| anonim_4396 a întrebat:

Voi prin ce dezamagiri ati trecut?

De exemplu eu am ramas putin dezamagit ca prietenul meu care s-a purtat foarte bine 7 ani din toate punctele de vedere, acum s-a intors desi nu are motive.
Totul a aparut cam dupa ce s-a impacat cu nevasta si s-a mutat iar la ea, ca de atatia ani nu mai statea acolo.
Si in copilarie facea la fel, cand avea tovarasi de distractie nu mai venea pe la mine cu lunile, cand nu avea, venea sau cand nu avea gagica.
De ce am fost pe ultimul loc nu pricep, desi i-am fost mai prieten ca aia sau alea.

Dar am luat in calcul ca s-ar putea repeta istoria, dar atunci nu se intorcea, nu mai venea si gata.
Acuma daca pana acum ma aprecia, vedea ce am facut bun pentru el asa cum a facut si el, acum invers, ca ma gandesc doar la mine, ca aia, ca ailalta, daca nu am fost de acord cu ideea lui pe un forum s-a suparat si daca vreau sa explic zice "nu mai zi nimic, nu ma mai intoarce", deci orice zic e contra mea.

Pai daca am avut mana libera ca moderator cica sa ma ocup cum cred eu de forum, eu am sters ce a scris el ca daca nu avea rezultate, am zis sa iau ideea de pe softpedia si sa incerc si altfel, nu vad nimic rau. Ce a scris la inceputul ariei am sters adica comentul despre aria aia, nu raspunsuri si intrebari.
Adica de ex la o ramura a medicinei a explicat o pagina despre boala aia la descriere, eu metoda sa discute acolo cine are problema aia, ca cine are boala stie deja despre ea, a cautat de mult pe google, de la medici stiut, doar discutam cu fratii de suferinta. Poate ideea mea e proasta, dar am abordat alta metoda, am incercat, dincolo merge aceasta metoda.
Am explicat putin ca sa se stie si la ce gaseste nod in papura.

AAA si atentie la toata lumea! Pe unele forumuri adminii vad privatale! Si ca s-a dat dar si ce s-a scris.

81 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

De asta merg eu pe premiza, mi-ai tras clapa, ti-o trag si eu.De asta nu suport sa fiu mama ranitilor, si de asta nu suport sa ajut un sarpe pe care l-am crescut sau nu la san.Nu ajut un om care mi-a tras clapa, nu iert asa usor, si il las sa isi roada unghiile.Am scapat de destule vipere care stiau doar sa apeleze la mine si atat.Si voi face tot posibilu sa scap de lumea care incearca doar sa ma foloseasca si atat.Nu am suportat in viata mea persoanele care ma cauta doar cand au nevoie.Si am ales sa nu le ajut deloc, chiar daca aveam cu ce, si din belsug.Ma simt foarte cute cand stiu ca sunt vorbit de rau, insultat, si ei vin tot la aia a mea sa ii ajut, iar eu le spun cu zambetu pe buze, pacat ca ...nu il pot vedea ca atunci suna la telefon laughing sa ii ajut. Dragut, nu? stiu ca razbunarea e arma prostului, dar uneori trebuie sa fi mai prost ca ei ca sa iti mearga bine.

| Mosotti a răspuns (pentru Liviu):

Ai dreptate, razbunarea nu e arma prostului, este o reactie normala la un stimul, ca dovada ca face bine.
Asta, e si normal cum ai facut daca asa ai considerat. Ca daca ai ajuta si nu ai nimic la schimb ca lumea, nu merge.

| Liviu a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...ideea eu o vad asa.
O persoana x y z sau chiar q daca nu iti plac primele 3.
1.Nu e treaba nimanui, ce pastile ia, cand le ia, si cum le ia.
2.Viata lui/ei privata, nu intereseaza pe nimeni.
3.Ca are o problema de sanatate, sau una psihologica, iar nu freaca pe nimeni grija.
4.Ca testeaza pe propria piele cum isi da cu ciocanu'n oua, sau unghiile de la degetele de la picioare, la fel, nu e problema nimanui.
5.In momentu in care un om scrie sub protectia anonimatului pe un forum(sau cu numele sau real) e problema lui.
6.In momentu in care un alt user, hartuieste o persoana crezand ca e y z x sau mai stiu eu ce OZN, si afirma ca isi mananca muci, e o problema.Se numeste hartuire, sau cyber bullyng sau cam pe acolo(am scris gresit stiu)Deci... Capu sus, si e alegerea ta ce faci cum faci, cu cine si etc.Cum si a mea e sa fac la fel.

| Mosotti a răspuns (pentru Liviu):

E, s-a suparat ea putinel asa si s-a gasit sa gaseasca motive. Am pus-o sa spuna pe ce baza zice ca medicatia in general nu e buna. In loc sa intrebe daca nu stie, se supara. Eu cand nu stiam ceva intrebam, sau daca zicea cineva ca n-am zis bine, voiam sa stiu ca data ailalta sa zic bine.

Oricum mesajele au fost sterse ca, contravin regulamentului. Eu de ex era gata gata sa fiu dat la politie pentru pentru o din asta. Am zis acum la topicul lui RAY, ca avea leg cu subiectul.

| RAY a răspuns:

Am avut parte de multe dezamagiri din partea multora, inclusiv persoane care le am pus pe primul loc in viata mea, dar asta e viata ce sa faci, de aici si fobia sociala, anexitatea probabil sunt efectul acelor dezamăgiri

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, si vezi tu ai dezvoltat pesimsim adica ce si colegii spun ca nu e okey sa pornesti cu pesimism si la relatiile viitoare, ca-ti ia sasna sa ai o relatie buna la o adica.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Sa imi ia sansa ca nu-mi pasa, mereu fetele imi dovedesc ceea ce credeam de mult timp asa ca nu-mi pasa

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

F bine ca nu-ti mai pasa pana la urma, e bine pentru tine.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Poate ca da, poate ca nu, nu stiu, poate voi gasi o fata sincera, serioasa in Germania

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Posibil! Sigur, sa gasesti.

| Mosotti a răspuns:

Pentru Emma raspund aici la ce ai scris dincolo:

Bine ca ai inteles acum, asa cum am zis si la coleg aici, avem mesajele la o adica, adica nu poate zice ca zic eu in plus, in minus, nu zic tot sau asa mai departe.
Pai stai asa! Adica aprecia fapta buna pana acum, acum aceiasi fapta buna nu o mai apreciaza, fapta care a avut deja loc, ce inseamna?
Nu ca nu le-a apreciat niciodata, ca aia era altceva.
Ca sa ii fie bine face sa-ti fie si tie, deci iti ofera ce ai nevoie ca sa te simti bine si sa simti de la sine sa ii faci si lui bine cand e cazul, deci ambii sunt multumiti in egala masura. Asta nu e rau, dar poti sa zici sincer "ma, mi s-a pus pata pe tine nu stiu de ce si asta e, ca oricum aveam pata pe tine de 30 ani, asa ca luam o pauza, ai fost om dar asta este". Fara sa negi binele, fara sa cada omul ala mincinos si rau orice ar zice.
Adica mai exact asa "te-am invidiat si urat din totdeauna ca ai avut mai mult ca mine si s-a vazut de fapt in trecut, nu ca ti se pare, mereu am cuiu asta ascuns si acum ca nu prea mai am nevoie de tine, ma manifest". Ca de acolo vine.

