| RAY a întrebat:

Voi mancati cereale cu lapte dimineata? Care sunt oare cele mai sanatoase? Ce recomandati?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu prea consum lapte (brânză da și am băut multă Rivella, care e făcută pe bază de zer). Dacă vrei cereale cu lapte: fără zahăr.

| Mosotti a răspuns:

Toate au carbo cam la fel si 350-360 Kcal/100 g adica cum e in punga, sanatoase fulgii din cereale integrale, au mai putine Kcal, carbo si fat, de ex de ovaz integral, uite aici:

https://www.topfitness.ro/fulgii-de-ovaz/

| gemeni6226 a răspuns:

Cele de pe rafturile produselor dietetice.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Despre lapte se spune ca dublează greutatea celui ce il consuma.
Exista lapte de soia, numit "instant din soia" este mult mai sănătos si mie îmi place gustul.

| Mosotti a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Depinde cat bei! Daca nr de kcalorii in ziua aia total este sub cat arzi, slabesti orice ai bea si manca, daca se exagereaza, normal ca si laptele poate ingrasa dat fiind ca ala integral bio de la Atresana are 73, 5 Kcal/100 ml, e integral, ala de 1, 5 % grasime LaDorna are 45.
O cana are cam 300 ml. Deci e relativ aia ce ai zis tu, nu poti generaliza, daca bei un pahar e una, daca bei 5 pahare pe zi, e alta.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Un litru de lapte are 400 de cal, un om are nevoie de 2000 de cal, ca sa te ingrasi din lapte trebuie sa fii o camila insetata bine de tot, sa bei 8, 9 litri de lapte asa pe zi, povesti

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai da.

| TheGentleman a răspuns:

Tărâțele sau ovăzul. Când bunicii mei creșteau vaci, mereu păstram o cană cu tărâțe și le mâncam cu lapte.