| q2amyra a întrebat:

Voi credeți în chestia asta ca "omorâtul" te duce in iad? Ce pareri aveti?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt ateu, dar consider ca nu trebuie omorât nimeni, daca a făcut ceva rău să sufere toată viața în chinuri

| dullcat a răspuns:

Nu prea am nicio parere.Nu a fost nimeni ca apoi sa se intoarca si se ne povesteasca.Ai crede ca totusi trebuie sa platesti cumva pentru ce faci pe lumea asta, dar in ce mod, nu stiu.laughing

| ShaOfHatred a răspuns:

Hmmmm, practic nu știm ce este după moarte. Poate e Dumnezeu, poate e Allah, poate Nirvana, dar iadul există în orice religie. Ar fi foarte trist ca oamenii care chiar merită iadul să scape nepedepsiți.

| sammie a răspuns:

Doar daca te sinucizi ajungi in iad. Cei care omoara mai pot fi iertati.

| q2amyra explică (pentru sammie):

Pe asta de unde ai mai scos-o?

| sammie a răspuns (pentru q2amyra):

Cand o sa mergi la biserica o sa mai afli vere.

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru sammie):

Stimata doamna, nu are logica ce spuneti. Crima nu e pacat dar sinuciderea e?

| sammie a răspuns (pentru DomnulPoliticos):

Logica nu are creierul tau. Dumnezeu te iarta daca omori dar daca tu te omori pe tine atunci nu te va mai ierta pentru ca Dumnezeu ne-a dat o viata si a pus regula ca oricat de rea ar fi ea trebuie sa o traim. Dar daca omori pe cineva nu e impotriva nimanui. Acum depinde din ce cauza ai omorat. Ti-am zis, du-te la biserica si o sa intelegi.

| sammie a răspuns (pentru DomnulPoliticos):

Cum am zis, logica nu ai tu. Sa omori si sa te omori nu e acelasi lucru.

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru sammie):

Eu nu te-am jignit domnișoara sad

| RAY a răspuns (pentru q2amyra):

Pavel nu a omorât creștini, eu o sa merg in iad că și restul care nu cred in Iisus deci nu am omorât

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, fiindcă încalcă una dintre cele 10 porunci. Totuși, Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului, ci vrea că acesta sa se întoarcă de la căile sale rele și să trăiască.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Nu știu dacă duce în iad. Da știu 10000000000%%%%%% și mai mult de atâta ca dacă iei viața unui om nevinovat și faci una ca asta e groaznic...ăla nu-i om și altceva da om sigur nu este.

| q2amyra explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Zici bine, dar daca e vorba de un om rau sa zicem?

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru q2amyra):

Uite eu ori ca de mult rău a-și vedea nu acum sa facă una ca asta nimănui eu prefer eu sa fiu cel omorât decât sa facă asa ceva eu altceva nu știu ce să-ți mai spun eu asa sunt nu știu cum sunt alți treaba lor dacă ei vor sa ia viata unui om...

| pufulescu0o a răspuns:

Eu cred ca daca ucizi din placere, orice fiinte, te duci in iad.
Nu vad ajungand in iad un soldat care omoara in razboi pentru tara lui!