| RAY a întrebat:

Va place untul de arahide? Cat de des consumati?

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu, mai bine prefer Nutela ca e mai buna ca untul ala. Kcal tot multe are, daca-ti place, e okey, consuma in functie de cum si cat de des iti place, doar sa nu sari de kcal permise in deficit.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Untul ala iti aduce grasimi bune nutela iti aduce diabet gr2, ai timp sa vb de cereale?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

De cereale nu cunosc ca nu am folosit, au carbo, iar alea integrale au minerale si vitamine, deci sunt bune dar evident cu masura sa nu sari de kcal permise in deficit pe zi.

Nu aduce nici un diabet, daca nu am gena de diabet nu se face, si nimeni nu face care nu are gene defecte, bine nu vb de superobezi care aia pot face, se arde toata si aia e daca nu sarim calul, aia bio nu are grasimi solide, are vegetal, aia nebio are grasime de palimer adica care nu e buna, dar nici de aia nu mananci un borcan odata sau zilnic. Si oricum ar fi nu traiesc 1002 ani, vreau sa mai ma simt si bine, aia nu, aia nu, aia nu, nu merge. Mananc de 27 ani nutela cu paine, gogosi sau clatite frecvent si nu am nimic, cand am sarit, m-am mai ingrasat, am slabit, aia e, dar nimic mai mult, analize f bune, tot.

Mama care a mancat sanatos mereu, greutate super, a facut diabetul ca avea bunicu genele, deci e irelevant.
Si daca am si eu gene oricum apare, asa ca tot una e. E ca aia, regulezi nu regulezi vremea p trece. Un diabet evolueaza oricum daca e sa-l ai. Sigur ca unele chestii pot grabi sau agrava, dar cauza nu e aia.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Despre PHYTIC ACID ce parere ai?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu ce este acela! Nu mi-am pus niciodata problema despre asa ceva sau asemanator.

| LPCTSTR a răspuns:

Il iubesc, pacat ca e cam scump si merg cam rar la magazine care sa mai si vanda.

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Ma bucur, contine grasimi bune, dar cu limita, o felie dimineata cu un pahar de lapte

| gemeni6226 a răspuns:

Nu,nu imi place.