| Livia99Cossy a întrebat:

Voi ce parere aveti despre Tarot? Ati incercat vreodata? Eu da...si din cate am citit este un pacat..este adevarat?

Răspuns Câştigător
| silvia94 a răspuns:

Normal ca este un mare pacat. Cei ce se duc sa le ghicesca, nu au voie sa se spovedeasca 3 ani, iar cei care ghicesc nu au voie 10 ani.Nimeni nu poate stii viitorul decat DUMNEZEU, nici macar ingerii sai. daca ai vreo anumita problema si vrei cu adevarat sa te destainui cuiva, mergi la preot sa te spovedesti si cerei un sfat in legatura cu problema ta.Este mult mai bine.si te vei simti si tu altfel, mult mai aproape de DUMNEZEU. Asta e sfatul meu, dar daca nu vrei nu trebuie sa il iei in considerare.

| Radu284 a răspuns (pentru silvia94):

Nu au voie sa se spovedeasca 3 si respectiv 10 ani? O.O Cine a zis asta? Si de ce ar avea spoveditul vreo valoare?

| silvia94 a răspuns (pentru Radu284):

Asta nu stiu.Mie mi-a spus preotul. In plus gandeste-te, cand mergi la spovedit, trebuie sa tie post, si multe alte chestii, ca dupa aceea sa primesti sfanta impartasanie.Si prin asta pacatele iti sunt iertate. Iar daca nu crezi in asa ceva.Atunci Dumnezeu cu milahappy God bless you

| Radu284 a răspuns (pentru silvia94):

Pacatele nu iti sunt iertate de popa. Pacatele (in doctrina crestina) sunt iertate implicit prin sacrificul lui Isus, dar numai daca crezi in el si accepti faptul ca a murit pentru pacatele tale.

| silvia94 a răspuns (pentru Radu284):

Am scris eu ca pacatele sunt iertate de preot? "dupa aceea sa primesti sfanta impartasanie.Si prin asta pacatele iti sunt iertate."se subintelege ca Dumnezeu iti iarta pacatele.nu preotul.

| Radu284 a răspuns (pentru silvia94):

Pai si atunci ce nevoie mai avem de preot si de spovedire la el? happy De ce sa nu mergem direct la sursa? big grin

| silvia94 a răspuns (pentru Radu284):

Care sursa? La tine vine Dumnezeu sa te spovedeasca? Are si preotul rolul lui..Nu crezi? Asta e parerea mea. Cu toate ca unii sunt corupti la maxim(ma rog, nu e treaba noastra), dar au rolul lor.Pentu ca eu, normal ca nu ma simt bine cand ii marturisesc preotului ce greseli am, dar dupa aceea ma simt usurata, pentru ca am avut puterea de a recunoaste in fata cuiva, asadar, el se va ruga pentru mine. Subliniez faptul ca aceasta e parerea mea, si o voi sustine cu mii de argumente.Parerile celorlalti nu ma intereseaza, ci doar sa spunem ma deranjeaza un pic.dar fiecare cu parerea lui. Apropo..Iti recomad un film care iti va schimba total viziunea despre religie si Dumnezeu in general.The book of Daniel.filmul e superb.

| Radu284 a răspuns (pentru silvia94):

Eu nu cred in conceptul de pacat, sau de bine/rau absolut, si nu sunt nici crestin. Totusi, Isus a zis ca daca te rogi, sa te rogi in dulap, nu in sinagoga/biserica. Isus nu a mentionat niciodata ca trebuie sa ai o interfata cu Dumnezeu, nu?

| silvia94 a răspuns (pentru Radu284):

Daca nu esti crestin, atunci nu am cum sa te fac sa intelegi.Eu sincer nu stiu tot ce a spus iisus.dar ceea ce stiu respect.

| Radu284 a răspuns (pentru silvia94):

Daca nu sunt crestin nu inseamna ca nu cunosc ce a spus Isus, da? Daca vrei s cunosti, citeste noul testament.

| silvia94 a răspuns (pentru Radu284):

Am mentionat eu ca nu cunosti ceea ce a spus IISU? am spus ca nu am cum sa te fac sa intelegi parerea mea.pentru ca tu ai deja una.si e diferita.

| Radu284 a răspuns (pentru silvia94):

Bineinteles, dar aici nu stiu daca este vorba de pareri. E vorba despre ce a zis Isus, care este autoritatea suprema in crestinism, nu?

| silvia94 a răspuns (pentru Radu284):

Asa este.e vorba de ceea ce a spus IISUS. doar ca unii, nu respecta tot ceea ce a spus.asta e chestia.Au pareri.de exemplu unii recunoasc pe Dumnezeu, dar nu recunosc Biserica ..etc..au parei.asa si eu.am parerea mea.care sper ca e una buna.

23 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Tarotul este o prostie, nu este real si este pacat oricare metoda de ghicit

| OnuOnulică a răspuns:

Nu am incercat/ nu voi incerca.

| Radu284 a răspuns:

Am incercat, cu rezultate mixte. In vechiul testament se specifica ca nu e bine. Daca te intereseaza ce zice biblia, nu incerca.

| HellGirl666 a răspuns:

☮ Nu cred în aşa ceva. Şi nici în păcat.

| NoOneKnow a răspuns:

Tarotul este un pacat pentru ca magia, fie alba, fie neagra, vine de la DIavol. Tarotul e si o mare pacaleala, dar si cele care ghicesc cu adevarat nu sunt slijutoare ale DOmnului.

| Arrum a răspuns:

Da este un pacat.

| Mihai0015 a răspuns:

Da,Tarot este un pacat din punct de vedere religios.Ghicitorile sunt pacate, deoarece nu au logica si nici nu sunt adevarate.Niste oameni nu au cum sati ghiceasca ce o sa faci, reincarnari etc.

| GabiBiebs99 a răspuns:

Nu,eu nu cred in asa ceva, si nu prea inteleg de ce ar fi un pacat...

| wanoo21 a răspuns:

Nimic nu e pacat daca-ti place...winking

| maduta563 a răspuns:

Am auzit si eu