| Dэnysh a întrebat:

Va rogggg. am nevoie de ajutor vostru;;; ajutati-ma cine poate cu o intrebare asa mai deochiata ": Vreai o bluzitza de 97 de euro dar nu ai acesti bani Deci ceri de la mama 50 euro si de la tata 50 euro si ai 100 euro... Cumperi bluzita dorita si si ramii cu 3 euro ii dai mamei 1 euro si tatalui 1 euro si ramii si tu cu un euro, ACUM LE DATOREZI LA AMBII CITE 49 DE EURO""
49+49=98+1euro(al tau)=99 euro INTREBAREA :UNDE DRACU E 1 euro? pls ajutati-ma dau funda promit

Răspuns Câştigător
| ramitzu a răspuns:

A spus acolo ca din 100 de euro mai ramai cu 3 euro pentru ca bluza a fost 97 si tu dai un euro mamei si unu tatalui... deci din datorie ti-ai achitat un 1 euro la fiecare din parinti deci mai ramai cu 49 de euro de dat la fiecare dintre ei.

50-1=49 (tata)
50-1=49 (mama)
49+49=98+1euro=99 euro (asa e dar...)
98+2 euro(care i-ai dat deja datorie) =100 euro
Euro pe care tu l-ai oprit nu s-a pus in calcul. Eu asta nu ai inteles. Euro pe care tu nu il cauti e la tine in buzunar. Sper ca te-am ajutat macar un pic.

| ramitzu a răspuns (pentru ramitzu):

Deci mai are de dat inapoi 98 de euro in loc de 97 cat a dat pe bluza.

| Dэnysh explică (pentru ramitzu):

Ooooo da mersi enorm. chiar m-ai ajutat am inteles; mersi enorm am promis funda deci primeste-o

| ramitzu a răspuns (pentru Dэnysh):

Mersi mult pentru funda. Nu ai pentru ce. Nu am facut-o pentru funda. Dar imi plac mult problemele logice si vroiam sa le intelegi si tu. Daca mai ai probleme lasa un mesaj. Succes.

| Dэnysh explică (pentru ramitzu):

mersi chiar am inteles... mersi enorm..shi daca ceva iti las un mes..ms inca odata

5 răspunsuri:
| Dэnysh explică:

PLS Ajutorrrrrrr dau funda happy