| anonim_4396 a întrebat:

Viata mea e un dezastru. A voastra cum e? Sunt bolnava, saraca, singura. Fostul meu iubit se insoara cu o curva, tipul cu care vorbesc acum ma enerveaza si nu ma multumeste.Cand ma gandesc ca mai vine si un razboi imi vine sa mor.

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Daca vine razboiul nu mai suferă nimeni, ca disparem foarte rapid. happy

Viata nu ti-a fost data ca sa suferi, crede-ma. Doar incearca sa te invete ceva, doarece gresesti undeva.
Daca te enerveaza tipul, de ce vorbesti cu el? De ce iei cu buna stiinta un lucru rau asupra ta? De ce te impovarezi singura fara motiv?
Roaga-te, crede si actioneaza pentru o zi de maine mai stralucita.
Succesul vine in urma fericirii, nu fericirea in urma succesului! Trebuie sa fii fericita mereu, asa vine succesul, nu sa astepti succesul pentru a fi fericita, ca astepti mult si bine.
Mintea ta e mult mai puternică decat iti poti imagina. Pana si expresia feței iti influențează viata, asa zice Prof. Univ. Dr. Constantin Dulcan.

Iti recomand sa-i citesti pe Dr. Peale, D.C. Dulcan si Marcus Aurelius, o sa vezi ca ăștia 3 iti vor schimba total perceptia asupra vietii.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Daca disparem in razboi o sa suferim si mai rau dupa moarte.
Ai dreptate, n-ar trebui sa mai vorbesc cu el. Si atunci cu cine sa vorbesc? Ca m-am saturat de tampiti si tampite.
Asa e, dar minte intr-un corp bolnav inseamna supravietuire nu viata. Nici macar nu m-am nascut complet sanatoasa.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite, chiar daca esti bolnava, tot trebuie sa vezi partea buna
Ai scris aici, deci ai mâini, poti scrie, altii nu pot spune asta.
Poti vedea, poti vedea natura, soarele, frumusetea lumii, iti poti vedea familia. Altii traiesc toata viata in intuneric. Multumeste-i lui Dumnezeu ca tu vezi splendoarea lumii.
Incearca sa vezi mereu CE AI, sa nu te mai concentrezi pe ce nu ai.
O relatie chiar te poate ajuta, dar ai nevoie de un om potrivit, nu de cineva care iti mai adauga o povara vietii. Ai incredere in Dumnezeu, ca pana la urma te scoate la liman, iti promit. Roaga-te lui si crede in el. Apoi, crede in tine! Prin puterea Lui, TU poti realiza orice si poti ajunge la fericire.
Poti sa-mi scrii daca vrei sa vorbim sau ai intrebari.

Ma repet, citeste autorii aia 3 ce ti i-am recomandat, sa vezi ca fac "minuni".

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

De ce crezi ca Dumnezeu e barbat? O femeie nu poate fi? eu cred in divinitate, nu in religii. Nu cred ca Hristos e Dumnezeu.Am ce citi, am cumparat chiar ieri o carte oarecum pe tema asta.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

DE CE vom suferi mai rau dupa moarte, daca murim intr-un razboi?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu ma gandeam ca o sa pui problema asa. laughing
Dumnezeu nu cred ca are gen, dar Iisus e tot Dumnezeu si el e barbat, fiul lui Dumnezeu. Asa zice Biblia, asa a fost, nu eu am scris.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Nici Iisus, nici Alah nu sunt Dumnezeu. De mii de ani sunt perpetuate minciunile astea de religii. Biblia e o aberatie.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, asta e parerea ta.

| Thecurious a răspuns (pentru Plato):

Felicitari pentru raspuns.
Interesant e ca George Bacovia e o exceptie.

