| anonim_4396 a întrebat:

Voi aveți un model în viață?
Dacă da, pe cine?

31 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pe Kim Jong Un, mananca, bea, femei, se distreaza, are bani gramezi fara efort, isi traieste viata la maxim.

| oglindasultanului a răspuns:

Ashraf pahlavi

| NotNamed a răspuns:

Elon mask

| SingleForOne a răspuns:

Da, pe Dumnezeu, si pe Iisus. (nu facem dezbateri si argumente, e categoria de conversatii, fiecare cu convingerile personale, pana la urma).

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru SingleForOne):

Ca sa poti avea un model tebuie sa-l vezi.

| SingleForOne a răspuns (pentru CodrutElian1990):

L-am vazut...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru SingleForOne):

Chiar ma crezi atat de prost?

| SingleForOne a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Cum am spus... fiecare cu convingerile personale, si e categoria de conversatii, adica "discutie libera". Mereu trebuie sa vina unul sau cativa ca tine sa faca dezbateri si argumente cand cineva mentioneaza o idee religioasa. Invata, te rog, sa practici bunul simt.

| NotNamed a răspuns (pentru SingleForOne):

"If you talk to God, you are praying; If God talks to you, you have schizophrenia."
- Thomas Szasz

| SingleForOne a răspuns (pentru NotNamed):

Sună a vorbele unui bătrânel supărat pe Viață.

| NotNamed a răspuns (pentru SingleForOne):

Mai degraba a unui realist.

| SingleForOne a răspuns (pentru NotNamed):

Minte limitată dacă realismul conturează acea idee.

| NotNamed a răspuns (pentru SingleForOne):

"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească."
- Arthur Schopenhauer

„Cuvântul "Dumnezeu" reprezintă pentru mine nimic mai mult decât expresia şi produsul slăbiciunilor umane, Biblia, o colecţie de legende onorabile dar primitive şi care sunt totuşi destul de copilăreşti."
- Einstein

"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost."
- Voltaire

Oamenii astia au fost genii, oameni de infulenta. N.ai tu dreptul bai jegule sa apui ca realismul este limitat cand datorita științei ai asigurare medicala, tehnologie, viata libera si drepturi egale. Habar nu ai pe ce lume traiesti. Persoanele care nu se regasesc in standardele tale persoanale religioase imediat le judeci. Tu? Tocmai tu religiosul ai carei biblie spune sa accepti sa ierti persoanele totusi ii judeci. Ai citit o biblie si tot degeaba.

| SingleForOne a răspuns (pentru NotNamed):

Am dreptul, pentru ca avem libertatea de exprimare, iar această postare este o discutie liberă, fara dezbateri și argumente, pe care ai distrus-o, la fel ca si celalalt. Numai la asta ești bun, să distrugi starea de bine a altora cu "geniile tale", deși în Biblie sunt o tonă de referiri la oameni de mare influență, inclusiv cei aleși de Dumnezeu care au cazut în păcate, și n-au mers prea departe; și tu, la rândul tău, trebuie să înveți să practici bunul simț. Aici greșesc mulți, atat ateii, cât și credincioșii și evangheliștii, chiar si super naționaliștii (într-o altă idee) prea încrezuți în ideiile proprii si geniile pe care le au. Să fii mândru că omenirea a avut asemenea genii, e bine; să fii încrezut în aceste lucruri, greșești enorm, și n-ai idee ce impact are asta asupra ta si celor din jurul tău, și care te ascultă.

| NotNamed a răspuns (pentru SingleForOne):

Un prost mereu va fi dezamagit si mintea sa va intra in defensiva atunci cand realistul ii va da cu adevarul in fata. E corect ce spui. Insa mai grave sunt efectele religioase decat ateiste. Stii si tu asta dar te minti singur. Numai tampiti in tara asta si toti religioasi fanatici.

| NotNamed a răspuns (pentru SingleForOne):

Toti spuneti ca ateii sunt prosti si n.au logica. Eu as fi ramas la ideile mele si as fi vorbit frumos acceptand in multe randuri prostiile voastre. Dar cand deja o dati in jigniri si in conspirații, ca toata lumea stie ca religiosii sunt comunitatea care judeca, jigneste si fac conspiratii din lume cel mai mult, n.am cum sa stau in banca linistit. Ati intrat in hora, trebuie sa stiti sa jucati nestiutorilor. Trebuie sa va fie dat adevarul in fata. Aveti peste tot tehnologie si injurati pe internet stiinta din spatele unor tehnologii stiintifice.

| SingleForOne a răspuns (pentru NotNamed):

Dacă ai fi citit din biblie, ai fi vazut că într-adevăr efectele religiei sunt periculoase, tradițiile în sine, și au fost persoane care au lăsat familiile, tradițiile, si obiceiurile religioase pentru a-L urma pe Dumnezeu, de a-L avea mereu în gând și în inimă, de a-i respecta cuvintele și Legea. Dumnezeu vrea unirea sufletească dintre oameni, nu religie, de aia doar câțiva sunt îndeajuns de vrednici pentru a fi aleși de Dumnezeu, dar darurile Lui li s-a urcat la cap, au devenit încrezuți, și au eșuat.

| SingleForOne a răspuns (pentru NotNamed):

