| NoNameJunior a întrebat:

Voi credeti in chestia cu sfarsitul lumii in 2012? eu nu cred ca va fi sfarsitul lumii dar cred ca va fi totusi un fenomen. ce parere aveti? voi ce credeti? argumentati! dau funda!

Răspuns Câştigător
| MeGustaaaaa a răspuns:

Si eu am crezut cu tarie in lucrul acesta, dar m-am apucat sa citesc Apocalipsa din Biblie si m-am lamurit. Apocalipsa va fi candva, dar Dumnezeu a spus "Nimeni nu va sti niciodata momentul sfarsitului omenirii, cel ce biruie credinta in mine va traii etern cu mine.".
Deci daca Dumnezeu a spus ca "sfarsitul lumii" nu este ca in filmul acela sau mai stiu eu pe unde au zis astia cum o sa fie."Sfarsitul lumii" va fi candva, dar nimeni nu poate sti cand sau ce va fi.Deci ai incredere in Dumnezeu si in spusele mele caci nu va veni!
P.S-Eu cred 1 la un milion caci pe 21.12. 2012 va veni sfarsitul lumii, si daca pe data de 22.12. 2012 ne trezim si e totul bine, fac un chef de se aude in toata tara! Glumeam! Deci ai incredere, sfarsitul lumii nu va veni. Fundita? Sper ca te-am lamurit.

7 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Nu, nu cred. Dacă era să mă iau după prezicerile de genu', până acum s-a sfârşit lumea de mai mult de 5 ori.happy
Succes!

| Bunicul62 a răspuns:

In ultima vreme se tot vorbeşte depre calendarul Maya, care se termină pe 21 decembrie 2012. Puţinele documente rămase de la mayaşi nu precizează de ce acest calendar nu mai continuă şi după această dată, dar unii s-au grăbit să spună că atunci va veni sfârşitul lumii. Noi, creştinii ortodocşi, nu ne orientăm după calendarul Maya, ci după Sfânta Scriptură şi Sfinţii Părinţi Ortodocşi. Despre data exactă a sfârşitului lumii, Scriptura spune aşa: "Iar de ziua şi ceasul acela, nimeni nu ştie, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl." (Matei 24, 36) Aşadar, cei care spun că ei ştiu data exactă a acestui eveniment sunt nişte mincinoşi.

În schimb, atât Scriptura cât şi profeţiile sfinţilor indică o serie de semne prevestitoare ale sfârşitului lumii, dintre care unele deja s-au împlinit, dar nu toate. Îmi e greu să cred că toate cele care încă nu s-au împlinit se vor împlini până în 2012, dar totodată trebuie să fim conştienţi că ele totuşi se vor împlini. După cum am mai spus şi altă dată, cel mai clar semn va fi domnia lui Antihrist, care va dura 3 ani şi jumătate, după care va veni sfârşitul.

Dar sfârşitul acestei lumi înseamnă totodată şi biruinţa finală a lui Hristos şi începutul unei lumi noi, fapt pentru care Apocalipsa se termină cu cuvintele: "Amin! Vino, Doamne Iisuse!"

Aşadar, nu trebuie să ne speriem de sfârşitul lumii, ci să ne pregătim să-L întâmpinăm pe Hristos şi să trăim astfel încât să putem da răspuns bun la Judecata de Apoi şi să ne învrednicim să intrăm în Împărăţia Cerurilor".

| Andrada003 a răspuns:

A pai eu nu cred ca exista! Depinde de ce vrea Dumnezeu! Funda pleese!

| MeGustaaaaa a răspuns (pentru Andrada003):

Estraordinar de explicit.Si acum implori fata sa-ti dea funda? Off of...

| Andrada003 a răspuns (pentru MeGustaaaaa):

Sa stii ca nu se zice explicit!

| MeGustaaaaa a răspuns (pentru Andrada003):

Ma rog... Fata trebuie sa inteleaga cand zice "argumentati"...

| PatyKan a răspuns:

Nu, nicidecum. Totul e posibil, dar daca se va intampla asta, noi astia de pe pamant nu avem cum sa stim exact cand va fi. Poate intuim cate ceva, dar nu cred sa fim chiar atat de "buni" si sa le stim chiar pe toate.
Pai au fost deja atatea [si sigur vor mai fi, dar nu putem face mai nimic sa impiedicam] : cutremure, seisme si multe altele.
Deci nu cred in aberatile unor oameni care inventeaza atatea prostii din cauza plictiselii. happy