49 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Care a fost tema pentru care v-ati certat?
Nu da boss dar chiar sunt curios.

| anonim_4396 explică (pentru bogdan324):

Tema pe care m-am certat cu cine?

| bogdan324 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu fostul

| anonim_4396 explică (pentru bogdan324):

Fostul e un golan care se da smecher. M-a parasit, apoi s-a culcat cu alta, a parasit-o si pe-aia si dupa aia m-a sunat pe mine sa-mi spuna ca ma iubeste, ca-i e dor de mine, ca ar vrea sa fiu sotia lui. Ne-am certat de la multe. E un bataus alcoolic si afemeiat. A nu se intelege ca m-a batut pe mine, s-a batut cu altii.

| bogdan324 a răspuns:

Chiar imi pare rau pentru experienta pe care ai avut-o cu ala.
Nu merita sa te consumi pentru asa ceva iti spun eu,bucura-te ca macar ai aflat din timp care-i treaba cu individul ala,asa ti-ai salvat din timp asa ca nu-l irosi gandindu-te la ala,a trecut.
Acum,nu vreau sa iti bagi vrajeli generice gen ''fii mai buna,mai vesela etc.''
Pur si simplu in timp vei stii ce sa faci ca doar te duce capul.
In legatura cu actualul tau prieten,degeaba sunteti impreuna daca zici ca nu te multumeste si,mai important,nu te-a facut sa uiti de ala,ca doar pentru asta l-ai luat.
Mai bine lasa-l pe baiatul cu care esti sa isi vada de viata lui ca oricum pierdeti timp aiurea pentru ceva inevitabil,adica despartirea.
Ei bine din punctul asta,gata,nu te mai uiti in trecut,fiindca ceea ce gandesti in prezent iti va modela viitorul,tu daca te gandesti la trecut atunci vei trai acel trecut mereu iar asta mi se pare groaznic.
Trebuie sa inveti din greseli, nu doar sa te gandesti la ele si atat.
Acum, nu spun ca greseala aceea a fost facuta de tine, pur si simplu nu ai stiut ca tipul o arde cu alta(fara suparare) iar cand ai aflat normal ca te-a socat total, insa tu nu trebuie sa lasi socurile sa te doboare, ci sa te intareasca, asa se castiga experienta in viata.
Hai, gata, prea mult bla bla bla,
Ce boala ai mai exact totusi? Nu de alta dar normal oamenii tind sa fie mai pesimisti cand considera ca sunt bolnavi
Si asta ar fi un factor care te pune cu moralul la pamant din cate vad.(cu toate ca nu merita)

| anonim_4396 explică (pentru bogdan324):

Eu am sters intrebarea asta. Cum dracu n-a fost stearsa? am dat click pe linkul ala de pe email.

| bogdan324 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt e stearsa atata ca atunci cand raspunzi se vede de pe ce cont ai raspuns.

| RAY a răspuns:

Dai coliva de pomana?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Viata mea e un dezastru.
A fost până acum, în acest moment nu mai e așa.
====
A voastra cum e?
Tot așa, a fost, dar acum nu mai e, mi-a trecut, de când citesc cum e a ta.
=====
sunt bolnava,
Nimeni nu moare de sănătos, deci ești pe moarte, dar mai ai, nu o să mori chiar acum.
====
saraca,
Ei scârț. cât de săracă?
Totdeauna este cineva mai sărac decât tine.
Iar când ești bogat, niciodată nu ești suficient de bogat.
=====
singura.
Nu este mai bine singură decât cu un bou lângă tine? Atunci ar fi un bou și o belea.
Fostul meu iubit se insoara cu o curva,
Fiecare cu soarta lui, are cu cine se hăsta acasă, să nu trebuiască să iasă pe centură. Ce a dorit, acum și are. Acasă.
=====
tipul cu care vorbesc acum ma enerveaza
Bine face, că așa simți că ești vie.
======
si nu ma multumeste.
asta nu e bine, mai caută până găsești pe cineva să te mulțumească. Profund. De tot.
=====
Cand ma gandesc ca mai vine si un razboi imi vine sa mor.
Război vine, dar nu vine peste tine, cu toate că nu
ți-ar strica unul, să te trezească.
=====
imi vine sa mor.
Și de ce te abții, te reține cineva?
=====
Sper că ai înțeles că mi-am bătut joc de tine, să te enervezi, că dacă te enervezi te scot din vale, din de-presiune.
=====

| Drimmero a răspuns:

Depinde ce boala ai, daca ai o gripa banala nu e panica, de saracie scapi muncind si ajungand la un trai decent, cat despre viata amoroasa...nu a murit nimeni pentru ca nu a fost implinit pe plan amoros, tu doar exagerezi si esti instabila emotional.

