| CraciunAlex0620 a întrebat:

Voi cum ați vrea sa fie scoala in modul hibrid, jumatate de clasa primele 4 ore, restul ultimele 4 ore ceilalți facand online, o zi da jumate de clasa, cealalta zi cealalta jumătate de clasă, iar cei de acasa facand online sau o saptamana da jumate de clasa, iar cealalta online, si vice versa?

10 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Varianta cu jumătate de zi e mai ineficienta, din toate punctele de vedere.
(unii elevi locuiesc departe de școală, exista factorul psihologic, care iti dictează ca atunci când te-ai întors de la școală orele s-au terminat, etc)
Fie o zi da, una nu, se poate face un orar exact în doua variante, si se va împărți elevilor, pentru a nu se produce încurcături...
Fie săptămâni alternative, metoda adoptata și la locul meu de munca la birouri.

| CraciunAlex0620 explică (pentru NLS):

Aha, nu stiu mie cam toate mi se par ineficiente excluzand-o pe cea in mod clasic...

| Ineys a răspuns:

Cea mai mare tampenie la care se puteau gandii. Cea mai buna solutie era desfasurarea orelor online tot anul sau primul semestru sau cat vor ei si punct. E o mare aberatie sa chemi jumate la scoala, jumate acasa, sau alte combinatii idioate. Modul hibrid e o prostie.

| CraciunAlex0620 explică (pentru Ineys):

Sincer, da...dar cel mai probabil ai observat si tu ca in asa mod nu prea mai ai un asa mare interes față de școală...

| Feri5 a răspuns:

Buna! Părerea mea este ca e mai bine in scenariul hibrid deoarece ai șansa de a comunica cu colegii, de ați lega prietenii fata de cel online prin care trebuie sa stai doar acasă in fata calculatorului. Ministrul Educației spune ca CEL MAI BUN SCENARIU care ar putea fi pus in practica este cel hibrid deoarece vei face doua săptămâni online, doua săptămâni acasă online urmând sa se facă rocada in funcție de situația epidemiologică.

| CraciunAlex0620 explică (pentru Feri5):

Nu era vorba de o săptămână? Daca ar fi 2 ar fi mult mai ok dupa parerea mea...

| Feri5 a răspuns (pentru CraciunAlex0620):

Dar doua cred ca sunt. Depinde de școala. De numărul de elevi din clasa. Varianta propusă de minister este de doua saptamani

| CraciunAlex0620 explică (pentru Feri5):

Ah, e bine atunci

| unu3doi2trei1 a răspuns:

Ori integral la școală, ori integral online. Însă în multe clase numărul de elevi este în jur de 30, de exemplu la mine suntem 31, la alta de pe profilul pe care sunt 34, și prin urmare e imposibil să se respecte acea distanțare socială de un metru, așadar cea mai bună variantă este cea a online-ului.

| CraciunAlex0620 explică (pentru unu3doi2trei1):

Chiar sunt curios cum va fi