| MicheilaMicheluzta a întrebat:

Voi cate limbi stiti?
cele mai multe limbi primesc funtita

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă îţi spun că o sută, mă crezi pe cuvânt?
Sau ai de gând să ne şi testezi şi să dai note, ca la şcoală?

| mgtow a răspuns:

Romana, engleza si spaniola.

| laviflower a răspuns:

Romana,engleza,franceza,spaniola,germana,joponeza,bulgara,rusa, italiana, poloneza si putina greaca.

| cristi202 a răspuns:

Romana, limba de bastina. Germana, ca ma trag din familie de nemti ce vorbeau fluent germana (din partea mamei). Maghiara, ca tatal meu stia la perfectie. Franceza, ca doar am facut 10 ani in scoala. si engleza, ca am avut nevoie cind stateam mut in fata americanilor ce veneau pe la noi.
Stai linistit, ca nu stiu eu chiar atitea limbi. Atitea as fi putut vorbi fluent. Insa germana si maghiara nu s-au prins de mine, chair daca parintii mei au incercat sa ma invete, iar franceza, pentru ca nu am mai folosit-o, am uitat-o. Asa ca in ziua de azi stiu doar romana si engleza.

| Annd a răspuns:

Congoleza,atat.

| Analy a răspuns:

Nimeni nu stie cand au aparut limbile. Nimeni nu stie ce limba vorbeau Adam si Eva. Prima referire istorica privitoare la aparitia limbilor apare in povestea biblica a Turnului Babel. Babel era un oras unde toti oamenii traiau in armonie si vorbeau o singura limba. In momentul in care locuitorii din Babel au hotarat sa construiasca un turn care sa ajunga pana la cer, sfidandu-l pe Dumnezeu, Acesta i-a pedepsit, incurcandu-le limbile si imprastiindu-i pe tot cuprinsul Pamantului. Asta e tot ce stim… deocamdata, despre cum au aparut limbile…

Astazi exista, potrivit The Telegraph, in jur de 6 000 de limbi in uz in intreaga lume. Jumatate din ele au mai putin de 3 000 de vorbitori. Expertii estimeaza ca in urmatorii 50 – 150 de ani, jumatate din limbile vorbite astazi vor disparea. Numai in Asia si in Africa se vorbesc, pe fiecare dintre aceste doua continente, peste 2 000 de limbi. Papua Noua Guinee are peste 820 de limbi in uz si se presupune ca este tara cu cele mai multe limbi vii din lume.

Limba chineza, mai exact, dialectul mandarin, este cea mai vorbita limba din lume, avand peste un miliard de vorbitori. Urmeaza in topul celor mai vorbite limbi din lume, spaniola, cu 390 de milioane de vorbitori si engleza cu 328 milioane de vorbitori.

Prima limba scrisa care a existat vreodata a fost sumeriana sau egipteana (3200 i.Hr.)

Limba engleza are cele mai multe cuvinte distincte, aproximativ 250 000, in timp ce limba Taki este limba cu cele mai putine cuvinte distincte (aprox. 340). Limba taki taki este vorbita de aproximativ 120 000 de locuitori din Surinam, un stat din America de Sud.

Cea mai dificila limba din lume este considerata a fi limba basca, vorbita in nord-vestul Spaniei si in sud-vestul Frantei, particularitatea ei fiind ca nu seamana cu nicio alta limba din lume.

Cea mai tanara limba este Afrikaans vorbita in Africa de Sud.

Vatican este singura tara din lume unde limba latina este limba oficiala.

Somalia este singura tara din lume unde toti locuitorii vorbesc o singura limba.

Berberii din Africa de Nord sunt singurii care nu au o forma scrisa a limbii lor.
Dintre toate limbile eu stiu doar romana,engleza, franceza, germana si spaniola.Tu ce limbi stii?

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Eu stiu cate imi dai tongue

(tu imi dai limbi si eu le numar ca sa intelegi tongue)

| Monica_7453 a răspuns:

Pai sa incep cu inceputul. Romana, ceva normal, Engleza si Franceza invatate la scoala. si inca cateva optional.cu ajutorul dictionarelor si ghidurilor. : Albaneza, Bulgara, Ceha, Germana, Greaca, Italiana si Japoneza. papa.

| Killaritza a răspuns:

Poi romana pe care o stii si u apoi engleza, franceza limbi pe care l`e inveti la scoala apoi am invatat spaniola si italianahappyfundaaaaa?happy