Am auzit ca sunt oameni care se poarta ani de zile superbine, jurai ca e cel mai bun, pentru tine, si de fapt te ura de moarte, iar cand avea ocazia o arata.

Mda, nu ti-au dat banii inapoi si asa e aia fara bani carora le-ai dat, dezamagirea e ca nu au spus, decat ca n-au dat inapoi. E, din astea el nu a facut niciodata. Nu a mintit, nu a inselat la bani.

| Mosotti a răspuns:

Nu ma cred deloc medic sincer! Dar am spus ca as fi vrut sa fiu. Aaa ca dau o parere e una, dar medicul are decizia finala, daca eram da, ziceam desi nici asa, nu se da medicatie pe net, fara vizita la cabinet nu merge.
Spun ce stiu si atata, multi oameni se documenteaza singuri.
Era unu care se dadea psihiatru pe sp asta vara! Mintea, evident. si mai vb si f urat pe privatele oamenilor, infect. Sincer nu stiu, spunea si clinica unde ar lucra. Deci multi se erijeaza in medici, dar chiar pot fi.

Nu se stie cine sunt, doar autoritatile pot stii cu dovezi. Arata actele, adresa sa vedem. Orice altceva e nul. Ca sa nu mai spun ca e si ilegal sa facem supozitii din astea impreuna cu acuza, e posib ca autoritatile sa vina la acuzator. Calomnie parca se numeste, deci nu te juca, stai in banca ta. Nu e problema sa zici "aaa, tu esti ala de dincolo, stiu eu", dar nu e voie sa zici ca e nebun, criminal, violator, pedofil (cum il faceau pe RAY aici aiurea), psihopat sau altele.
De 8 luni nu eram, acu sunt, de cand te-ai ofticat ca te-am pus sa zici pe ce baza sustii ce sustii, brusc asa. Nu ma stiai pana acum, m-ai stiut in 3 zile. Ca daca stiai de mult spuneai de f mult timp, ca activ mea aici e intensa si vedeai. Deci se vede rautatea ta nejustificata.

Vrei sa stii cine sunt?! Si iti arat buletinu, hehe, da banu si iti arat cu web.

| SilentRain a răspuns:

Am sacrificat timp și bani pentru o persoană care nu merita, într-un final ma trădat pentru un handralau și sacrificiile pe care le-am făcut atâția ani nu au mai contat deloc

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Si cat ai fost cu persoana, tie ti-a fost bine? Sau doar lui? Ca daca ti-a fost, ai ramas cu perioada buna si aia e.

| SilentRain a răspuns (pentru Mosotti):

Nu mi-a fost, asta este acum face parte de trecut

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Daca nu ti-a fost ai fost fraier! Chiar nu inteleg atunci.

| Apokales a răspuns:

Mi s-a pus lapte in cafeaua de dimineata, iar acum este rece si mie nici macar nu-mi place cu lapte, o beau tare si fara zahar. crying DEZAMAGIRE!

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Mda..haha.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Parca ziceai ca incerci sa te lasi de cafea/cola si alte prostii? : )

| Yurisa a răspuns (pentru Apokales):

Ok, Satan laughing

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu cola am mai rarit-o, insa cafeaua n-are sens s-o las. Mi se zbate inima, dar asta-i de la fericirea pura, recunosc ca ma si inteapa din cand in cand, dar n-am nici o problema cu asta, nu ma deranjeaza. Nu-s dependent, pot s-o las oricand vreau eu, doar ca nu pot trai fara ea happy.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Mai frate gandeste-te bine ce faci. Vrei sa ajungi la spital cum am ajuns eu si altii? Poti trai si fara o porcarie de cafea/tigara/alcool si ce o mai fi. Daca te inteapa inima de ce nu faci un EKG la un cardiolog. Te lamureste el cum stai cu motorul. Spre binele tau ar fi bine sa te gandesti bine, dar bine de tot ce vrei sa faci pe plan medical.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa patesti, ma, din doua halbe de cafea? Glumeam laughing! Glumeam si mai sus.

Ma rezum la maxim doua cesti pe zi si nu am simtit intepaturi in inima, niciodata. Simt ca imi cresc bataile inimii, dar nu la un nivel alarmant si nu mereu cand beau cafea, dar mi se mai intampla uneori la o ceasca de cafea sa simt cum cresc bataile.
O ceasca o am de regula dimineata, iar cealalata dupa masa daca nu vreau sa ma bag la somn.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca se bea ponderat e f bine.

| StrongHeart a răspuns:

Cele mai mari dezamagiri vin de obicei de la persoane apropiate in care iti pui baza,ai asteptari mari si e normal sa vina si dezamagirea,cel mai rau e cand esti dezamagit de tine,cand regreti.
Exista doua tipuri de suferinta,una din care inveti ceva si una din care nu inveti nimic,daca te-au dezamagit cei din jur poti sa inveti sa abordezi situatiile altfel data viitoare,daca in schimb tu esti cauza dezamagirilor tale,la fel,nu are rost sa suferi ca nu te ajuta,mai bine schimbi ceva,un lucru marunt, conteaza, chiar si progresul lent tot progres este.
Pe lucrurile care nu sunt in puterea ta nu are rost sa te stresezi sau sa suferi, ci doar pe ce poti tu, realmente sa schimbi.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai da, bine zis. Eu doar am descris o situatie, ca eu nu mi-am pus baza, nu aveam asteptari mari tocmai ca imi luasem in calcul o din asta, invatasem destul din experienta altora ca sa ma fiu naiv. Daca nu luam in calcul, poate sufeream, dar asa, e okey.
Eu nu am inteles de ce multi desi stiu, aud, vad n cazuri, tot sunt naivi si cred ca tot ce zboara se mananca!

| StrongHeart a răspuns (pentru Mosotti):

Oamenilor le place sa fie mintiti, in mod subconstient.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Eu nu pot sa ma mint cu ceva despre care stiu deja, si nici motivatia nu o vad sa ma mint mai ales in stadiu ala, chiar si inconstient. Minciuna in cazul ala mi-ar prinde doar sa ma chinui mai mult, si nu doresc asta. De ce s-ar minte inconstientul cand esti neputincios, ca sa? Sa te tarai mai mult timp? Ce rost are? Ar face rau in cazul asta. Ca trebuie cumva sa se intample ceva sa scapi de chin cat mai rapid, din contra trebuie sa simti ca e mai bine sa mori ca sa scapi, ca sa nu mori mai nasol mai tarziu, si cu chin luat mult timp pana atunci, nu sa se minta inconstient ca sa prelungeasca chinu`, ce dracu.
La tinerete foloseste asta in alte chestii, unde iti face bine.

| Superior a răspuns:

Prin 2013-2014 am gasit niste tipi pe un server de CS 1.6 pe care eram admin. Am fost o comunitate misto.
Ideea este ca s-a format o prietenie principala de 6 persoane.
Acum, in 2020, mai suntem 3 oameni ramasi din aia 6, unul fiind o persoana cu care ma inteleg de destul de bine, iar cealalta care era mai mare decat noi cu 6 ani mi-a fost ca un frate mai mare.
De ce a fost? Pai... de un an-doi ma cam uraste fiindca a fost o perioada in care nu mai comunicam... si din ce-mi spune si celalalt, si cu el incepe sa faca figuri din orice.
De-a lungul timpului am mai tot cunoscut oameni, unii au ramas dupa multi ani de colaborari si prietenii... altii au fost vipere sau pur si simplu oameni cu care sa pierzi timpul, nimic mai mult.

| Mosotti a răspuns (pentru Superior):

BINGO! "si cu el incepe sa faca figuri din orice."! Exact asta s-a intamplat la mine acum. Orice zic e contra mea.
Orice fapte bune ale mele din trecut bune si apreciate de el, acum le vede pe dos. Te acuza de chestii si nu iti da voie sa ii explici ca se inseala. Orice faci cazi prost.
Daca ii zici "te-am apreciat si te apreciez" "e, nu e asa, nu mai incerca sa ma intorci ca nu tine". Desi inainte recunoastea ca era asa. Deci cum se zice, esti mincinos cu intentii rele si asa ramai orice ai spune, nu ai voie sa dovedesti nimic.
Iar daca au fost fapte bune destule pe care nu le poate nega, iti zice ca din alte motive le-ai facut, nu din intentii bune ( dar atunci inainte stia ca erau intentii bune).

