu ghicitul si vrajitoria. Sa va fereasca Dumnezeu ca si popa a fugit de acolo.

| LePotato a răspuns (pentru danut):

Ba esti nebun?, eu cred ca era vreun varcolac ceva

| Holiday explică (pentru danut):

N-are nici o legatura cu barbatia, problema apare cand ajungi sa crezi astfel de povesti ca cea descrisa de tine mai sus. O fi fost ceva oarecum ciudat? Poate, dar sigur explicabil, nicidecum tampenia aia cu bolovanii care apar de nicaieri. In momentul cand asociezi, cum faci tu, fenomenul cu faptul ca aia era "vrajitoare", atunci evident ca ajungi la niste interpretari tampite si la niste exagerari de-a dreptul nesimtite. Cate din astea nu sunt care din gura in gura, trecand prin imaginatia fiecaruia, de la o basina se ajunge la un tunet...

| danut a răspuns (pentru LePotato):

Ai mintea "bantuita", aici e vorba de implicare de instituti ale statului, nu de ceva mosi si babe prin cimitire.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Hei, nu am spus ca era vorba de facut vrajitori ci a fost o manifestare Satanica intr-un loc unde se invocau des puteri diavolesti si alea au aparut. Doi nu sunt chesti imaginare sau deformate, nu au fost o data si gata ci au fost sa le spunem fenomene care au tinut peste doua saptamani. Au fost implicate si organe ale statului asa ca nu sunt ceva povesti si nu a fost doar o data sau intr-un singur loc. Fenomenul s-a repetat tot in zona la distanta de cca 10 ani si a durat aproape o luna dar nu la bloc ci la curte, casa a fost demolata si abandonata refacandu-se dupa revolutie. De exemplu in baia de la bloc unde se
petreceau fenomenele cand stateai cu fata la oglinda din camera apareau pietre din spate de la cca 1m si loveau oglinda spargand-o. Sunt evenimente reale si nu are sens sa va imaginati altceva decat ce spun eu in mod literar. Toate astea s-au intamplat intr-un apartament cu un etaj mai jos decat al meu.

| Alcyon a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Mi-ar placea sa ma duc intr-un astfel de loc, sa vad cu ochii mei daca totul e pe bune.

| bleakk a răspuns (pentru Alcyon):

Alcyon,tu ce credinta ai? Deseori o arzi panteist, cateodata aperi crestinismul,...

| Holiday explică (pentru Alcyon):

Problema e ca daca ii intrebi concret dau toti din umeri sau vin cu povesti de acu` 100 de ani, nu e nici unu care sa zica: "conform la ce am vazut/auzit/citit eu SUNT CONVINS ca nu stiu unde se intampla nu stiu ce naiba". Nici ei nu cred intr-adevar, dar daca ar fi situatia sa se afle undeva unde au auzit ei ca nu stiu ce s-a intamplat, numai gandindu-se la asta li se nazare cate ceva si, cum zicea unu pe aici, fac pe ei de frica.

| MskDesign a răspuns:

Nu! Nu imi este fricapentru ca nu exista asemenea locuri.

Răspuns utilizator avertizat
| Sean a răspuns:

Nu exista locuri bantuite, exista doar oameni care stiu sa profite de anumite lucruri, creierul este o masinarie complexa, unui super calculator ii trebuie 40 minute sa procesez doar o secunda din mintea umana, ca sa iti da-i seama de complexitatea lui, tot ce tine de locuri bantuite ii doar imaginatia ta.

| Ralucaa69 a răspuns:

Nu exista alesi, cel putin nu cred. Cu siguranta e doar in capul nostru.