| llleo a întrebat:

Va salut. De ceva timp am multe gânduri inutile. Imi creez numai probleme in cap, tot felul de prostii, nimic important. Ma macina mai mult decât astea importante, cum sa scap de gândurile astea inutile? Nu mi se pare ceva normal

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta pentru că ai timp de ele. Caută o ocupație care să te atragă.

1 răspuns:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu exista chiar ganduri inutile, exista ganduri si atat. Pentru a scapa de ganduri, pe calea cea mai sigura, cea mai corecta si cea mai morala... ar fi sa incepi sa meditezi, sa citesti cateva carti bune despre acest domeniu (pot sa recomand cateva) si sa te vezi din perspectiva altor persoane.
In fiecare zi, oriunde poti sa incerci sa meditezi. Acum, daca stai 10 minute fara sa faci nimic, absolut nimic, doar sa stai si sa nu te gandesti la nimic, sau sa iti zici "care este primul gand care imi trece prin minte?", sa il observi si apoi sa il lasi sa plece. Un gand se transforma in alte ganduri atunci cand te legi de el si iti spui alte intrebari de genul "dar de ce asa, daca as fi facut asta, daca era altfel, de ce si cum".

Cand ai reusit? Cand nu o sa te mai intrebi daca ai reusit big grin. Da... este ceva mai abstract oarecum, dar cam asta ar fi. Mai exista si variantele de bautura, droguri... care te scapa 100% de aceste ganduri pe perioada "anesteziei", dar te scapa in masura in care tu doar le astupi, ele o sa revina. Deci recomand prima varianta tongue