| StrongHeart a întrebat:

Va este dor de internet asa cum era la inceputul anilor 2000? De jocurile,filmele, site-urile de atunci si de senzatia de a descoperi ceva nou?
Mie unu sincer da, simt o oarecare nostalgie si mi se pare ciudat ca internetul a devenit mai mainstream decat televizorul.Voi ce credeti?

22 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Pe atunci erau Hercules, warcraft 3, startcraft, fifa 2002 cu goluri din foarfeca de la jumatatea terenului cand apasai DD. Cel mai cel era fifa 2006 world cup chiar atunci in vara lui 2006 l-am jucat prima oara, mi-l adusese un prieten pe CD.

Jocurile cu discheta pe televizor erau atractia mai mare, erau un fel de PS sau Xbox, un stramos

| EntertainYou a răspuns (pentru Drimmero):

Asta pe televizor era sub anii 2000 chiar. Dar mega distractie pe atunci. Consolele de azi...costa prea mult cu jocuri cu tot. Si majoritatea lor au varianta jocului pentru PC oricum.

| Drimmero a răspuns (pentru EntertainYou):

Cam asa, era o moda sa aiba cat mai multi d-astea. M-a tinut o gramada porcaria aia, aveam grija de ea pana cand mi-a cerut-o un prieten bun sa-i imprumut, iar eu cum eram darnic i-am dat-o vreo 1 saptamana si mi-a stricat-o, cat de suparat eram pe el, nu i-am mai vorbit o perioada buna.

Cum ai grija tu de propriile lucruri nu are nimeni.

| EntertainYou a răspuns (pentru Drimmero):

Daaaa, la fel pateam si eu, multe lucruri mi le stricau altii. Eh, frustrari pe care toti le aveam. Atunci era o lectie de a darui altora cu grija (sau pur si simplu a refuza).

| Drimmero a răspuns (pentru EntertainYou):

Invatare de minte sa nu mai dai altora lucrurile tale! Doar sub supravegherea ta. Ce vremuri bune erau pe atunci, parca mai merge sa te joci un super-mario pe consola aia cu dischete, o vanatoare de rate cu pusca aia geniala, numai head shot-uri dadeai, sau jocurile alea cu batai, parca se juca cu 2 manete pentru 1 vs 1, nu mai stiu sigur asta.

Tehnologia a evoluat fantastic azi, nu poti compara PS5 care si-a facut lansarea acum de curand cu ce era candva jocul pe Tv, pe vremea aia inca mai existau DVD-urile pe casete, cu film d-ala, asa vedeai amintirile de la nunti, petreceri unde plateai cameraman, melancolie level 10000

| gemeni6226 a răspuns:

Mie imi lipseste sa joc Sims imi placea foarte mult, nici azi nu mai tin minte de ce au sters copii de pe calculator ca imi placea foarte mult s-o joc, si le placea si lor.

| Apokales a răspuns:

Este doar nostalgie, de fapt iti este dor de copilarie, de acele vremuri pe care le-ai trait in copilarie. Daca iti traiai copilaria acum, cu sigurata iti era dor de aceste momente. Deci savureaza acest moment cand internetul este "mainstream"winking.

| Endoryus a răspuns:

Nu. Pe atunci nu puteai gasi asa ceva
https://www.youtube.com/watch?v=kdCOvPg5k3Q
https://www.youtube.com/watch?v=ERNt1nGtONI
https://www.youtube.com/watch?v=mV4IRFfH-LQ
Asta e doar un atom in ditamai oceanul ce e pe Youtube. Videouri interesante, informative etc. Atunci nu aveai toate astea.

| StrongHeart explică (pentru Endoryus):

Good points! Cred ca e doar nostalgia laughing
Primul si al treilea videoclip sunt foarte interesante, dar in al doilea nu prea inteleg ce se intampla.

| Endoryus a răspuns (pentru StrongHeart):

Pe scurt, masa personalizata. Poate asta e stilul tau
https://www.youtube.com/watch?v=N0i2WF976qE

| EntertainYou a răspuns (pentru Endoryus):

Sa nu uitam si de "psihologia dă pă yutub". laughing

| StrongHeart explică (pentru Endoryus):

Da,m-am prins, nu stiu de ce ma asteptam sa aiba si alta functionabilitate in afara de decor, bine, am vazut ca avea niste leduri care se aprind frumos plus ca se vede ca a muncit enorm la ea.

| aumih16 a răspuns:

Da si eu tin minte ce jocuri se jucau inainte! mai ales in 2000! stiu ca erau gta vice city gta 3 gta san andreas quake 1 2 3 da astea in anii 90 mai mult! etc! frumos era inainte! acum majoritatea jocurilor pentru ca si tehnologia s-a schimbat! acum sunt preferate jocurile next gen! care inseamna next generation adica generatia urmatoare! astazi ca sa joci tu un joc nou bun! trebuie sa ai calculator de asta bun ca lumea! asa il joci intepat ti se blocheaza! etc! sigur ca daca ai un calculator mai modest asa! poti juca un joc vechi sau mai multe care stii ca ti-au placut!