N-am spus că aceștia sunt proști, dacă citești mai atent, ci încrezuți. Proști și extremiști sunt de partea ambelor baricade, dar aceștia nu descriu întreaga gândire din ambele categorii. Ai fi putut vorbi frumos și acum, nimeni n-a mentionat ceva de conspirații, judecată, să fi început eu cu jigniri, etc. "Hora" respectivă e la categoria de religie, nu aici. Din tot ce ai scris, se observă că dumneata ești mai supărat, și îți verși supararea peste tot.

| NotNamed a răspuns (pentru SingleForOne):

Pai n.am vorbit de tine in special, faceam referire la voi religiosii. Eu specificam de ce sunt deranjat si atac mereu. Am spus ca as fi vorbit frumos, v.as fi acceptat asa cum erati in multe privinte insa cand voi religiosii peste tot jigniti ateii ca n.au creier si logica, mi.am zis ca nu e loc de acceptare. Cum ii prind, cum ii ard. De.asta vorbeam despre acea hora, metaforic vorbind.

| SingleForOne a răspuns (pentru NotNamed):

Nu te diferențiază cu nimic față de ei. Ai putea fi cel mai mare geniu, dar se reduce la nimic dacă caracterul e "deranjant" mereu, să zicem așa.

| NotNamed a răspuns (pentru SingleForOne):

Cand stii mai multe detalii despre un lucru, iar detaliile alea sunt venite cu dovezi si il vezi pe altul cum te jigneste si crede altceva nedovedit, nu poti sta locului. Nu te poti lasa calcat in picioare. Cand vezi lumea cat e de proasta iar numarul lor mare isi face simtita prezenta peste tot, ca pana la urma vedem cu ochii nostri efectele prostiei in tara, n.ai cum sa stai sa taci. Uite-i pe conspirationisti cand spun despre virus ca nu exista, ca vaccinurile nu sunt bune si ca ar conține cipuri, n.ai cum sa stai locului. Cand acel conspirationist pe langa ca lanseaza ideile astea desii tu stii care este treaba cu vaccinul si cu cipurile in general, ala vine si iti spune ca esti un tampit daca crezi ca e totul adevarat, crede.ma ca rabufnesti.

| Meme10Meme a răspuns (pentru SingleForOne):

Auzi voci?=]]

| Meme10Meme a răspuns (pentru SingleForOne):

Da,pe Liviu Dragnea. Dar nu vreau sa-l urmez in puscarie.

| SingleForOne a răspuns (pentru NotNamed):

N-am vazut unul în discuția asta, și n-a cerut nimeni dovezi, decât dumneata și alti 2 ca tine. Asta am încercat să-ți explic, si am și spus încă din primul comentariu. Du-te în grupurile respective, și te mai întreb odată, sigur nu "faci parte din aceeași oală"? happy

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru SingleForOne):

Acesta este site de dezbateri, nu site de indoctrinare religioasa.
Cat despre logica gandirii tale, mai citeste ce ai scris. "Conversatii, adica "discutii lbere" (bagandu-le intre ghilimele, nefiind citat, arati ca nu trebuie sa fie libere), dar sa nu aducem argumente sau sa facem dezbateri cand e vorba de idei religioase.
Chiar ne crezi prosti, bigoti pe cei care comentam?
In primul rand bunul simt nu se practica, bunul simt exista sau nu intr-o dezbatere.
Asemenea oameni inculti ca tine vin sa-mi dea mie lectii despre stiinta si religie? Eu am studiat scrierile de religie paralel cu cele de stiinta.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru SingleForOne):

Invata sa te exprimi in limba romana, incultule. Asta nu este jignire, doar in masura in care consideri ca o critica este o jignire.

| SingleForOne a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu, nu este un site de dezbateri, tocmai dai dovadă că nu știi ce înseamnă "toți pentru unu", în tot regulamentul ai să vezi că se cere un comportament decent și soluții pentru rezolvarea unei întrebări sau probleme, nu pentru dezbateri și argumente. Dacă tu, și alții ca tine faceți la fel, nu înseamnă că asta este regula. La fel și țu, precum și colegul tău de aceeași gândire, nu știți ce înseamnă categoria de "conversații", nu câștigi niciun premiu pe această categorie, ceea ce din nou dai dovadă că nu cunoști ceva. Am explicat în toate comentariile de mai sus, pentru colegul de aceeași gândire, dar dacă dumneata crezi că TPU este un fel de WWE, n-am ce să-ți fac, mereu vei sta cu gândirea asta, dacă nu știi să te comporți frumos, și să respecți părerile celorlalți. Cel puțin, colegul tău a înțeles ideea pe care am vrut să o exprim din primul comentariu. A treia dovadă că nu știi un lucru, sau nu-ți pasă să citești, și te crezi la WWE.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru SingleForOne):

Ce are sula cu prefectura. Ce are comportamentul cu dezbaterea? Se exclud? Ca din ce spui asta rezulta.
Nu am inteles nimic ce ai zis!
Care coleg al meu? Unde l-ai vazut pe colegul meu? Tu delirezi?
Dar tu stii ce-i aia dezbatere? Ca din ce expui se vede ca a ta cultura si modul tau de intelegere sunt splendide, dar lipsesc cu desavarsire, adica se ridica pana la genunchiul broastei.
A te contrazice si a te critica pentru ineptiile pe care le debitezi nu inseamna comportament indecent. Daca n-ai stiut asta, retine maca acum.

| DonEduardo a răspuns:

Am mai multe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca om, nu. În rest, Isus, dar să fiu sincer nu prea Îl urmez, deși știu că ar trebui.