| KamaSutra a întrebat:

Vi se pare ca viata este complicata?
Sincer,mie nu mi se pare, eu cred ca noi prin tot ceea ce facem ne.o complicam...
Pareri?(∩_∩)

19 răspunsuri:
| ChrisIwal a răspuns:

Eu sunt de parere ca omul are dreptul sa aleaga. Daca vrea sa isi complice viata, o face, daca nu, atunci nu. Viata e complicata uneori, dar modul prin care o tratezi o poate face mai complicata sau nu

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Nici mie nu mi se pare, dar depinde cum gandesti, cat de optimist esti, mai e putin si dau bacu si dupa vine admiterea si pe mine ma doare undeva, totusi cred ca o sa se complice lucrurile odata ce voi deveni tata si apar probleme de sanatate la unii membrii ai familiei care te pun in situatii dificile, nu e chiar usoara viata asta

| T0T a răspuns:

Nu sunt de acord. Vorba lui Ipavel, mai crești și vei avea răspunsul.

| lpavel a răspuns:

Probabil esti inca copil, stai sa te maturizezi sa incepi munca etc vei vedea atunci... big grin

| KamaSutra explică (pentru lpavel):

Copil,necopil. Mie tot mi se pare ca oamenii "mari" sunt foarte imaturi si egoisti, si isi complica viata mult prea mult, gandind intr.un mod gresit

| lpavel a răspuns (pentru KamaSutra):

Asa ziceam si eu... nu am crezut pana nu am vazut! big grin Viata se complica cand devii matur chiar de vrei sau nu vrei! Vei vedea! big grin

| Dante30 a răspuns (pentru KamaSutra):

Defineste ce este imaturitatea cat si egoismul dar de asemenea si modul gresit de gandire.
Esuezi in a intelege ca toate aceste concepte tin de fiecare persoana in parte si sunt subiective, cat si relative. Ca atare te voi intreba ce este gresit in viata, si ce este corect? Imi vei raspunde bazat pe propria gandire/ intelegere a conceptului iar raspunsul va fi unul relativ fiindca ce este normal pentru mine poate fi anormal pentru tine cat si vice-versa.

| OldSoul a răspuns:

Viata nu a fost si nu va fi complicata, noi o vom face complicata datorita dorintelor noastre...

| Doub a răspuns:

E, chiar e.

| KillMePlease a răspuns:

De acord cu tine...

| KamaSutra explică (pentru KillMePlease):

Yey,cred ca vei fi singura...laughing

| KillMePlease a răspuns (pentru KamaSutra):

Important este ca noi doua suntem de aceeasi parere. happy

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Doar daca o facem noi sa fie complicată sau daca vrem noi să fie complicată. In rest, nu cred.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacat ca nu iti pot pune intrebare asta peste 10 ani sa vad daca mai zici la fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Este.
Cand esti mai mare apare orgoliul ala care-ti complica viata si mai mult.

| Kyılε a răspuns:

Cu cat inaintezi in varsta, ea devine complicata.

| Addaa1998 a răspuns:

Este complicata daca nu stim sa o controlam

| Dante30 a răspuns:

Intrebarea pusa de tine este relativa si subiectiva fiecaruia dintre noi.
Viata este complicata fiind, ca un pom cu N ramuri care este intr-o continua dezvoltare, fiecare ramura nou aparuta avand la randul ei o mai mare complexitate sau nu decat cele anterioare avand sau nu o legatura.
Viata e complicata fiindca pe masura ce ne maturizam dam si de diverse dificultati, evenimente, care ne schimba gandirea si personalitatea, iar "tu" cel de acum este doar un rezultat final al tuturor intamplarilor ce au avut o mai mare/mica influenta asupra ta atat la nivel constient cat si asupra subconstientului.
Viata este frumoasa daca ai gandirea necesara incat sa auzi muzica vietii si culorile ei, insa raportandu-ne la societatea zilelor noastre, ne complicam datorita influentei societatii, efectului de turma ce duce la prostirea/manipularea si indoctrinarea in masa, individualul cu o gandire deschisa/ evolutiva fiind judecat si influentat intr-o oarecare masura de ochii nevazuti cat si vazuti al familiei prietenilor/oamenilor de pe strada. Viata se mai complica de asemenea din cauza noastra uneori fiindca nu realizam ca daca nu ne convine ceva, schimbarea nu trebuie venita din afara ci din exterior " Daca inamicul din inauntru nu isi face simtita prezenta, este nul pentru noi, atunci inamicul exterior nu ne poate atinge."