| xByte a întrebat:

Violenta sub forma de auto-aparare este/poate fi pedepsita prin lege?

Răspuns Câştigător
| alin131 a răspuns:

Auto aparare in lege inseamna cand cel cu care te bati te-a lovit primul. Stiu e o prostie ca poate iti da una de nu te mai scoli, dar asa e legea. Daca ai lovit al doilea sau daca l-ai avertizat verbal (eventual tipand ca sa auda si vecinii sa iasa pe la geamuri) esti ok.

Daca te ataca cu arma trebuie sa ai o arma inferioara lui altfel tu intri la belea. Stu, iar idiotenie, dar daca te ataca cu bata trebuie sa il bati cu pumnii si picioarele si sa suni dupa aceea la 112. Eventual sa il imobilizezi fara sa il legi, adica il pui jos si daca incearca sa se ridice ii mai dai un picior in spate ca sa ii mai taie cateva secunde respiratia si sa stea potol.

Totusi ai grija si incearca sa eviti situatii de genul.

| xByte explică (pentru alin131):

Le evit pe cat posibil. S-a intamplat intr-o seara sa dau de un tiganus la metrou, care m-a amenintat cu briceagul ca daca nu ii dau portofelul ma taie, iar pe moment venind si obosit si nervos de la servici, in loc de portofel i-am dat ceva bataie, dar n-am mai stat sa sun la politie, si sa pierd timp inutil. Ma interesa sa stiu ce si cum, in cazul in care se mai intampla chestii de genul pe viitor. Merci de raspuns happy

2 răspunsuri:
| Mara a răspuns:

CAPITOLUL II
Cauzele justificative
Art. 19
Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
(2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
(3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii.

Detalii: http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-19