Viata mea e decenta din toate perspectivele.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Detaliaza. Ce razboi?

| Freya1 a răspuns:

Si tu nu ai nici o pic de vina sau contribuție la suferinta ta?

| anonimg a răspuns:

"Drept raspuns, Isus i-a zis: "Marto, Marto, pentru multe lucruri te ingrijorezi si te framanti tu, dar un singur lucru trebuie.
Maria si-a ales partea cea buna, care nu i se va lua."" (Luca.10:41)

Nu putini sunt oamenii care se chinuie singuri aici pe pamant cu grijile si ingrijorarile vietii, chiar cad sub poverile ei, iar Dumnezeu Se chinuie sa le vina in ajutor si nu poate, pentru ca pentru ei ar mai fi o povara in plus.
Ia fa-ti tu timp ca sambata sa mergi la biserica adventista. Si apoi mai stam de vorba.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Fiecare e liber sa aiba o religie, dar eu am ales sa nu ader la nici una. Dar cred in providenta.

| anonimg a răspuns:

Nu scriu catre persoana care a deschis intrebarea, ci catre voi ceilalti: cand raspundeti voi cu aceeasi moneda, faceti un bine? Cand este vorba de rau, fiecae in dreptul lui se poate mandri cu inteligenta si perspicacitate. Dar cand este vorba de a face binele (fara parere de rau), a arata rabdare (fara scrasnire din dinti), a arata compasiune, sunteti pur si simplu dezarmati.
Viata aceasta nu este decat un timp scrut in care ne putem schimba caracterele. Daca nu o vom face, vom fi trasi la raspundere. Timpul este scurt, si de aceea nu ne putem permite sa-l pierdem cu lucruri de nimic, cu ofense, batjocuri si altele de felul acesta.
In orice raspuns aratati sinceritate, dorinta de a face bine; pentru ca in spatele oricarei intrebari este o nevoie care numai Dumnezeu stie de ea.
Si nu va ascundeti in spatele faptului ca si voi ati fost jigniti. Nimeni nu este perfect. Cel care pune o intrebare este la fel ca si voi cu defecte ca si ale voastre.
Trebuie sa invatati sa fiti impaciuitori, sa stiti sa stingeti focul mai inainte ca sa pieriti si voi in valvataile lui.

| SilentRain a răspuns:

Și a mea big grin
Asa și? Dacă stai sa îți plângi de mila se rezolva ceva? Nu se rezolva nimic doar irosești timpul degeaba
Cauta soluții pentru probleme tale, ești bolnav accepta asta și ocupate sa te tratez
Și ce dacă nu ai bani, trăim în românia majoritatea nu au bani, ai o casa, ai ce sa manaci, ai curent, ai net, deci fii fericita alți nu au nici atât
Și ce dacă fostul se însoară, face parte din trecut deci nu e problema ta, mergi mai departe
Nu vad de ce îți bați joc de băiatul cu care ești acum, dacă nu îl iubești lasă să își caute pe altcineva

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Ma deranjeaza mai mult ca pe curva aia o iubeste mai mult decat m-a iubit pe mine. Oricum inainte sa o cunoasca pe aia mi-a zis la telefon ca ma vrea pe mine de sotie, dar eu nu il voiam ca sot. Nu-mi bat joc de ala, i-am zis si lui ce gandesc.

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba mi se pare ca îți cam bați joc de actualul, de ce te-ai băgat într-o relație dacă nu ai reușit sa îl uit pe fostul?
Nu ai tu de unde ca tipa e curbă, ești doar geloasa
Și dacă fostul iubit se însoare însemna că nu te mai iubește deloc, deci nu ar trebui sa te gândești deloc la el
Modul în care gândești e greșit, și teoretic îți crezi motive false de tristețe, încerca să vezi viata în mod obiectiv

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Nu-s geloasa. Si e curva, i-am analizat comportamentul. Si a mai sesizat un barbat ca e curva si a tratat-o ca atare. Acum se recupereaza curva.
M-am bagat intr-o relatie tocmai ca sa-l uit pe fostul.

