| RAY a întrebat:

Voi aveti fobie sociala? Cum se trece peste ea?

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Fobia sociala este una din ramurile anxietatii, e teama sa nu ne facem de ras, sa nu se uita careva nu stiu cum la noi, si asa mai departe. In general daca se trateaza anxietatea, se duce de la sine si asta.
Am avut si eu, imi era asa putin rusine sa interactionez cu necunoscuti, mi se parea ca ar rade, ca n-as zice ce trebuie. Dupa ce am scapat de anxietate s-a dus tot.

Depinde, mai sunt si introvertitii care aia nu au treaba cu anxietatea, au probleme psihologice sau asa e felul lor, aia asa raman, aia e. Unii zic ca au rezolvat-o la psiholog, dar daca e putin destept, nu va avea nevoie de psiholog.
Ca daca e introversie din problema psihologice, vine tot de o teama in fundal, asa ca mai bine evita comunicarea, contactul ca asa se asigura ca nu va mai avea probleme, cum a avut poate odata, sau cine stie cum s-au purtat parintii in copilarie.

Merita Sefu funda ca a completat foarte bine.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu am fobie fata de fumatori nu pot sta la aceeasi masa cu cineva care fumeaza linga mine, ma bucur de distantarea asta sociala caci am motiv pe strada sa ocolesc fumatorii.Ma bucur ca la servici e interzis, nu as putea lucra intr-un loc unde sa suport mirosul.Ba cand din greseala trece pe linga mine cineva si se simte puternic ma retrag cu viteza luminii.Nu nu vreau sa trec peste.Mai am fobie la oamenii care se cred foarte destepti si debiteaza prostii enorme si multe dar au atita aroganta ca ei ce destepti si ce smecheri sunt.Deci nu nu vreau sa trec nici peste asta.Si mai am fobie la tinerii care te privesc de sus si te considera proasta doar pentru ca nu esti la curant cu toate noutatile high tech si pentru ca cu timpul iti dai voie sa fii tu insuti si sa ai prorpiile pareri.Si nu nu vreau sa trec nici peste asta.Eu sunt eu si nu e problema mea daca unii nu ma accepta pentru ca simpatia e reciproca.

| Anonimus107 a răspuns (pentru gemeni6226):

Si eu am probleme cu fumatorii! =(

Răspuns utilizator avertizat
| gemeni6226 a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Din fericire nu am asa ceva in familie si nu trebuie sa suport asa ceva.Bineinteles ca toti oamenii care isi fac rau siesi prin a se autodistruge prin vicii fac rau si altora, multumesc lui Dumnezeu ca nu am in jurul meu oameni cu vicii si nu trebuie sa suport.

| oglindasultanului a răspuns:

Eviti pe cei are te fac sa simti negativitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte înșelătoare fobia asta. Ori te ține în casă, ori te lasă liber la orice. Nu știu, e posibil să se trateze printr-o schimbare a gândirii și comportamentului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA 100% https://www.mind-diagnostics.org/social_anxiety-test
Teoretic sa ai prieteni, familie care sa-ti fie aproape., Practic daca ai si te uiti la metode de alinare inseamna ca esti singur.
Nu cred ca se poate vindeca...

| Anonimus107 a răspuns:

Da...am fobie sociala, depinde de oameni daca se poarta frumos cu tine nu trebuie sa iti faci griji, ca asa patesc si eu...cateodata ii resping, sunt mereu retrasa din cauza asta ca sunt multi care rad de mine sau isi bat joc, de la situatia asta am ajuns fobie sociala. Eu incerc sa scap de asta, dar mi-e greu. Am prietene de calitate, nu imi mai trebuie alti prieteni, imi este de ajuns! Conteaza calitatea! O zi buna sa ai!