| Girly97 a întrebat:

Va rog frumos sa cititi cu atentie si sa nu imi raspundeti cu jigniri sau alte cuvinte urate. Daca simtiti nevoia sa ma jigniti va rog sa parasiti pagina, eu caut un sfat intelept.
Am 20 ani si sunt clasa XII-a iar miercuri fiind zi libera o sa merg cu fratele si tatal la tara la Olt pentru a petrece putin timp cu rudele departe de orasul aglomerat si stresant. De ceva timp am inceput sa meditez copii si adulti la limba engleza deoarece o studiez din clasa III-a si intotdeauna sunt cea mai buna din clasa. Problema este urmatoarea: matusa mea m-a rugat sa imi meditez verisorul care este tot clasa XII-a cand vom veni miercuri la tara iar ea de obicei ne acorda foarte multa atentie noua, fiind singurii ei nepoti ramasi in tara. Cam de fiecare data cand merg la tara matusa mea imi da banuti. Ma gandesc ca poate ar vrea sa ma plateasca pentru ca imi meditez verisorul, chiar daca in mod normala rudele se ajuta unele pe altele si nu stiu ce sa spun sau sa fac in cazul in care matusa mea ar dori sa ma plateasca. Va rog sa ma ajutati cu un sfat si o vorba buna, nu accept jigniri. Cel mai bun si respectuos raspuns va primi funda. Multumesc!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Faci ce am facut toti: am incercat sa refuzam, si ne-am bucurat de bani big grin
Spune-i ca vrei sa il ajuti cu placere, nu vrei sa fii platita.
Iar ea o sa insiste, o sa-ti dea bani oricum, si asta e happy
Toti am avut rude din astea, si incet incet, ne transformam noi in adultii care dau bani nepotilor.

| Freya1 a răspuns:

Daca te intreaba cat sa iti dea spune ca nu e nevoie sa lase asa ca sigur iti va baga ea in buzunar niste banutii

| lpavel a răspuns:

Stai linistita ca nu vrea sa te plateasca pentru ceea ce faci, iti da bani ca stie cum e sa fi la varsta cand mai trebuie sa iesi cu prietenele si sa nu ai bani destui happy Cred ca de asta o face sa ai bani de buzunar nicidecum nu se gandeste sa te plateasca, sa nici nu-i pomenesti de asa ceva ca s-ar putea sa se supere. Se pare ca te intelege mai mult decat ai crede tu happy