De ex inainte "ma bucur ca m-ai sustinut si apreciez".
Acuma "eeee ai facut asta asa doar sa arati tu ca te pui contra lor doar".

Si apoi te ia ca e scarbit de tenta ta de a explica, pai nu e normal sa clarificam?! Cum?
Adica eu te fac sa zic pe tine ca esti hot, si tu nu ai voie sa arati ca nu?!
Am scris si colegei dincolo asta, dar o sa-i zic sa se mute aici.

Ce e asta? Tu ce ai face in cazul asta? Cum ai reactiona? Bine, cu logul pastrat, nu sa zici a infloresti tu sau nu spui tot si ca ai zice ce ti-ar conveni tie.

| Dana1999 a răspuns (pentru Mosotti):

Zici tu ca daca ti ai oferit putina serotonina esti convins că de aia avea creierul tau nevoie? Creierul are o groaza de substanțe care joacă rol psihoactiv, daca ne oferim noi o pastiluta nu inseamna ca daca ne am si amorțit ai si reglat ceva. Cu pastile nu se reglează nimic. Dacă nu stiai, cu ele s au creat primele dezechilibre neurochimice induse.
Ele nu repara ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru Dana1999):

Intamplator le cunosc, de cam 9-10 ani am studiat medicatia, normal ca sunt n substante in creier care joaca rol, insa in general se observa ca functioneaza! Nu stiu cum, dar asta este.
Si multe repara, multe depresii, anxietati se duc, cam 70 % e rata succesului, bine, ramane predispozitia, asta este corect, dar fara medicatie ajungi sa te sinucizi doamne fereste, nu e deloc asa cum zici. Si astea-s fapte, se agraveaza in continuu pana te ia dracu.
Exista si oameni, si e adevarat, ca unii iau toata viata, ca daca le opresc, revine problema, deci oricum nu aveau de ales, ca era de dinainte sa inceapa vreun trat.

Dar acum depinde si de medic, ce da, daca da ce trebuie si asa mai departe, pe mine nu m-a prea dezamagit chestia asta desi eram si la asta pregatit ca mi s-a spus, ca e posib sa nu mearga.
Asta cu decesul am facut eu, ca nu se practica, nu puteam sta cu durerea aia inutila, ma gandem cum sa rezolv. Putea sa nu iasa. Dar au corectat ele temporar cat creierul nu mai era in stare, apoi am scos treptat dupa 3 sapt, creierul isi revenise (nu de la medicamente, deci da, n-a reparat ca nu avea ce), ci pentru ca a mai trecut timpul, si si-a reluat activitatea de dinainte, si sustinea el totul in mod natural.

Adica e una la o zi dupa deces si alta sa zicem la 3 luni, se diminueaza.

| Dana1999 a răspuns (pentru Mosotti):

Tu ai impresia ca esti un cunoscător in domeniu, Sunt convinsă, dar nu esti practician in medicina si nici vreun biolog cercetător. N ai nicio treaba cu medicina. Tu doar testezi niște pastile pe tine pe care ti le au dat medicii sa alunge niște simptome. Q

| RAY a răspuns (pentru Dana1999):

Omul vb din propia experienta e si asta ceva dar desigur ca studiile stiintifice se fac pe grupuri si in timp, dar e dreptul lui sa se exprine

| Mosotti a răspuns (pentru Dana1999):

Am facut psihologia, medic nu sunt, este adevarat, insa am destula experienta, eu cu medicul meu discut ca de la egal la egal, vin si eu cu idei, si el cu idei, altfel nu discutam, nu discut ce nu cunosc, si tu ce experienta ai de vorbesti? Experienta nu din citite fara sa analizezi tu cu mintea ta, fara sa fi trecut prin asta, deci nu doar preluat si atat.
Eu am 10 ani de asa ceva, dosare vazute pacienti gramada, scheme de tratament, studiul individual, discutii cu medici, asa ca aia este. Am avut si eu anxietate si am rezolvat-o.
Ca daca te duci si zici ce zici, o sa te intrebe el ca medic "si pe ce baza?", sa vedem ce ii zici. Rezultatele arata ca functioneaza, si ca multi nu mai iau trat si is okey, asa ca aia e. Deci nu alunga doar niste simptome.
Deci am mare treaba cu medicina.

Eu ziceam "eu zic sa aplicam trat asta pentru ca.", si el "mda, o idee buna, bagam, sau nu e", sau el venea cu o idee. Ptr anxietatea mea, ca tot tatonam sa gasim ce trebuie. Imi cerea sa ii explic cum am gandit. Ii aratam studiile, si aia era.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

I-am explicat ca am experienta practica, am trecut prin asta, studiul individual, relatii cu medici si altele, na, a citit si ea si a preluat si atat, nu e problema. Se face multa reclama anti medici si lumea crede.

Si are legatura cu subiectul dezamagire, destule cazuri cand s-a zis tot asa "nu lua maaa, medicii sunt prosti, dau asa pastile aiurea sa faca norma la fabrici, mobilizeaza-te tu, fa aia, aia aia", s-au luat dupa ei, s-a agravat in timp si au avut o mare dezamagire ca nu au iesit din asta asa cum familia, prietenii, rudele spuneau.
Nu m-am referit doar la mine, ce zic eu este in general obiectiv, smecherzu functioneaza cam asa la majoritatea, creieru e tot ala, mecanismele-s tot alea in mare, sunt diferente dar nu foarte mari.
Pe ce drept spuneau?! Nici medicina nu au studiat-o, nici nu au trecut prin asta, nici experienta de studiu individual nu au avut, nici nu au cunoscut alte cazuri, medici.
Nu au studiat cum functioneaza un medicament, cum actioneaza, ca de acolo tragi singur o concluzie.
Doar ca au citit ce zic niste unii neavizati, si atat? Ca faptele oricum arata invers.

| Dana1999 a răspuns (pentru Mosotti):

Ce sa mai, esti un om devotat medicinei, ma mir ca nu ti au dat ăștia pana acum o funcție sau macar o medalie. De nimicuri cu diploma nimeni nu aude.

| Dana1999 a răspuns (pentru RAY):

Da,e dreptul lui sa fie parerolog intr-un domeniu în care iti trebuie neaparat studii. Asa e. Are atat de multa experienta încat castiga din asta.

| Liviu a răspuns (pentru Dana1999):

Esti asa cute cand faci pe omu mare kiss off, lasa mai oameni in pace, fiecare are dreptate in felul lui, te lupti cu morile de vant si tu, si ei.Nici unu nu lasati de la voi, incapatanata lume laughing Da-ti labutele si impacativa ca niste oameni aproape maturi ce suntem laughing in fond... daca stam sa depicam firu in 4, si tu ai dreptate,si ei,si mai ales eu(pai,nu?) pana la urma adevaru absolut exista,dar depinde prin a cui privire ne uitam, nu? incearca sa faci compromisuri, altfe nu vei ajunge mai nicaieri, nu numai tu, ci toti trebuie sa invatam asta, ouf tongue rautacioasa mica laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Dana1999):

Sincer? Inainte nu ma pasiona, dar cand am avut probleme, am inceput sa invat, am vrut sa dau la medicina in 2013 dar cu starea aia nu m-am simtit in stare sa tocesc atat, primii trei ani sunt criminali la toceala, asa ca am ales informatica pe principal si psiho pe secundar. Aia e, nu prea imi convine dar ne adaptam.

