| angelheaven36 a întrebat:

Va roooooog mult sa ma ajutati si pe mine cu o problema mare. Povestea mai pe scurt este urmatoarea:am un idiot de vecin care se crede dj si asculta mai toata noaptea minimal(zdranganeala). Am chemat politia de vreo 2 ori a primit si amenda si a doua zi dupa amenda a venit la usa foarte nervos ca am indraznit sa ii spunem politistului ca are bairam in fiecare noapte si ca are "scule" profesionale(btw are un logitech de 500 de w). Bineinteles ca am incercat sa discutam cu el si tot ce reuseam sa scoatem de la el eranerda...eu sunt mai bagabont decat voi si am scoala vietii ce rahat facultatea voastra.(eu fiind in an terminal la med si prietenul la veterinara cu master si doctorat). Asa... a trecut si ziua aia si de atunci nu mai asculta muzica noaptea in schimb asculta mai tare.tooooata ziua. ce as mai putea sa ii fac? Pls heelp

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu vecinii sa isi inchida pentru cateva minute toate aparatele electrice din casa (sa le deconecteze), imprumuta un aparat de sudura cat mai puternic, punteti niste sigurante puternice, cheama un sudor profesionist, conecteaza aparatul de sudura la reteaua (cat mai aproape de a lui, asteapta pana ce asculta muzica, si sudeaza niste bucati in metal, in impulsuri mici tongue.
Pe retea vor fi generate varfuri de tensiune ce ii vor arde bijuteria tongue

18 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

De obicei cu nebunii nu te intelegi.Cheama politia de fiecare data cand ai probleme. Poate se satura si el de atatea amenzi. sper thinking

| lia a răspuns:

Eu iti propun sa vorbesti cu administratorul asociatiei de locatari, sa impuna anumite reguli, daca cei sapte ani de acasa nu i-au folosit la nimic. In primul rand trebui sa stabileasca un program de liniste.
Parca ar fi picatura chinezeasca, frate. Pai eu daca vreau sa dorm la pranz ce fac? Sau daca am copil mic care are nevoie de odihna.
Ce oameni neintelegatori mai exista. Imi pare rau ca esti nevoita sa treci prin asa ceva.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Si eu am patit asa ceva cu un vecin, de vineri si pîna luni dimineata, muzica, urlete de toate.Am anuntat politia, dupa ce a plecat politia, mama mai tare.Eu locuesc la casa, au primit avertisment, au continuat la fel, au primit amenda. mi-au sarit pe capota masinii, ma sicanau, ma gîndeam sa vînd casa, eram disperat. Un prieten m-a sfatuit sa fac o reclamatie la comandantul politiei, asa am facut.La audienta, am discutat atat verbal cat si cu cererea scrisa situatia.Pe loc a fost chemat seful de compartiment care se ocupa de asemenea cazuri. Domnilor s-au linistit, i-au amendat din nou, urmînd ca la o noua abatere de acest gen sa se faca dosar penal. E liniste dar teama persista, nu mai sunt asa tanar, dar tot timpul am pregatit spreiul paralizant.De multe ori cei ce-si permit asemenea fapte au prieteni la politie.

lolita
| lolita a răspuns:

Nu are si el o ora doua de somn in timpul zilei? daca da, da si tu muzica tare cand stii ca este acasa si poate se odihneste si pune-i sarbe sau muzica bisericeasca(fara suparare pentru cei ce asculta, dfar acest gen de muzica dat la maxim enerveaza la culme).

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Propune-i sa-si antifoneze camera. Sau trimite-i politia in fiecare noapte... Sunt niste norme care trebuie sa le respecte (noaptea se accepta 40 decibeli la un metru in afara geamului cu geamul deschis)... Sau vorbeste cu administratorul blocului si cu ceilalti vecini si faceti toti ceva in privinta asta (daca nu esti singurul afectat)... Si te mai lasa jignit de domnul "bagabont"... Incearca eventual sa-i explici ca tu trebuie sa si inveti intrucat vrei sa termini facultatea si trebuie sa inveti... Si oricum exista ore de liniste... Cel putin intre orele 22 si 6.

| BUBULINA a răspuns:

Momaa ce vecin
nu stiu, bate in teava poate aude, du-te la el la usa din 5 in 5 min
cumparai casti laughing))
sau la fel politia, mereu pana se satura
sau fa si tu ceva ce nu ii place
nu stiu poate ca sunt cam nesimtita :lasa gunoiu la el in fata usi si daca comenteza, tu il intrebi daca la deranjat si logik ca o'sa raspunda cu Da
atunci ii dai si tu replica ca si pe tine te deranjeza muzica luihappy

dar nu aveti administrator de bloc?
vb cu administratoru si cu restul vecinilor, banuiesc ca si pe ei ii deranjeza