| RKBlue a răspuns:

Si unii, ca mine nici nu eram nascuti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine de tine ce faci pe internet., ai pisibilitati infinite. Singura problema e ca oamenii se rezuma la mariile corporatii

| MaryMaria333 a răspuns:

Daa. Imi aduc aminte ca am primit cand eram mica un calculator vechi, cu windows 98. atat de distractiv si interesant era sa explorez prin el, chiar de se misca greu. Tin minte cum ma jucam pe CD-uri tot soiul de jocuri, unde mai pui ca avea si calculatorul pe a le lui: sonic the hedgehog, minesweeper, unul in care trebuia sa mananci punctele dar sa fugi de fantome sa nu te manance ele pe tine( ii spunea cumva, ceva cu "pac-pac", nu mai stiu exact denumirea) Nu m-am bucurat mult de comp ca la un moment dat nu a mai mers ceva si l'am aruncat. Chiar imi pare rau dupa el, stiu ca in ziua de azi sunt altele mai bune cu windows 8, 10... , dar si 98 a fost bun la vremea lui. A imbatranit si el )) De multe ori ma tot gandeam de ce l'am aruncat asa de usor, chiar daca or incercat multi sa il faca, poate era o smecherie ca sa isi revina si ei nu stiau. Daca era problema cu tastatura, de exemplu? Doar pentru atat sa il aruncam? crying Chiar regret, dar nu mai avem ce sa facem, fapta e implinita demult...

| StrongHeart explică (pentru MaryMaria333):

Windows 98' ce vremuri..Am prins windows 95', jucam prehistorik 2, chip's challange, ballon archer, pipe mania, jazz jackrabbit 2, mario evident si mai era un joc dar nu tin minte cum se numea erau 2 bile intr-un patrat si trebuia sa micsorezi patratul cat mai mult fara sa atingi bilele care se miscau in mai multe directii, toate pe diskete, nu stiu daca e nostalgie dar jocurile pe pc, statu pe mess mi se parea mult mai distractiv atunci, chiar daca acum internetul a evoluat si grafica si toate cele.

| MaryMaria333 a răspuns (pentru StrongHeart):

Daa, chip's challenge, mario, le mai joc si pe laptopul meu cu windows 7. Se gasesc online. Eu pe vremea aia nici nu am fost nascuta dar l'am mai prins "in viata". Intr'adevar, chiar e o nostalgie sa iti aduci aminte, mai ales cand te gandesti cum e foarte vechi si cum nu il mai ai... Faine vremuri. -_-

| Reghqen a răspuns:

În anul 2000 de abia ma născusem laughing

| EntertainYou a răspuns:

Da, mi-e dor de entuziasmul celor mai multi dintre noi cand multi n-aveau nici macar primul PC, dar Internet.
Nu mai zic de ce placere era sa configurez un PC pe componente, la inceput de tot sa-i instalez Windows 98 cu boot de pe discheta floppy, nu de pe CD (pentru ca se distribuiau si kit-uri minimale, CD-urile originale cu Windows contineau si multe lucruri neesentiale). Cand am vazut Windows XP mi se parea apogeul. Dar s-au mai intamplat multe de atunci.

Era o flacara aparte sa astept dupa filmele Lord of the Rings si Harry Potter (evident piratate abia dupa luni de zile, cinema-uri n-aveam peste tot si dura foarte mult pana aparea un film ca asta in Romania). Uneori n-aveai ce face decat sa le astepti pe HBO/TV.
Chiar StarCraft si primul Half-Life le jucam si eu. Half Life 2 & StarCraft 2 ceva mai tarziu pentru ca n-aveam sistem suficient de performant.

Astazi tot mai multi au PC-ul in buzunar. Nu le trebuie mai mult pentru Whatsapp, Facebook/Instagram si YouTube. Altceva nu fac.

O nostalgie aparte am fata si de site-urile care aveau jocuri animatii tip "miniclip" facute in Flash, o tehnologie la care s-a renuntat masiv, disparand aproape complet din peisaj.

Da, acum a devenit o obisnuinta. Iar pentru altii chiar ceva inutil pentru ca prefera acum sa dea si 1000 euro pe un telefon decat sa-i dea pe un PC. Ma rog, zic de astia care au si bani de dat pe arogante de genul.

| EntertainYou a răspuns:

Si mi-e dor si de acele reviste/publicatii pentru PC (tehnologie, software, jocuri). Ce senzatie era sa citesti material tiparit, nu online. Dar stii, chiar am senzatia ca se publica material mai bun calitativ atunci, mai frumos impachetat. Astazi vezi doar firicele la gramada. Dar cumva a inceput YouTube-ul sa compenseze prin vlog-uri, recenzii video mai pe larg...