Eu te-am intrebat pe ce baza sustii ce sustii si nu ai spus! Inseamna ca ai zis aiurea? Ca eu pot sustine ce am zis, rata succeselor medicatiei este de 70 % cam, spus si de medici.
Tu nu faci decat sa impingi omul catre o dezamagire mare de multe ori. Bine, nu te condamn ca nu stii, dar cand nu stii, nu o tine in continuu asa daca nu stii ce zici si de ce.
Nu e rau ca nu stii, ci ca nu vrei sa stii.
Eu cand nu stiu intreb! "Ia zi ma, ia sa vad ce zici tu acolo, fa-ma sa inteleg".

| RAY a răspuns (pentru Dana1999):

Eu la fiecare cardiolog care merg imi da un tratament diferit, ce sa spui

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Ce sa zic, poate e pentru aceiasi afectiune, sunt n scheme pentru aceiasi afectiune, si medicii folosesc n scheme, unul una, altul alta. Nu e asa problema. DIagnosticul sa fie acelasi! Daca dau diferite, atunci nu e bine.

Cauta despre ce-ti da si vezi daca e pentru aceiasi afectiune.

| StrongHeart a răspuns (pentru Superior):

Ai jucat cs la nivel pro/semi-pro?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea mai mare dezamagire cand nu am intrat la facultatea de teatru din Cluj. Am uitat poeziile ce le aveam de zis, mi-am amintit doar una. sad Se mai intampla blocaje.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, si profa mea de mate a avut cea mai mare dezamagire ca nu a intrat la astronimie, profa de liceu. Aia e, asta e viata. Trebuia sa mai dai iar, poate intrai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic la toata lumea sa se distraga de la probleme, dar tot eu sunt cea care nu pot. Stiu faza cu adminii si nu vreau sa ma gandesc, tot am curiozitatea daca se poate intampla si pe un joc online sa vada acestia ce fac in joc, ca mi s-a facut ceva extrem de oribil. Bai, recunosc nu am viata, si am avut deja o suparare de am facut urat pe forum, a facut-o pe victima, si apoi am continuat sa revin pe "jocurile lor" dar ma asteptam sa fie un alt joc, si a fost ceva cam ciudat si destul de aiurea. Pentru ca probabil imi vazusera niste postari publice si se inspirasera pentru a face acel joc in acel timp in care m-am certat cu ei, nu anuntasera nimic despre noul joc. (Da este o companie despre care se face scandal ca cica ar fi frauda, ca isi bat joc de jucatori sa bage mai multi bani.Dar am jucat alte jocuri inainte sa ajung acolo, si am observat eu ca faceau asta. din diferite tari, companii, continente). De obicei patesc ceva de genu. A fost cam aiurea, si nu am fost constienta ca scrisesem eu ceva pe net (dar nu aveau cum sa vada sa faca asa ceva?). Desiur ca mi-a palcut jocul foarte mult, era perfect, si oamenii de acolo se comportau cam aiurea, vorbeau urat si aceeasi limba ciudata, care nu e prea faimoasa ci doar un teritoriu din asia. Nu-s asa bogati, ca ma miram ce bani au astia. Stiu posibilitatle dar nu vreau sa ma gandesc. Si da m-am jucat acel joc, fara sa cheltui bani reali, Si cam uitasem ce se intamplase.
Anul trecut eram nemultumita de cum trebuia sa ma bat cu jucatori prea bogati la eventuri, si m-am dus pe forum sa ma plang, unde m-ar fi acuzat ca ii fac "gunoaie" pe unii care muncesc "intelectual" (ca si acolo ar depudne efort ca munceste etc). Si eu m-am simtit prost, ca si eu munceam intelectual, si consider ca mai mult, eu am grija fac ordine nu imi bat joc de oameni sa "arunce cu banii pe mine". Dar nu am avut posibilitatea sa fac un asemenea "job", ci am ajuns sa patesc asta. (Nu prea are rost sa spun eu cuvinte, nu consider ca as fi gresit eu ci ca s-a gresit cu mine). Am observat ca vorbeau despre ceva care scriam pe profilu meu (dupa ce m-am plans de probleme care le aveam in joc si cum se comportau unii), si au aparut bugurile, si cineva ma "certa" de actiunile facute in joc, da ma jucam recunosc asta si m-am simtit foarte prost, batjocorita in legatura cu asta. Mi-au venit tot felul de ganduri, de idei, m-am speriat. Nu a fost prima data cand am patit ceva de genul asta pe internet. Dar de ce sa se comporte asa cu mine, administratori. Am observat asta, ca nu functiona cate ceva in joc, si cum faceam eu ceva sau ziceam ceva, se faceau modificari. Si la acesti jucatori care vorbeau limba ciudata(stiu ce limba este dar nu vreau sa zic) am observat ca era facut jocul in favoarea lor, nu functiona cum trebuia. Era mai slab decat mine si ma omora usor, iar eu nu-l puteam atinge, sau la premiile acelea "random" unii le primeau iar eu deloc. Am verificat posibilitatile, mai era cineva care folosea itemuri inainte sa faca nivelul. Vorbeau ciudat, ii tachinau si provocau. Si m-am simtit apoi de parca ar fi furat "munca mea" ca sa imi arate ei mie, si am vazut ca copiaza alte jocuri, si chiar lucruri gasite pe internet facute de fani (conturi mai vechi decat acel joc, bine si eu mi-am folosit imaginatia sa fac ceva asemanator), acum nu stiu daca sa aiba contracte sa foloseasca aceste lucruri. Eu nu pot, cand vad la altcineva, eu renunt. Ca sa evit problema logic, ca el e mai superior si eu am doar "imitatia". Au vorbit si facut ceva, cum s-a intamplat totul, ma simteam prost de parca sotia la administrator se "juca" cu mintea mea pe acolo. A fost ciudat, ca erau din tarile sarace ziceau, si cheltuisera deodata sume cam mari pentru posibilitati in joc. Si m-am simtit prost de parca facusera asta ca ii suparasem eu, ca sa se lupte cu mine. Am trecut printrun film de groaza acolo, tema si comportamentul lor.
Poate e aceeasi poveste cand ai ceva langa tine real, nu-ti mai pasa de nimic altceva. Cand n-ai nimic si vezi ceva, accepti pana ajungi sa ai altceva. Cred ca cu asta te alegi cand iti pasa de ei, le dai atentie, unora care pot sa aiba altceva in care tu nu te incadrezi. Si ai impresia ca se foloseau de tine cand n-aveau ce face, si i-ai rasfatat sa creada ca pot avea lucruri bune, iar ei vor astepta sa aiba si de la altii. Uneori e persoana care iti da, si alteori sunt toti cei care ii da unuia.
Acum regret ca n-am fost eu cea care sa ma comport destul de urat si sa "abandonez" lasandu-le dezastru. Dar parca tot vreau sa fac un joc mai tare, dar nu sa ma duc in america, Germania pentru asta, si chiar nu mai suport oamenii astia.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Adminii pot cam orice, se citesc si privatele in unele locuri, chiar pe un tracker se citesc privatele de admin, e poate citi, normal ca poate vedea ce faci intr-un joc.
Depinde cum isi configureaza softul de forum sau de ce o fi.
De ex exista la un soft de forum setarea "Moderators can`t be ignored", nu poti sa-i dai ignore ca iti vorbeste mai departe daca vrea si pe privat si peste tot.
Se mai joaca unii si pe Facebook, moderatorii de continut ca asa se numesc acolo.
Te mai suspenda asa aiurea, pe una a suspendat-o ca avea nu stiu cate mii de urmaritori, i se parea lui ca e aiurea sa se dea in spectacol asa aia si bum, reclama degeaba ca nu se rezolva. Cica "fa-ti alt cont, ce nev ai de urmaritorii aia?", deci aiureli.
Nu se face des, dar se mai face.

