| Christinne14 a întrebat:

Va rog sa ma ajutayi, daca stiti cum sarbatoresc arabii Revelionul.
Ce numar artistic am putea face la scoala ( cl. a IX-a ) la Revelion, pe baza etniei arabilor?
P.S. Multumesc.

1 răspuns:
| StefanKogut a răspuns:

Arabii au ca Anul Nou evenimentul ce rememorează musulmanilor începuturile islamului - când pe data de 16 Iulie 622 Profetul Mahomed a pornit în călătoria istorică de la Mecca la Medina. Acest eveniment este considerat de musulmani data de începere a unei noi ere în istoria civilizaţiei şi implicit marchează începutul Calendarului Musulman. Emigrarea Profetului Mahomed alături de bunul şi credinciosul său prieten, Ebu Bekir, e considerat Anul 0 pentru musulmani (anul musulman având 354 de zile) şi potrivit tradiţiei, atunci Profetul Mahomed a început propovăduirea credinţei în Allah/Dumnezeu în toată lumea islamică. Anul Nou Islamic se numeşte Hicri Yilbaşi iar data sa în fiecare an Selenar/Lunar este 1 Muharrem si datorita diferentelor de dimensiune a anului intre cel crestin si cel musulman nu cade in aceeasi zi (ca Pastele). In 2014 Anul Nou Musulman a fost pe data de 25 octombrie.