| Andrei200202 a întrebat:

De ce dacă nu cred in divinitati/fiinte supranaturale sau fenomene supranaturale imi este teama spre exemplu de întuneric sau necunoscut?
Dacă ies noaptea afara si aud fosnete fug imediat inapoi in casa cu un sentiment de frica. Oare ma mai pot bate cu pumnul in piept ca nu cred in fiinte supranaturale/fenomene daca eu am aceasta problema?
Cu siguranță acele sunete/fosnituri provin de la o sursa explicabilă dar de ce in acel moment simt frica?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Frica de necunoscut a fost aceea care i-a salvat pe strămoșii tăi de la moarte. Un foșnet în junglă putea să însemne un prădător care să-i termine viața într-o secundă. Cui i-a fost frică și a fugit, s-a ascuns a supraviețuit. Face parte din instincte, înainte să apară limbajul vorbit și mult mai târziu zeii și religiile. Când ți-e frică astfel noaptea, te întâlnești cu strămoșii, care sunt vii prin tine.

1 răspuns:
| OldSoul a răspuns:

Poate pentru ca iti dai seama ca tot raul din lume e provocat de oameni si in felul acesta te simti expus, adic pus in pericol.