Ca sa nu mai zic ca Facebook si whatsapp care sunt tot ei, iti pot citi tot ce scrii inainte sa se cripteze mesajele.

Cu viata ta ce sa zic, apuca-te si schimba ceva, ca daca te tot plangi pe nu stiu ce forumuri nu rezolvi nimic, ca-ti plac si tie jocurile alea, altfel ieseai de mult din ele, asa ca aia este.
Ori accepti jocurile si asta e, ori nu si faci ceva, una din doua.
Tu esti genu ala "lasa-ma-n pace ca-mi place".

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu-mi place si nu pot schimba nimic, dar face ce vrea din mine, inteleg asta. Si traiesc in rusine ca am facut ceva gresit, da am facut si asa trebuie sa priemsc bataie de joc pentru asta? Bai m-am uitat la un character, am intors eu "camera" sa-i vad characterul, statea acolo ascuns dupa ceva cand toti eram in lupte. Si aia a inceput sa urle ca "mai uita-te la el acum" ca "nu ajuti".
Da am vazut pe multe siteuri ca exista limite dar le depasesc si tot merge, apoi ma blocheaza cand nu ajung la limita aia. Mi se parea ciudat ma speriam, credeam ca incurcam eu ceva, adica de ce sa se comporte asa? Adica evident ca de cand eram mica familia in razboi cu mine ca "in casa mea nu e cum vrei tu". (eh, si peste tot se face la fel). Si ce e de facut in asemenea situatie cand sefu se joaca? Imi pierd timpul. Pe fata aia recunosc stiam s-o bat, cand multi se vaitau ca nu le convenea "sistemul de lupta". Dar hei, ei erau acelasi nivel cu vreo 20 peste mine. Foarte frumos din partea ei sa ma bage in relatia ei ca ea are real si eu nu. Scuze sunt chiar foarte distrasa acum, si recunosc am ras de ei, si apoi m-au enervat rau. Vai ce frumos eu, ma multumesc cu ce se misca pe ecranul la calculator a anii mei, ce ma afecteaza spatiul virtual, duc mare lipsa de viata reala. Si acum de fiecare data cand o sa vad numele ala o sa trebuiasca sa fug de el ca ma bate, bine ca n-aveam asa ceva in Romania, stau bine aici. Asa-i ca-s tare proasta? Ascultam muzica cu monitorul stins, nu stiu ce se jucau ei de fapt, cu mintea si emotiile mele probabil si ale altora. Consider ca e uman sa simt ceva rau sau bun in legatura cu ce se intampla, chiar si pe ecran cand nu am altceva de facut. Da imi placea sa fiu acolo si mi-au facut aceeasi atmosfera urata. Credeam ca va auzi vreun dzeu si va schimba, dar s-ar parea ca "necazul" este opera acestui dzeu care vede cum fac din cauza lui. Acum a ramas obicei prost, obisnuinta. Si nu mai planuiesc sa intru pe proprietatea nimanui. D-aia si plec mereu si am ramas asa. Eu nici nu vreau sa stiu de anumtie subiecte, dar pe ei ii intereseaza numai asta si nu eu, poate sa se joace "si cu mine". Ar trebui da sa fac altceva, ceva nou, ca nu pot sa ma intorc la vechile obiceiuri, le incui in trecut sa nu mai resimt ce mi-au facut. Si la varsta asta, viata mea era sa ma bucurr de un chacater virtual, asa proasta eu. Am plans multi ani inainte de asta. Am iesit si am ramas cu teama ca ma va urmari dezastrul, de obicei o face.
Asa, incheiand subiectul am mai auzit de pe undeva, ca presa e controlata si trebuie sa arate publicului numai ceva anume.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai face ce vrea din tine ca tu-l placi de fapt, e clar acum, asta e, daca placi un nenorocit ce sa-ti fac, stiu ca nu depinde de tine insa, dar nu e bine. Dar ce draci vezi la el de-ti place asa mult?

Nu se face peste tot asa, familia mea nu a zis ca e casa mea si faci ca zic eu, m-am inteles f bine cu parintii, nu eram in razboi cu ei.

Nu aude nici un dzeu daca nu exista, nu va schimba nimic. Nu vede nimeni, vezi tu si atat si tu duci crucea.
Pana nu-ti trece ca-l placi, va face orice din tine, aia e, am inteles acum care e treaba.

Lasa ca si eu stau mult pe net si nu e problema, stai linistita, dar am si viata reala avand trei prieteni buni cu care ma vad des, discutam, facem ce ne pasioneaza.

