| Mayhem666 a întrebat:

Voi cum credeti ca a aratat in realitate Grecia antica, Roma antica si Egiptul antic?
Sau cel putin, cum va imaginati ca ar fi aratat?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Crezi ca ne intereseaza cum erau inainte? Deloc

| Mayhem666 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Daca nu esti capabil sa raspunzi pe subiect la o intrebare, nu te mai obosi sa raspunzi deloc.

| johnnny123 a răspuns:

In primul rand imi imaginez ca aratau mult mai murdare si mai "aromate" decat ne inchipuim noi.

De exemplu, in Pompei strazile erau strabatute din loc in loc de un fel de "treceri de pietoni" facute din lespezi de piatra foarte inaltate. Ghidul ne-a explicat ca erau inaltate pentru ca atunci cand se facea curatenie in case, strazile erau efectiv inundate de un rau de deseuri umane.

| Zuzu1991 a răspuns:

Din ce punct de vedere?!?
dpdv al celor bogati, ca si acum, era un lux, nu conteaza in ce timp, sau loc esti, daca esti bogat, traiesti in lux
dpdv al politicienilor, ca si acum, se mancau intre ei, doar ca pe atunci se mai folosea si pumnalul si otrava
dpdv al oamenilor de rand viata era mult mai imputita ca acum dar tot un rahat era
dpdv al sclavilor era ULTIMUL RAHAT
dpdv arhitectural/turistic, da, poate era ceva de vazut, si au facut astia niste recreeri simulate virtual

insa la modul literal, TOATE erau IMPUTITE, romanii chiar au muncit nustiucate zeci/sute de ani sa faca sistem de canalizare, care e folosit si azi, insa in restul lumii, pana in secolul 19 nu a existat asa ceva, se faceau "treburile" la galeata care apoi se arunca in fata ferestrei, chiar pana pe la sfarsitul secolului 19 marea Londra era cel mai imputit oras din lume (rili, aveau mai multe "surse", nu numai "galeata zilnica", iar ce se arunca in Tamisa nu se misca din loc, decat FOARTE INCET)

| Mayhem666 explică (pentru Zuzu1991):

"Din ce punct de vedere?!?
dpdv al celor bogati, ca si acum, era un lux, nu conteaza in ce timp, sau loc esti, daca esti bogat, traiesti in lux
dpdv al politicienilor, ca si acum, se mancau intre ei, doar ca pe atunci se mai folosea si pumnalul si otrava
dpdv al oamenilor de rand viata era mult mai imputita ca acum dar tot un rahat era
dpdv al sclavilor era ULTIMUL RAHAT
dpdv arhitectural/turistic, da, poate era ceva de vazut, si au facut astia niste recreeri simulate virtual"

Lasa-ma sa mai re-scriu o data prima fraza si o sa scriu cu litere mari cuvintele care iti vor raspunde la aceste intrebari.

"VOI cum CREDETI ca a aratat in realitate Grecia antica, Roma antica si Egiptul antic?
Sau cel putin, cum VA IMAGINATI ca ar fi aratat?"

Deci din punctul de vedere al fiecaruia dintre voi, nu din punctul de vedere al anumitor oameni cu diferite rank-uri care oricum au murit de mult.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Mayhem666):

Inainte sa dai citate, incearca sa citesti tot, cum ar fi ultimul paragraf, unde era vorba de partea mirositoare, care era CEA mai REALIATE REALA inainte de canalizare

nu de alta, dar vad ca si altcineva "crede" acelasi lucru

| Cheo0S a răspuns:

Cam la fel ca in timpurile noastre. In radacina.
Numai ca acum oamenii sunt mai grasi si au "tehnologie".