| qtrix a întrebat:

Voi ce parere aveti daca unirea de la 1600 ar fi dainuit?(niste pareri despre cum ar fi ajuns Romania daca unirea nu s-ar fi destramat?)

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Oricum a fost si mai incolo, mai exact in 1918, o mare unire. Deci eu nu as fii vazut mari schimbari. Acum fiecare lucru mic poate schimba mai mult sau mai putin istoria dar nu pot sa imi dau cu opinia in legatura cu asta prea mult.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

vezi tu acum mai nou au aparut opinii in legatura ca Moldova este bine asa cum este acum, pentru ca avand in vedere situatiile tensionate din Ucraina, Moldova este ca un parapet pentru Romania. Adica poate fii ceva bun din punct de vedere strategic. Sunt mult prea multi factori. Acum vorbim ca babele la poarta veche, ne dam cu parerea aiurea. Chiar nu avem de unde stii cum ar fi fost si cat de benefic ne-ar fi fost noua. E problema extrem de complicata si complexa.

| SkyPilot a răspuns:

Nu ar fi dainuit. Acea unire a fost facuta de un singur om, nu de popoare. La vremea respective noi nu aveam constiinta unitatii nationale. Pentru ca unirea sa dainuiasca, trebuie ca o majoritate semnificativa a ambelor popoare sa isi doreasca acest lucru.

| qtrix explică (pentru SkyPilot):

Ceea ce vreau eu sa spun e ca daca ea ar fi dainuit ce s-ar fi ales de Romania? pe plan intern, extern, economic, social-politic, etc

| SkyPilot a răspuns (pentru qtrix):

Ne mancau austro-ungarii si pe regateni, nu numai ce au luat atunci.

| Vvistula a răspuns:

Nu ar fi dainuit, deoarece, erau alte puteri in jurul nostru care nu le convenea unirea, insa daca ar fi dainuit exista 2 posibilitati, sa fii luat locul unei puteri locale, ca Polonia, care nu mai avea mult sau sa fim cuceriti datorita pericolului pe care il prezentam.