| anonim_4396 a întrebat:

Vă mărturiseam azi dimineață despre faptul că acum 10 ani am fost din partea primarului la diverși angajatori din oraș pentru un loc de muncă.
Vă spusesem că m-au tratat cu ostilitate sau m-au luat în derâdere.

Ei bine, vin cu o altă întrebare legată de acest caz: ce vina aveam eu că am venit din partea lui?
Înțeleg că era detestat datorita faptelor de corupție și atitudinii sale, dar eu nu aveam nici o vina, voiam doar sa muncesc.

O alta întrebare : considerați nedreptate faptul ca un angajator să-ți spună că pe tine nu te va angaja niciodată și să nu te angajeze, deși are nevoie de personal și experiența nu e necesară?
Așa mi-a făcut mie șefa de magazin de la acel supermarket.

Răspuns Câştigător
| ILoveBlackCats a răspuns:

Da, o consider o nedreptate. Având in vedere faptul ca era, cum ai spus tu, nevoie de personal, asta chiar fiind o necesitate pentru bunul mers al magazinului, tind să cred ca oricine are dreptul sa se angajeze, si sa fie acceptat, daca e apt de munca si doreste sa se ocupe de ce este nevoie, fara sa isi bata joc.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum adica nu aveai nici o vina, odata ce esti un caz clar de "NEPOTISM" care veneai "cerand" favoruri de angajare?

Nici eu nu te-as fi anagajat, daca ma suna primarul sa-mi zica sa te angajez, ca nu-mi plac abuzurile si nepotismele sau santajele, chair urasc oamenii care apeleaza la cunsotinte (rude sau primari), sa obtina favori pe care nu le merita, sau nu sunt capabili sa-si ia singuri joburi pe creierul si munca lor.

| Simpatic a răspuns:

Nu este in regula, dar ai tras ponoasele pentru ca vineai pe romandarea unui om necinstit si neserios pe care altii il detesta!

"considerați nedreptate faptul ca un angajator să-ți spună că pe tine nu te va angaja niciodată și să nu te angajeze, deși are nevoie de personal și experiența nu e necesară?"

nu cunoastem intregul context aici ca sa putem face afirmatii, nu se stie cauza pentru care acea sefa de magazin ti-a spus tie acest lucru!

| Emma30555 a răspuns:

A "veni" din partea primarului este tot o forma de corupție. Dar ceea ce ma mira este faptul ca nu te au angajat. De regula asa zisele pile au mai multe șanse decât cei fără relatii. În principiu orice angajator pe lumea asta ar prefera o recomandare fiindcă prezintă mai multa încredere dar depinde din partea cui vine. Dacă cel ce te recomanda este serios chit ca nu are nici un fel de funcție poate fi și paznicul instituției, este de preferat decât o persoana complet straina. Dar o recomandare este bine văzută, pe când o "pila" nu este bine văzută. Cel ce recomanda se presupune ca ti recomanda o persoana muncitoare pe când o pila venita din partea cuiva cu influenta poate fi și o persoana care nu face nimic ci este angajata doar ca vine din partea cuiva cu influenta.

| Standt a răspuns:

"ce vina aveam eu că am venit din partea lui?"
E mai mult decat clar. Te-ai dus cu pile, nu pe propriile forte. Nu ai prezentat studii si vechime, ci pile si relatii. Ca a fost primarul sau putea fi altul, nu conteaza.
Nici eu nu as angaja un astfel de om. De ce sa-l platesc degeaba?
Cand vrei sa muncesti, te prezinti singura. La concurs, la interviu sau cu o simpla cerere.

| anonim_4396 explică (pentru Standt):

Acolo au intrat și persoane fără experiență și vechime, nu era neapărat necesar.
Macar sa mă fi pus în proba să vadă cum mă descurc apoi să fi luat o decizie, nu sa îmi taie din start orice șansă.
Nu-l plătești degeaba dacă muncește.
Consider că oricine e apt de munca are dreptul la o șansă iar eu nu sunt genul să-și bată joc sau să fenteze munca.

| Standt a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu te-ai eliminat singura din start mergand cu pile. Daca nu era nevoie de experienta si vechime, de ce ai mai apelat la primar?