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa te jignesc dar cam... Mno cum sa o spun
Ba ești geloasa, ai risipit timp sa o analizez pe tipa aia și acum te plângi ca fostul se însoară cu ea, LOGIC E gelozie
Nu ai făcut o alegere inteligenta, te-ai băgat într-o relație ca să uit de alta practic te-ai folosit de actualul ca să îl uit pe fostul, dat tu cu actualul nu ai nimic, chiar te și enervează, poate băiatul asta chiar are ceva cu tine și tu il ți cu tine degeaba

| minrest a răspuns:

Totusi nu inteleg cum si de ce am suferi mai rau dupa moarte, daca am muri intr-un razboi; nu inteleg cum o minte sanatoasa clinic ar putea gandi asta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ce război? laughing

| GoldenZenith a răspuns:

Nimeni nu are viață roz, păpușă.
Bolnavi sunt mulți oameni, unii suferă chiar de boli incurabile si urmează sa moara.
Sărăcia, bat-o vina! Muncește si asigură-ti traiul. Nu trebuie sa ai bani cu nemiluita. Știi vorba aia "saracii oameni bogați!".
Singura? Si? Decât sa fii in preajma persoanelor nepotrivite si toxice, mai bine singura.
Fostul iubit e FOST. Se poate însura si cu o capra daca vrea.
Prietenul actual cred ca trebuie sa își vadă de treabă, decât sa îți bati joc de el.
Ce război vine? Știi care e cel mai greu război din toată lumea? Cel cu tine si cu gândurile tale.
Daca viață noastră nu e chiar ok, înseamnă ca am făcut niste alegeri greșite la un moment dat si vina ne aparține.

| anonim_4396 explică (pentru GoldenZenith):

Sa munceasca aia sanatosi, eu de-abia imi duc zilele. De multe ori am simtit moartea la un pas de mine. Ce tot aveti cu batutul joc? mai degraba el si-a batut joc de mine, ca n-a venit cand a zis ca vine, nici n-a anuntat ca nu mai vine si dupa ce ne-am injurat reciproc el si-a gasit pe alta si s-a culcat cu ea. Apoi ei 2 s-au despartit.

| StrongHeart a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=rO0P6vPuD9k

"Tine pumnul sus, fii pregatit de razboi
Sa ai virtute sa ai onoare, nu da inapoi
Sa nu te scalzi in noroi, depinde doar de noi
Ce vrem sa fim lasi sau eroi?"

| Superior a răspuns:

Nu vreau sa fiu rau, dar stii proverbul ala...
Daca unu iti spune ca ai baut, fie.
Daca doi iti spun ca ai baut, ar trebui sa te pui la somn.

| anonim_4396 explică (pentru Superior):

Aia 2 poate s-au vorbit ce sa zica. Mai lasa-ma cu aberatiile tale. Oricine stie daca a baut sau nu, nu are nevoie de altii sa-i spuna.

| Superior a răspuns:

"Viata mea e un dezastru."
Cred ca traiesti prea bine din moment ce ai bani de internet, la ce persoana intolerabila esti.

| anonim_4396 explică (pentru Superior):

Nu ma tolerezi tu, altii ma tolereaza.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu ma tolerezi tu, altii ma tolereaza."
Se vede laughing)))

| anonim_4396 explică (pentru Superior):

Se vede ca esti inferior.

| CleanHeart a răspuns:

Măcar te-ai descărcat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu m-am intalnit cu tipul cu care vorbesc acum, e un fel de relatie la distanta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A mai devenit si populara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da ce popular e subiectul deschis de mine. Sunt multi care mor de grija mea, daca intelegeti ce vreau sa spun. Nu ma refer la toti insa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt mai importanta decat cred trolii. In schimb ei sunt insignifianti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe viata mea il cheama ...aa...nu ii pot da numele : )

| GirlOnline81 a răspuns:

" Viata mea e un dezastru. Fostul meu iubit se insoara cu o curva, tipul cu care vorbesc acum ma enerveaza si nu ma multumeste."

Mi se pare de-a dreptul stupid sa dai vina pe oricine altcineva in afara de tine pentru ca viata ta e un dezastru.

| anonim_4396 explică (pentru GirlOnline81):

Ti-am evaluat raspunsul ca fiind nefolositor. E vina ta ca nu intelegi.Acum cara-te.

| Gofigi a răspuns:

Ai probleme grave