Presa si televiziunile, radio da, sunt conduse de SUA, UE, capitalisti si vor sa induca ce vor ei la oameni mai ales ura contra la rusi de pomana. Si omu fraier crede.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Of, acum incepem cu "rusii". Mai stiu o poveste dar n-are rost s-o pun, nici nu stiu cum s-o zic. Pe scurt, Rusia a castigat razboiul, america este doar "hollywood", o tara de falsitate.
Bine sa ne calmam cu dzeu, uite eu zic. Am isterizat prea mult. Si am o poveste sa-ti zic cu ce am mai patit cu unu. Eram pregatita sa imi incep hobbyurile sa fac ceva serios, si-mi pierdeam timpul pe un joc care nu-mi placea. Dupa ce am renuntat la contacte reale, nu mai vorbisem cu nimeni in ultimii ani inainte sa se intample asta. Voiam sa fac ceva, sa pelc din tara, sa traiesc viata ea, eram super fericita ca eram "majora" si puteam fi libera sa fac orice, asa credeam eu. Si nu, nu mi-am dat seama cum treceau anii. Faza asta m-a terminat. Eu care nu s-a dat niciodata un baiat la mine. S-a intamplat sa ajung si acolo, cred ca a fost un fel de "viol virtual" nu stiu cum sa numesc. Era un strain, s-a dat la mine, l-am respins, insista si i-am zis sa nu vorbeasca asa cu mine (recunosc m-am enervat si eu i-am zis ceva urat), suferea, s-a intrecut cu gluma. Am observat vorbea povesti juca roluri cu alte fete, credeam ca se cunosteau ca vorbeau de viata reala, el cica "jocuri imaginare, glume". S-a ajuns ca la icneput el insista ca vrea sa ne cunoastem, ma tenta intr-un fel sa fiu cu el sa "il iubesc" sa il inteleg tralala. Imi vedeam de treburile mele si suferea de neatentia mea. Nu am inteles, nu aveam ce, dar am crezut toate figurile alea ce-mi povestea cum vorbea. Am inceput sa-i vorbesc si eu despre mine, ma atasasem intr0un fel de "comportamentul lui". I-am zis ce hobbyuri aveam ce faceam, el era paralel, urla ca "nu exista asa ceva". Omit faza (cum s-o zic) cica n-are bani de "alea" ma acuza pe mine ca eu as avea impresia ca el face xx cu toata lumea. Imi dadea detaliat povesti despre fiecare fata, nu le-am verificat pe toate, ca n-am putut. Probabil ma incurc cu scenele, deci ajunsese sa ma bage ins eama numai ca sa vorbeasca de xx, si de "viata noastra impreuna" si vorbea de alte fete, ma suparam si el incepea sa faca urat ca ii rgeseam eu lui, ma bloca si nu ma opream din plans, in fieare zi sfarseam prin "cearta asta" obsesiile lui. Da avea profilu plin de asemeena "glume", si asta parea sa fie viata lui, ajunsese apoi sa ma bage in seama ca sa vorbeasca de "cum sa faca bani". Imi vorbea de "fete bune" mi le arata, si nu ma itneresa, iar el "se supara" cica ii rgeseam eu ca aveam eu impresia ca el *** tot. A inceput sa ma afecteze sa plang sa ma simt rau din cauza la cum se comporta. A sfarsit-o cu mine zicandu-mi ca da el se culca cu altele si tot felul de atacuri ca "as avea eu ceva la cap" sau ca as fi "copil" ca "nu stii lume reala" "nu poti creste un copil ca ai stat viata ta inchisa", da el de la icneput imi vorbea de faptul ca vrea sa aiba un copil, el are prietene cu care joaca asemenea jocuri de vorbit, alea au copii cu altii. Probabil se oftica, dar nu ma puteam itnelege cu el, era obsedat de persoanele alea si nu imi dadea atentie el mie. Atunci am realizat cum imi treceau anii, si nu ma puteam opri din plans, n-a fost singuru care s-a comportat asa cu mine, asa s-au comportat toti dinaintea lui care "relatie cica". Nu pot numi "iubit" un asemenea om sau ca as fi trecut prin relatie. Nu mai stiam nimic, nu mai puteam nimic, am renuntat la "prostiile mele" pentru ca avea el reactii negative. Era obsedat de "prostitutie" si subiectul ala, numai asta era in capu lui, numai asta zicea. Cand ziceam altceva, facea urat se lua de mine. Si in fazele cand ne certam, il sunam si radea de mine, nu ma puteam opri din plans. Pentru ca vorbeste asa, un strain, si astia se leaga cu asemenea comportament. Mi-a spus apoi, opusul, nega ce vorbisem. Mi-a spus ca nu trebuia sa fac asa ca nu era "real" cand aveam 16 ani am patit ceva smilar si era real. Erau mitnea si emotiile mele cu care se juca, si consider ca e uman sa fiu afectata, si ma consider violata, el insista. Si i-am zis "nu" si se ruga de mine, cica il supar. Mi se parea ciudat ca un strain sa-mi ceara lucruri atat de ciudate, si nu m-am simtit in regula in legatura cu asta, dar cum a zis chiar el ca "nu mi-a vorbit nimeni frumos vreodata", familia mea vorbeste frumos cu mine numai cand vor ceva de la mine, altfel nu ma suporta nimeni, nimanui nu-i convine nimic la mine. Ma simteam de parca as fi fost q**va. La multe faze. Mi-am promis dupa ala, ca nu se va mai intampla si ca nu il voi mai contacta iar. (Am plans ani faceam foarte urat). Da cam asa se comporta si familia ca asta, si da am auzit ca unii care au ajuns ceva maret in viata "datoreaza totul familiei care i-a ajutat" la mine e cam invers, familia mea ma face sa ma simt datoare lor pentru faptul ca "exist, sunt vie,". Imi dau seama ca diferenta este modul in care se comporta familia, persoanele apropiate din jur etc. Acum sa reiau ceva de mai sus, nu m-am simtit intre oameni, ci m-am simtit ca o q in plus in relatia altora. As fi preferat sa nu fiu tratata asa de straini, sa mi se vorbeasca normal, fara asemenea glume proaste si gandire. Dar intre oameni nu pot sta ca ii apuca, da ma deranjeaza si e o regula de spatiu public sa indur asta? (sau ce sa spun si cum?) Ca si cum trebuie sa fiu tratata asa ca n-a vrut nimeni sa fie cu mine la 20, si e vina mea ca nu-s maritata de la 20. Si cum ar trebui ma simt cand mi se face asa logic ca ma apuca plansul ca eu nu pot fi cu sotul acasa, eu sunt intre straini care trebuie sa se comporte asa in fata mea, sa mai se lege si de mine. Si da ma bufneste rasu cand vad unii pe chaturi pe net cum fac ditamai zarva pentru niste clickuri date aiurea. Si i-am trimis la viata reala, si apoi m-a gonit de pe "proprietatea ei" am aflat ca-i administrator, e "jocu ei acolo" teritoriul ei, face ce vrea, se poate juca cu mintea mea cat vrea. Of era sotul ei, si nu era "problema ei" ci postarile mele de pe Facebook ca eram obsedata de "tara lui", dar ea e sotia lui si a jucat rolu acela de "incurcatura". Eram noua, m-am dus la un event am urcat scari sa vad ce este sus, si ala m-a omorat, apoi a inceput zarva cu aia ca are ea problema ca "o va ataca mereu pentru asta". Mi s-a parut mie ceva, eu nu stiu ce cuvinte au aia pe teritoriul lor acolo. Deci faceam exact ca un copil care "vreau la tamilu meu". Si aia vorbea prostii. Si apoi am inceput sa ma simt in prostiile care le vorbea.
Asa partea cu viata reala, am avut viata imaginara, si nu stiu ce s-a intamplat, a pierit fara sa o realizez. Cred ca am avut mai multe vieti imaginare care nu mi s-au potrivit rolului existentei mele in aceasta lume, nu stiu unde este locul meu, n-am aflat nici acum. Tot planuiesc sa incetez, dar am obiceiul foarte prost cand ma apuc de scris.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

E lung si cum omit vreun cuvant se intelege altceva. Am facut acest cont pe site asta sa va dau informatii care "trebuiesc" imprastiate. Faceti ce vreti daca vreti sa le dati mai departe sau nu. Eu sunt om si ma simt prost cand mi se zice ceva urat, am avut obiceiul sa blochez, dar am momente cand raman blocata de scriu aiurea.
Asa numitul imperiu britanic, sunt de fapt germani, au jefuit india, a u luat din india si au adus aici, au falsificat propriile lor, copiate din india. Asta face de cand s-au inventat religiile astea monotheistice. Toata religia era un feld e stiinta, in india. Ei erau liderii, profesorii, ei conduceau lumea. (Asa iar ma incurc). Acum toata lumea e la sef "evreu" prin cetatenie americana, sa-i zic asa. (america facuta de acest imperiu britanic, inainte ca izrael sa existe).
Cand a fost razboi, americanii s-au folosit de programul spatiul, rusia s-a predat. Acestia au avut din india luat (americanii, imperiul britanic), indienii erau cumparati, cu bani, cu aurul furat. S-a scos aurul din temple, acele temple erau scoli. Au editat textele vechi, si-au scris propria istorie religie si toate astea. Sunt scoase din india, existau inainte. Sunt lucruri urate care le stiu, si la cat de incurcat este totul, fiecare cuvant care il zic poate sa se sperie cineva sa inteleaga gresit. Adevarul se simte cand omul nu stie, omul are nevoie de "informatie" primita prin "cuvinte" ca sa gandeasca intr-un anumit mod despre lucrul cu care interactioneaza. Marile organizatii sunt ale lor, fac propriile reguli si imagine publica. (sunt rasisti, falsi)

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu strainu ce sa zic, dai si tu numa de handicapati si ciudati! Faptu ca nu s-a uitat vreun barbat la tine poate denota ca nu ai un fizic atractiv?! Ca altfel era imposibil sa nu se uite nici unu dupa tine. Ala iti vb de alte femei, de fanteziile lui, te tinea de proasta pe post de popa.

