| anonim_4396 a întrebat:

Voi aveți un confident căruia îi mărturisiți toate secretele voastre, în fața căruia vă "dezbrăcați" de orice ascunzis și mască socială?
Credeți că e de bun augur să ai un confident?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea! Te poți certa cu acea persoana și tot ce i-ai spus sa folosească împotriva ta, sa te bârfească și sa te judece. Dacă îți spune și ea vulnerabilitățile ei atunci este altceva, dar dacă NU o face atunci este mai bine sa fi reticenta sa păstrezi totul pentru tine, in ziua de azi nici in neamuri nu poți avea încredere ca și ei pot fi perverși. Pentru mine nu exista prietenie, ci doar interese la mijloc, foarte putini sunt prieteni adevărați și nu se bârfesc pe la spate!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, ca multi cand se cearta fac prostii, dar eu n-am facut asa, m-am certat cu cineva aici (desi eu nu eram vinovat, aveam poza, audio, stiam de unde e, si asa mai departe) care mi s-a confesat cu chestii f importante care puteau compromite la maxim, si nu am compromis acea persoana, nu are legatura cearta cu promisiunea ca nu compromit.
M-a deranjat ca in final s-a purtat urat aiurea, dar asta este. E jigodism sa compromiti din cauza asta.
E jigodism si ce a facut cu mine, dar asta e, nu vreau sa fac eu jigodisme.
Dar am inteles ca avea multe frustrari si de aia a facut ce a facut, ca mi-a zis viata de mic pana la maturitate, s-a razbunat pe mine, s-a simtit bine pe moment, dar problema nu se rezolva asa, ci la psiholog, i-am zis.

Asa e, f putini prieteni adevarati exista.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Mai frustrat e acela care își aduce aminte după nu știu cât timp. Frustrat sau fixist. Sau amândouă.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, ala care isi aduce aminte are memoria f buna, eu inca nu am alzheimer.
E o vb "iert dar nu uit", deci multi au memorie si nu-s frustrati neaparat.
Dar se lega de subiect, de aia am zis ce am zis.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Atunci nu uita. Ție îți faci rău, nu persoanei respective.

19 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nea. Nu cunosc oameni suficient de nesubiectivi, incat sa ma "dezbrac" complet. Numai in relatii fac asta.
In schimb, sunt confidentul multora.

| SilentRain a răspuns:

Nu, prietenul de azi inamicul de mâine

| Emma30555 a răspuns:

Da am, pana in prezent nu am motive de ingrijorare, nu stiu daca e bine sau nu, timpul va decide

| Goete a răspuns:

Poate e mai "usor" sa ai un confident virtual.
Eu as fi dispus sa iti raspund la orice intrebare si de fapt chiar mi-ar veni bine un confident feminin, care sa imi dea o parere sincera. Din pacate accepti privat doar de la prieteni

| Mosotti a răspuns (pentru Goete):

Trimite-i felicitare si vezi ce iese, ca aia poti sa-i dai si asa, poate va intelegeti.
Merge si confident virtual.

| Goete a răspuns (pentru Mosotti):

Daca ar fi vrut mi-ar fi scris, u are sens sa fortezi nota

| gemeni6226 a răspuns:

Numai cu mama sunt confidenta, de-a lungul anilor mi-a dovedit ca ceea ce ii spun niciodata nu afla o alta persoana si mereu mi-a dat cele mai bune sfaturi.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu. E foarte greu sa găsești pe cineva in care sa ai încredere in totalitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oarecum.
Nu ma "dezbrac" in totalitate.

| Cheo0S a răspuns:

Nu, doar un prieten ma stie in proportie de 95% restul stiu numai unele persoane de pe aici si cateva fete despre cum sunt de fapt.

| Together a răspuns:

Nu cred ca e o idee buna, relatiile se pot schimba in timp. Dar daca suferi de singuratate, poti visa la o relatie in care esti inteleasa si sustinuta, si poti simti nevoia sa te destainui, mai ales daca nu te integrezi asa usor. Poate ar fi mai sigur sub anonimat, pe un forum virtual?

| Maraa345 a răspuns:

Nu.