| RAY a întrebat:

Va place limba Germana cand o auziti? Ce limba straina ati vrea sa invatati?
https://www.youtube.com/watch?v=tvevW0a18xM

72 răspunsuri:
| DenisaNicoletaG a răspuns:

Tinand cont ca am facut si inca fac, nu am nicio problema!
Eu as vrea turca, spaniola si italiana sa invat, deci, daca le-as stii pe astea, as fi cea mai fericita! happy

| RAY explică (pentru DenisaNicoletaG):

Dar isi place?

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru RAY):

What? Sa inteleg ca voiai sa zici '' Dar iti place? ''
Oke, pai, ce sa-mi placa?

| RAY explică (pentru DenisaNicoletaG):

Deutsche sprache über das ich sprache nein?

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru RAY):

Sa zicem ca-mi place si germana, dar nu-s in limba dupa ea happy

| RAY explică (pentru DenisaNicoletaG):

Eu am invatat limba Spaniola din telenovele, asta cand eram mic, e o limba frumoasa, am si vizitat castellon, e super super cool, wunderschöne, dar e usoara daca limba ta nativa e limba romana

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru RAY):

Stiu ca e frumoasa spaniola, de asta am enumerat-o mai sus happy

| Elide a răspuns:

Pai știu engleza și spaniola germana nu.mi place de nici un fel.

| RAY explică (pentru Elide):

Tu esti acolo in poza?

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Da,și o sa mai pun și altele

| RAY explică (pentru Elide):

Esti frumoasa miha

| justanotheruser99 a răspuns:

Nu neaparat, dar sunt obisnuita cu ea.
Poate olandeza.

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Mulțumesc! Mi sa.a mai spus laughing

| RAY explică (pentru Elide):

Barbati care sa te atraga fizic ai gasit?

| RAY explică (pentru justanotheruser99):

Ai trait sau traiesti in deutschland?

| Bacemi a răspuns:

E faină germana, am studiat-o un timp. Ajunsesem la vreo 32% fluență pe duolingo. Îmi place și muzica nemțească, au melodii interesante.
M-au impresionat de exemplu https://www.youtube.com/watch?v=cTtep-gWRuU, https://www.youtube.com/watch?v=gBCb2UP96bc și https://www.youtube.com/watch?v=3IyYqJyc-zk
Engleza o stăpânesc. Spaniola o știu binișor de la telenovele. Aș vrea să îmi perfecționez franceza și germana, apoi italiana și spaniola. Ar fi interesat să învăț rusa, greaca, norvegiana și turca.

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Da.

| RAY explică (pentru Bacemi):

Isi place sa inveti limbii straine? un fel de pasiune nu?

| RAY explică (pentru Elide):

Si nimic miha?

| justanotheruser99 a răspuns (pentru RAY):

Nu. Traiesc in zona in care mai sunt influente șvabe. (in Romania)

| RAY explică (pentru justanotheruser99):

In banat? si sti si dialact sa vorbesti?

| justanotheruser99 a răspuns (pentru RAY):

laughing Pe aproape, mai la nord.
Da, dar folosesc romana literara.

| RAY explică (pentru justanotheruser99):

Wow eu nu stiu dialect ca nu am unde invata, sti si hochdeutsch?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Http://www.schwaebisch-schwaetza.de/
asta e cam aiurea ca in dialect nu se prea vorbeste in Germania, plus ca sunt multe, dar intelegi cateva ceva din germana gramaticala nu?

| justanotheruser99 a răspuns (pentru RAY):

Bineinteles. Fac din clasa a 5-a.

| RAY explică (pentru justanotheruser99):

Ok

| GoldenZenith a răspuns:

Nu prea.
Japoneza.

| Bacemi a răspuns (pentru RAY):

Da. De mic îmi plăcea să văd filme în italiană, spaniolă sau japoneză. Am dat bac-ul la engleză și franceză (în loc de sport). Nu m-am întrebuințat suficient dar îmi stârnește interesul chestia asta cu limbile străine.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Mie franceza mi se pare cea mai frumoasa si melodioasa limba.
as vrea sa stiu franceza foarte bine.
ca si alegere secundara, as opta pentru japoneza.