| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeti în blesteme? Sau e posibil dor sa intuiești ce o sa se întâmple și spui sub forma de blestem? Sau e karma?
După o relatie destul de grea în care am suferit enorm,am blestemat persoana respectiva sa nu își găsească fericirea și liniștea niciodată.Ne-am despărțit și a reușit sa se integreze unde a vrut el mereu,adică în mijlocul oamenilor cu bani în familia iubitei pitipoance și de bani gata.Dar treaba e ca din traiul lui mediu,unde totuși era "stapan" peste bani,casa,iubita și familie ce ii erau toate la mana lui si la deciziile lui,a ajuns sluga intr-o familie străină si șoferul propriei iubite ce efectiv refuza sa îl evidențieze public (își filmează sau pozează familia,iar pe el îl scoate din cadru mereu).
Pozează într-un om ok și chiar am crezut ca e bine,pana l-am văzut live undeva și cunoscand-ul de ani de zile se vedea clar pe el ca nu e bine, e fără chef de viata, trist ...asa ca am mai cautat filmări și la fel era și în altele.Acum poate ca o sa ziceți ca sunt eu paranoica, dar oare nu exista posibilitatea de a se prinde blestemult? o data ce a făcut asa mult rău...

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai blestemat, atunci karma se intoarce si te loveste cand iti va fi mai bine tie, fiindca nimic nu trece prin univers, fara sa nu platesti.
Gandeste-te bine ce le doresti tu altora, ca universul iti da acelasi lucru inzecit si nu cred ca-ti va place acest lucru.
Unii il numesc blestem, altii gura spurcata, alti destin, karma sau cum vor sa-l numeasca, dar in viata totul se plateste!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce blestem? Hai sa fim seriosi. E clar ca omul asa e el, superficial si pune banii pe primul loc probabil.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Te blestem sa ai si tu simtul umorului de azi inainte.

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Din ce in ce mai putin amuzante replicile tale. Nasol.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Eu cred ca esti doar invidios ca n-ai carisma si nu intelegi sarcasmul.

| Hyperion7 a răspuns:

Deci,din ce am auzit și eu pe la preoți,blestemele se prind de capul celui vinovat,nu de capul celui nevinovat.
Adică dacă el chiar te-a făcut să suferi,acum cam suferă el,daca nu ar fi fost vinovat,cel mai probabil că ți se întorcea ție.
Deși poate par doar niste cuvinte spuse la nervi, blestemele pot avea repercusiuni de ambele părți,o dată că suferă persoana respectiva,și apoi tu.
De aceea,ar trebui evitate blestemele, pentru că blestemul la baza este modificarea logosului divin,adică decizi tu și nu Dumnezeu ce ar trebui sa se întâmple, iar acest lucru aduce și consecințele mai sus menționate!
Până la urmă, fiecare are dreptul la fericire, iar dacă nu mai găsește fericirea în tine, asta nu înseamnă că trebuie să blestemi acel om.Ce-ar mai fi daca ne-am blestema unii pe alții din nimicuri?

| Osana254 a răspuns (pentru Hyperion7):

Când am făcut asta a fost după ce m-a inselat, agresat fizic, jignit, mințit etc.La nervi și la supărare spui multe.
Nu i-am purtat ranchiuna, a vrut 2 ani sa ne împăcat dar am refuzat.Dar am ținut legătura și l-am susținut pana si-a refăcut viata, după s-a facut pierdut.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Osana254):

Înțeleg, acum na, posibil sa se fi lipit de el blestemul, poate a fost și karma la mijloc, nu putem ști
Un lucru e cert, viața te răsplătește cu aceeași măsură cu care oferi

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

Te blestem sa ti se inoade ouale!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Taci lupică, taci!

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

Sa iti creasca flocy in frunte, din ala carlionțați

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Sigur nu cresc cum îi ai tu la cour silly

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

Daca as fi in couru gol afara si ar bate vantul ar flutura in toate partile

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Aoleu,mai taie din el dă-l dreacu

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

Https://www.youtube.com/watch?v=tQ5Uwp-dB8g
Nu, ca am inceput de chelie si am in plan sa imi fac implant de par si ghici de unde iau!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Prefer sa n-am imaginație surprise

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

De la COUR!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Da bravo, o să ai un păr...ca la aia afro

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

Esti invidios

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Nu,chiar nu

| Miruna333 a răspuns:

Nu, nu cred. E o prostie inventata de oameni. Fiecare ia propriile decizii, fiecare are un destin, nu poti influenta viata cuiva spunand cateva cuvinte cu ura sau la nervi,

| LisaJulie a răspuns:

Nu cred in karma sau blesteme! Eu sunt o persoana cu picioarele pe pământ de cele mai multe ori! Cred ca sunt doar coincidențe

| AlexCriss2000 a răspuns:

Da, există blesteme!