| DiaAndra a întrebat:

Voi credeti in superstitia aceea ca, cucul prevesteste moartea? De fiecare data cand canta cucul pe strada mea, moare cineva...de obicei nu cred in asa ceva dar lucrul asta s.a intamplat deja de foarte multe ori.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu sunt crestin-ortodoxa. Nu merg des la biserica, dar cred in Dumnezeu. Iar superstitiile sunt impotriva religiei mele, e un pacat foarte mare sa crezi in vrajitorii si superstitii. Prin urmare nu cred in ele si niciodata nu mi s-a intamplat ceva care sa ma faca sa cred.

| RAY a răspuns:

Aasta se numeste in psihologie ghicieala irationala, daca cucu canta de 5 ori si mor 2 da cucu e mama omida, daca mereu ai o explicatie ca x e de vina in imaginatia ta mereu se va regasi cucu ca fiind cel care causeaza asta, afara e inorat imi iau umbrela nu a plouat da cand n-am luat a ploaut asta e ghinion sau e prostie?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Superstiţia era că BUFNIŢA ( nu cucul ) prevesteşte moartea!
Atunci când cânta la cineva pe casă ( sau în curte ) se spunea că respectivul urma să moară ( în câteva zile )...

Superstiţia legată de CUC este cea conform căreia, dacă ai bani la tine atunci când auzi PRIMA dată cucul cântând ( primăvara ), vei avea bani tot anul respectiv happy

Oricum, sunt doar SUPERSTIŢII rolling on the floor

Toate cele bune!

| T0T a răspuns:

Și la mine în familie a fost un asemenea caz dar nu cred în asta.

| K0sti a răspuns:

Poate cucuveaua!

| cristimihailov a răspuns:

Daca ai observat, cucul incepe sa cante primavara...

De asemenea si numarul de decese este mai mare primavara si toamna.

| sublime89 a răspuns:

Cucul nu canta pentru oameni, oricat de importanti am dori noi sa ne credem.

| Wøodenpints a răspuns:

Superstițiile sunt născociri ale oamenilor idioți în care cred alți idioți.

| Dariusuu a răspuns:

Ştii superstiţia cu pisica neagră?

Că cică când vezi o mâtză (pardon pisică) vei avea ghinion.Păi de ce tu şi nu ea?

| Anonimuserr a răspuns:

Nu, nu cred în superstiții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cat de mare e cuculwinking Daca e mic, prevesteste moartea pasiunii. Daca e mare, mor fetele dupa el.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

De aia se cheama superstitie.

| Cyrano a răspuns:

Daca acolo are cucul cuibul si se intampla sa moara cineva; nu are nici o legatura. Aceste superstitii sunt doar in mintea oamenilor drogati de prea mult privit la tembelizor!