| BadAngel3 a întrebat:

Va rog sa cititi pana la capat.

Am realizat ca cel mai rau lucru care se poate intampla este sa te pierzi pe tine insuti. Inainte eram o persoana, calda, mereu dispusa sa te ajute, sa te asculte, sa fie langa tine atunci cand ai nevoie, sa ii fie frica ca te-ar putea face sa suferi si sa isi puna fericirea sa pe ultimul loc. O persoana care se multumea doar vazand ca zambesti si a putut sa iti faca un bine. Se intampla multe lucruri in jurul meu si s-au intamplat care ma fac zi de zi sa ma pierd pe mine insami. Am devenit rece, inchisa in mine, nu imi mai pasa chiar atat de mult cum imi pasa inainte daca o persoana sufera. Am ajuns pe principiul ca daca eu simt durere tu de ce sa nu o simti? Simte tot ce simt eu, indeferent de persoana. Vreau sa fiu ca inainte. Ma pierd pe mine insami incetul cu incetul si innebunesc de furie si durere. Incerc, chiar incerc sa fiu ca inainte, dar nu pot. Simt ca ma lupt incontinuu si nu reusesc sa castig lupta asta cu mine insami. Ce sa fac sa fiu ca inainte si sa nu ii mai las pe toti sa ma schimbe asa?

Va multumesc ca a-ti avut rabdare sa cititi asta. Stiu ca este lung, dar nu am cu cine sa ma sfatuiesc.

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nimic nu tine la nesfarsit. Totul e intr-o continua schimbare. Oameni vin si pleaca din viata noastra. Noi evoluam constant. Chiar daca de cele mai multe ori pe nesimtite.
Esti intr-o perioada de tranzitie. In care renunti la niste lucruri care nu te sustin fara sa pierzi esenta a cine esti tu cu adevarat. Chiar daca pierzi niste lucruri, nu inseamna neaparat ca te pierzi pe tine. Tu ramai tu.
Trecand prin viata realizezi cat poti sa te bazezi pe altii si cat nu, iti dai seama ca fiind prea emotional pierzi energie si nu mai ai suficienta pentru a-i ajuta pe acei cativa pe care chiar ii poti ajuta.
Ti se pare aiurea pentru ca esti altfel decat ai obisnuit sa actionezi si sa gandesti intotdeauna. Dar asta nu inseamna ca e gresit.
E gresit abia cand faci rau constient cuiva fara ca asta sa afecteze binele tau cu nimic.
Pana atunci ramai un om bun. Faptul ca treci printr-o perioada delicata de schimbare a prioritatilor, mai mult sau mai putin fortata de imprejurari, nu schimba asta.
Cu totii facem greseli. Sunt momente in care nu stim sa fim prieteni, frati, copii buni. Dar important este sa ne pese. Simplul fapt ca iti pui intrebarea asta arata ca iti pasa.
Nu trebuie sa te astepti ca raspunsurile sa vina toate deodata peste tine. Ai rabdare. O sa se linisteasca lucrurile cu timpul. Putin cu putin.

| RAY a răspuns:

Sunt convins ca te-ai schimbat ca ai avut motive destule, dezamagiri poate, de ce vrei iar sa devi ceea ce ai fost? poate ai evoluat ca personalitate nu crezi?

| BadAngel3 explică (pentru RAY):

Nu stiu. Cel putin nu cred. Dar daca asa am evoluat eu ca personalitate, o sa incerc sa schimb asta. Nu vreau sa fiu asa.

| T0T a răspuns:

Asta ține doar de tine și de voința pe care o ai. Și eu era să mă pierd pe mine și mereu am avut în gând faptul că nu vreau să mă schimb, că am un suflet totuși luminos și ar fi păcat ca acea lumină să dispară. Și cu gândul ăsta am continuat să supraviețuiesc, și încă o fac...

| OldSoul a răspuns:

Pai, daca esti bun, esti luat de prost.
Asa e si aici, bunatatea si sinceritatea nu pare sa mai fie un avantaj, dar nici rautatea nu este o solutie.
E clar ca tie iti lipseste afectiunea daca pot spune asa, adic sa ai acea persoana langa tine cu care sa poti vorbi tot ceea ce simti nevoie, o persoana care sa te sustina mereu, un umar pe care sa poti plange.
Daca nu gasesti aceea persoana, ai putea incerca sa fii neutra.

| Aberdeen a răspuns:

Incearca sa-ti reamintesti cine esti. Reasculta cateva melodii care iti placeau inainte, o sa-ti aduci aminte de ce iti placeau atat de mult. Arunca cu ochiul si in spate, la trecutul tau, sa vezi ce ai realizat pana acum si cum ai evoluat.
Iti trebuie siguranta, si siguranta ti-o ofera cel mai bine experientele tale de viata de pana acum. Trebuie sa fii sigur/a de ce iti place, ce stii, ce preferi, ce calitati/defecte ai, si in felul asta nu te poate domina nimeni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, nu e cazul sa fii ca inainte, adica sa pui fericirea ta pe ultimul loc, dar nu e bine sa iti doresti ca altcineva sa sufere doar pentru ca tu suferi. Oricum din ce ai zis despre tine, pari o persoana altruista si buna, nu te gandii ca acum esti o persoana rea, de fapt tu iti dai seama ca se intampla ceva cu tine si vrei sa te schimbi in bine. E importanta si varsta, in perioada adolescentei de exemplu avem multe schimbari de stare si de personalitate.

| Ciumpi35 a răspuns:

Când vrei un lucru nu ar trebui să existe „nu pot", „încerc". Știu că lupta cu tine însuți e cea mai grea, dar dacă chiar vrei o schimbare trebuie să găsești o rază de lumină indiferent de câți nori sunt.