Sau arata-i bine dar ai probleme cumva de socializare, comportament?! Dar si daca aveai problema de astea dar arata-i bine, tot in prima faza se uita la tine si ar fi incercat sa fie cu tine chiar fie si pentru ssex.
Ai o viata imaginara ca nu ai ce ai nevoie in viata reala. Exista mecanismul de aparare psihologic numit "trairea in fantasma", si exact asta faci tu, creieru se apara de depresie, anxietate, nervi prin asta cat poate, fara sa vrei folosesti acest mecanism.

Cu politica mda, ce sa zic, nu are sens ca comentez aici despre asta.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da am inceput sa plang sa fac urat, cand m-am trezit la realitate, s-a oprit nu mai puteam trai in viata imaginara, realizasem cat de singura si saraca sunt, si veneau toate amintirile cu ce lucruri urate mi-a facut cate cineva si nu ma puteam opri din plans. Am inca asemenea momente, si nu stiu cauza, sau o stiu, consider ca e "spiritual" ca suntem legati, si cand e ceva neregula in juru meu ma afecteaza inauntru. Am avut momente cand ma trezeam speriata cu durere de inima, si da faceau in halu ala pe la vecini cand ma trezeam asa speriata. Nu vreau sa pun povestea, s-a uitat in casa, e inalt, si dupa ce am trecut dincolo au inceput scandalu. Nu stiu ce-i cu fizicu meu, e o alta problema, cauzata de halu in care "traiesc" si nu pot sa schimb situatia asta, decat sa sufar inauntru asa.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Fizicu e una, situatia e alta! Aveai fizic sau nu aveai, aici e problema.
Daca te-ai degradat, ingrasat, atunci este altceva adica de la situatie, insa eu ma refer inainte cand ai zis "nici un barbat nu s-a uitat dupa mine".
Sau daca ai fost deformata (cum tu ai zis ca esti) de la inceput, atunci normal ca nu s-a uitat nimeni dupa tine.

Dar bucura-te de altele! De ce mereu legi tot de un barbat sau de altii? Joaca un joc pe calc, pe tel, uite-te la o emisiune, un film, du-te la plimbare, la o piscina, mai socializeaza uite pe aici, sau si pe alt forum de ex softpedia daca vrei, discuta de ce subiecte doresti, intreaba, ca-s sectiuni din multe domenii ca subiecte pe forumuri, mai ales dincolo. Ca sa cum eu vb f normal cu tine, asa o vor face si altii.
Dar si aici sunt destule categorii de subiecte.

Tu trebuie sa fi impacata cu tine insuti, sa te placi cum esti, nu sa depinda binele tau de cum te trateaza altii, de ce fac altii, de daca se uita sau nu dupa tine.
Daca poti face ceva sa indrepti fizicul, bine, daca nu, nu e problema, asta e, faci ce am zis mai sus, sau unele din ele.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu-s grasa. Se leaga de mine cate unu face asa ma deranjeaza nu ma lasa, si eu sa fac ce? Apoi sar toti pe mine ca a zis ala, ca le place de el, ca trebuie sa ma bata. Si eu ce mai pot sa fac? La fiecare miscare ma bate, ce sa fac eu? Fug asa mereu, am ajuns de nu mai plec de acasa nicaieri nu fac nimic, ma asteapta sa inceapa cu circu asta. Nu stiu ce sa zic, scriu una undeva si apoi parca am de repetat in alta parte. Nu stiu ce face, se joaca cu mine, are alta, si eu imi ramane sa plang in jocul lui. Apoi o descopar si se comporta oribil cu mine, si asta imi ramane sa plang sa caut altceva de facut. Si apoi ma cert cu toata lumea ca se apuca sa vorbeasca cate ceva, si sunt paraleli cu existenta mea. Nu stiu ce sa zic nu-mi convine sa fiu tratata in asemenea hal, de unii care nu vor sa imi dea atentie ci sa faca scandal si reguli aiurea pentru mine. Si ce sa fac eu? Ma inec, ma controleaza asa. Trebuie sa plec, sunt gonita ce e asta? Aici e alta problema, nu stiu ce e, sa-i ia d de baieti ca m-am saturat eu sa tot fiu batjocorita asa. Cat am suferit nu mai pot suporta, nu mai rvea sa am de a face cu asa ceva niciodata in viata ema nu vreau sa mai fiu deranjata de asemenea oameni cu asemenea jocuri urate. Eu am respectat reguli, care ei nu, au alte jocuri si m-au consumat emotional nu mai pot suporta. Dar ce simt eu? Eu nu pot sa mai simt nimic, decat multa scarba, ce imi convine mie acum, ca el a fost ce unde si eu ce hal de viata am indurat pentru ce? Nu vreau sa fiu pentru nimeni nimic deloc nu mai suport. M-am satiurat atata munca din partea mea mereu eu sa fiu atenta sa ii ajut sa fac pentru unii care nu vor sa fie cu mine, care vor sa rada sa se lupte cu mine sa se bage sa ma darame, nu mai suport prostia asta, din partea mea sa se duca d, nu vreau sa mai am de a face. Si nu mai vreau sa vorbesc despre asta. Am fost prea multe pentru prea multi dusmani si cum ii numesti, nu-mi vine sa cred ca-s vie un nimic sa privesc vietile altora cum merg si cum se duce viata mea asa.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu tot nu am inteles, cine te bate, cine face jocuri? Doar ala sau si altii fara leg cu ala?!
Si de ce stai in jocurile astea?!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

