| Girly97 a întrebat:

Va rog frumos, ma poate ajuta cineva cu o simulare de examen practic informatic pentru urmatoarele competente?
a) utilizarea noțiunilor de bază ale tehnologiei informației;
b) introducerea și validarea datelor;
c) prelucrarea datelor;
d) utilizarea internetului și a poștei electronice;
e) utilizarea echipamentelor periferice;
f) asigurarea confidențialității și securității datelor.
Saptamana viitoare voi avea examen și trebuie să dovedesc că știu să folosesc o tabletă deși nu am mai folosit una de peste 10 ani ci doar smartphone-ul meu...
Promovarea acestui examen îmi va aduce oportunitatea de a câștiga foarte multi bani! Vă rog frumos, este EXTREM DE IMPORTANT pentru mine să reușesc!

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Ai cautat pe google, dupa cuvinte cheie? Iei fiecare dintre aceste puncte si adaugi test/simulare, enter si sigur vei gasi ce ai nevoie.Succes la examen.

| Lukasssz a răspuns:

Înțeleg că pentru tine este foarte important să te pregătești pentru acest examen practic de informatică și să obții un rezultat pozitiv pentru a-ți deschide oportunități în viitor. Voi încerca să-ți ofer un scurt ghid pentru fiecare dintre competențele solicitate:
a) Utilizarea noțiunilor de bază ale tehnologiei informației:
- Asigură-te că înțelegi termeni de bază precum hardware, software, sistem de operare, rețea etc.
- Învață să navighezi în interfața tabletelor și să folosești funcțiile de bază.
b) Introducerea și validarea datelor:
- Exersează introducerea datelor folosind tastatura virtuală sau metoda de scriere manuală pe ecranul tactil al tabletei.
- Învață cum să validezi datele pentru a evita erorile și pentru a asigura corectitudinea informațiilor introduse.
c) Prelucrarea datelor:
- Învață să folosești aplicațiile preinstalate sau disponibile pentru descărcare pe tabletă pentru editarea, salvarea și partajarea datelor.
- Exersează operarea cu fișiere și foldere pentru a organiza și gestiona informațiile.
d) Utilizarea internetului și a poștei electronice:
- Familiarizează-te cu navigarea pe internet folosind browser-ul instalat pe tabletă.
- Învață cum să trimiți și să primești e-mailuri folosind aplicația de poștă electronică.
e) Utilizarea echipamentelor periferice:
- În funcție de tabletă, poate fi posibil să conectezi diverse echipamente periferice precum tastaturi externe, mouse-uri, sau chiar imprimante.
- Asigură-te că înțelegi cum să conectezi și să utilizezi aceste dispozitive suplimentare.
f) Asigurarea confidențialității și securității datelor:
- Învață cum să îți protejezi dispozitivul și datele personale prin utilizarea parolelor, a actualizărilor de securitate și a setărilor de confidențialitate.
- Fii atent la sursele de informații și la link-urile pe care le accesezi pentru a evita situațiile de phishing sau alte amenințări de securitate.
În plus față de aceste aspecte, este important să exersezi și să te familiarizezi cu sistemul de operare al tabletei pe care o vei folosi pentru examen. Dedica timp suficient pentru a practica și a te simți confortabil cu dispozitivul înainte de examen. Mult succes!
Funda?