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

E foarte neplacut sa nu poti avea parte de liniste in locuinta.
Conform art. 2 pct. 28) din Legiea nr. 61/1991 "tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă" constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la a 200 lei la 1.000 lei.
Anunta politia ori de cate ori vecinul tau incalca legea.
Din pacate, in legislatia din tara noastra nu exista prevederi clare referitoare la poluarea fonica. Ce pot sa-ti spun e ca daca nivelul zgomotului depaseste 55 de decibeli, e nociv pentru organism. Ar trebui sa soliciti unei firme autorizate sa faca masuratori si pana la urma nu stiu daca ai putea sa obtii ceva impotriva vecinului si in favoarea ta.

| remus a răspuns:

Cu dobitocii nu este bine sa te pui, sint in stare de multe timpenii, fa un schimb de locuinta, pleaca din fata cretinilor...

| Dorinel a răspuns:

Hehehe...asa innebunesc si eu toate babele din bloc...inclusiv persoane ca tine...sa muriti de oftica... :X:X:X k noi aveam btw, logitech de 1000w si voi nu... in cazu meu 2 sisteme home cinema sad...NU VA CONVINE PUNETI-VA TERMOPANE... f tare ideea lui lolita... rolling on the floor

| annda a răspuns:

Scoatei siguranta de la lumina, ii faci asa de 2 ori si i se ard "sculele profesioanale".

Bula
| Bula a răspuns:

Apeleaza la Politia de Mediu sau la Primarie.
Poluarea sonora este interzisa!

| mioara a răspuns:

Pleaca de acasa ia ti un job noaptea.

| MMady a răspuns:

In continuare sa-l reclami la politie si din cand in cand, sa-i opresti curentul - din tabloul electric de pe scara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi noaptea la usa lui toarna benzina pe toata usa si dai foc! daca ti-e frica vin eu! si vad ca niste raspunsuri a fost catalogate stupide! ma ala fate cunoscut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-Du-te la administratorul blocului.
-Anunta politia de ori cate ori este nevoie.
-Fa si tu ceva ce l-ar deranja enorm pe el.
-De fiecare data cand asculta muzica bate-i in perete si suna la usa.
Cam atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oooooo!, oare de ce mi-e cunoscuta povestea? Si eu am avut astfel de "aventuri" cu un vecin al meu. tongue Probabil ca nu conteaza genul muzical ascultat de ambele specimene in cauza, dar, poate ca cel mai mult doare lipsa de respect.Comportamentul unora ce parca ar fi primit legitimatia "Mana dreapta a Domnului pe Pamant". La fel, si eu, am chemat politia, i s-au intocmit contraventii (eu am primit si vorbe "dulci", sub influenta gradelor tarie, ce mama mea nici nu le-a auzit, draci, asi!). Nu stiu cum a functionat la altii, insa, in cazul meu, vorba buna a fost hartie igienica pentru vecinu`. Aici era bairamul de pe la 23 in sus, indiferent de ziua saptamanii, si cam constant. Ultima data cand am avut "spectacol" cu acesta a fost chiar in noaptea de Craciun, cand ma uitam la "Troy" pe ProTV.Nu indrum pe nimeni la o astfel de abordare, insa, doar faptul ca am o iubita m-a retinut sa nu curm trei vieti alcoolice (poate cinci, ca erau si doua pipite cu ei, guralive de mama focului). Ca ajutor!?, trebuiesc dovezi de deranj (cica, sa vina politia tiptil sa auda, cu un martor cel putin), si la 3, 4, 5 astfel de sesizari pentru tulburarea linistii publice, il poti da in judecata.Ai inteles?!, il dai in judecata! (asta daca ai timp, bani nerambursabili, si nervi de titan). O alta varianta (cred ca-i in toata tara), este si politistul de proximitate, al carui prim rol este sa medieze calea amiabila intre parti.Eu n-am mai apelat aceasta alternativa, pentru ca, in fata a doi politisti am fost umilit fara margini, ce rost mai avea sa-mi consum creditul pe un dialog absurd pentru punerea in tema a "proximului"?! Ar mai fi niste "metode", dar tine de acceptul fiecaruia asupra propriilor actiuni, si nu le fac publice. Eventual, puneti-va imaginatia sa nascoceasca sacaieli!, pentru niste experiente menite sa-i imbogateasca "scoala vietii" a acelui irecuperabil.Succes, si la facultati, si intr-o finalitate fericita a penibilului! Va salut! tongue happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa il reclami iar.

| akma a răspuns:

In primul rand, bucura-te ca poti dormi linistita. Vorbeste cu administratorul sa-i spuna vecinului sa respecte programul de liniste al blocului. Asa va asculta numai 4-5 ore pe zi happy.