N-ai inteles ce "jocuri" asa le numesc eu comportamentul lor de a minti si juca "roluri" aiurea, fiind "neseriosi". De internet nu pot vorbi cine ce, dar in viata reala se leaga tot felul de straini de mine care sunt prieteni cu el(si apoi am aflat ca l-a platit sa ma violeze. cand el era cu una gasita cand venise dupa mine, si juca jocul ca "si eu il inselam" iar eu nici macar nu-i cunosc personal, ei fac asa dupa mine la mine, ma obliga mitne se leaga de mine,. e oribila chestia asta stiu ca e de necrezut ca un idiot sa se joace asa cu viata mea. de asta ma simt prizoniera, ca imi face reguli isi aduce prietenii sa fie cu fetele care le gaseste venind dupa mine, si eu "nu este alegerea mea ce se intampla". Sunt mai multe lucruri, povesti, cu care nu mai vreau sa-mi bat capu, vreau sa-i dobor pe ei odata sa scap de ei as fi vrut sa traiesc o viata pralela, dar imi pierd viata in acest joc al lui. ). Am obosit, tot stresata ca trebuie sa ii privesc, sa ii suport, ca minte. Zic ceva, fac ceva, si "ma itnelege rgesit" reactioneaza la ce fac ce spun, si nu este ce cred ei, si ei fac ce vor din mine si nu vor sa ma lase. Nu e vorba de un joc pe calculator aici, ci de o problema din viata reala sociala. Sutn calare pe mine, asteapta sa facs a se bage, m-a batut tata cica chemam pe nu stiu cine pe net dupa mine in casa sa facem x. Nici macar nu stiu baietii astia, isi batea joc de mine la poarta zicea sa raman "in casa" ca el trebuie sa fie cu una care locuieste [e strada mea (inainte ca el sa spuna povestea asta mai lunga, la poarta mea, ii scriam unuia din Timisoara ca am auzit id lui si ca urlau niste fete pe aici faceau scandalu de la scoala. Asa-mi face peste tot. Apioi el se plangea ca nu-l lasam eu in pace, am continuat sa-i scriu lu Timisoara, de nervi de stresul care mi-l cauza, am itnrat in depresie cuc e se intampla si a profitat i-a aratat tatalui si m-a batut ca "asa au confirmat ca eu ii chem peste mine in casa" nici macar nu stiam cui scriam, mi-a aratat strain la webcam, se juca rolul de prieten, amic cu mine, nu ne cunoastem in viata reala, nu stiu se tine dupa mine se baga si joaca roluri, minte se baga in treburile mele si o patesc cu lumea din cauza lui. Nu stiu ce sa spun sa se itneleaga decat sa povestesc si e de necrezut ce patesc). Nu cunsoc baietii aia nu m-am dat la ei, nu stiu de ce imi face asa, nu vreau sa fiu jucaria lor, nu vreau sa am de a face cu asemena idioti care se comporta asa. Face scandal la poarta cu fete de 7 ani, si in 3 scoli la fel mi-0au facut. Era un alt baiat, si juca rolu ca el e baiatulk ala, si ma acuza de ce facea o alta fata zicea ca eram eu fata aia, face incurcaturi nu stiuc e face, minte, nu stiu daca e constient daca se distreaza asa imi face belele cu altii. Si nu stiam nici cine e el nici cine e alalaltu, pentru ca s-au legat de mine aiurea sa joace roluri, nu-i cunosc personal.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de ce te lasi impresionata negativ de ce zice el si ce fac prietenii lui? De ce nu te detasezi de asta?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu intelegi, este vorba de faptul ca omul ca sa aiba o viata un serviciu etc. El are nevoie de oameni sa se inteleaga sa munceasca, sef sa-l plateasca, nu intelegi ca mereu depinde de ce vor altii sa faca, si ei vor sa minta sa ma pacaleasca si apoi eu intru in belea. Daca sefu vrea sa ma acuze ca eu n-am muncit in loc sa imi dea salariul, eu n-am ce sa fac in asemenea situatie, decat sa-mi plang de mila sa urlu cand nimeni nu rvea sa ma creada ca am muncit eu, munca mea primeste altcineva lauda, care s-a bagat peste mine. Se baga imi face dezastru ma distrage, imi devasteaza, si ma duc d in prostia asta.
Si cum ar trebui sa ma simt ca vine la poarta mea sa urle "handicapato" ca ma asteapta la colt sa urle "urato" cand trec eu? Unde ar trebui sa ma duc eu la varsta mea ce sa fac eu? Deci de la 18 nu am realizat nimic, ca aia nu se poate, nimeni nu rvea sa ma ajute, se baga asa peste mine. Ce sa fac eu?
Si ce-i cu fizicu meu la ce te referi? La marimea sanilor ce anume? N-am sani de sutien, ca sunt 10cm minim, si eu am doar 4. Am cerut ajutor pe un forum sa ma ajute cu un proiect, s-a bagat cineva in inbox sa-mi povesteasca viata lui ce face el, personajul e un nimeni nu i-am gasit munca nicaieri. Da m-am suparat la afza aia, apoi a insistat la topicul deschis de mine sa ii raspund la mesaje, si i-am spus ca nu ma intereseaza viata lui, a inceput sa scrie ca pe forumul ala si-a gasit logodnica. Ce ma interesa pe mine astea cum trebuia sa ma simt eu? Mi-au disparut fisiere din calculator, mi s-a umblat pe telefon, e complicat si nu vreau sa ma repauc de scris povestile astea peste tot iar si iarasi m-am saturat de prostia asta. Apoi am cautat personajul este "nimeni". De fiecare data cand tata ma batea sarea pe mine sa sparga sa ma bata sa ameninte sa ma "atinga" toate alea, ceream ajutor pe internet povesteam in ce hal traiesc. Da tata este o asemenea gluma de necrezut, care nu ma lasa sa traiesc acuzandu-ma ca nu poate el sa traiasca de mine. Nu m-a lasat tata sa dorm, nu m-au lasat vecinii sa dorm, mi-a adus indianu fete sa-mi urle ca le da "ala"! Mi-au pus vecinii muzica s-o aud cum urla versuri inspirate din cum traiesc eu. Cum ar trebui sa ma simt eu ce sa fac eu? Sa dorm trebuia stiu, dar nu am dormit, m-a chinuit, am scris 7 ani pe itnernet in ce hal traiam. Toata lumea se lua de mine, nu ma cereda nimeni, ma certau pe mine. Deci acum in momentu asta ma simt ca un "pet" care sta asa in acasa "stapanilor" sis e uita la stapani. M-am speriat ca mi-au disparut fisierele, da mi-a umblat pe telefon, venea la poata sa urle ca vede pe telefonul meu. Nu stiam ca mi- vedeau, ma speriam, tata mi-a zis ca vecinu vede ce fac pe telefon, dupa multi ani, si da il intrebasem de atunci. Mi-au disparut fisierele, au aparut la altii, sunt ale mele furate? De ce ma jefuieste asa? De ce se comporta asa cu mine? Ce sa fac eu ce sa cred eu? S-o pup in qr p-aia care o vor toti? Sa-mi pu silicoane ca e regula ca trebuie? Tatata ma ameninta cu spitalu de nebuni rvea sa ma interneze acolo. Ce e tot circul asta in care traiesc eu? De ce se comporta asa? Bun si, nu sunt eu, s-a intamplata sta si o sa mi-o faca mie asa de fiecare data, ca le fac eu ce? Ca ei au fete si mie trebuie sa-mi faca asa? Tata stia de cand aveam vreo 10 ani am zis la toti cunoscutii ce hobbyuri aveam ca voiam sa fac ceva serios in viata, un job in domeniile alea, si ce a putut lumea sa faca? Sa se alieze asa sa ma distruga sa stea peste mine sa fie ei fara mine? Sa ma oblige sa fac altceva, sa minta sa rada de mine, sa ma pacaleasca sa fie ei fara mine cu "viata mea". Ca am rgesit ce cui? ca am fost of raiera ca le-am fost prietena si ei au ales sa se comporte asa. Si eu acum ce anume? Soarta mea e sa fiu o handicapata nedezvoltata cu oase rupte, sa stau in spital de nebuni ca a avut lumea chef sa se alieze sa se comporte asa cu mine? Ce ar trebui sa fac eu in situatia asta? Nu e munca mea, s-a dus asa, consider ca este uman sa fiu afectata emotional cand cineva se baga in seama cu mine sa-mi zica bun sau rau, consider ca e normal sa patesc asta cand nu am pe nimeni care sa a sprijine sa ma aline sa ma sustina, consider ca e normal sa plang sa ma simt rau cand cineva se comporta urat. Anii nu mai sunt, nici eu cea de atunci, ceea ce am simtit da m-a schimbat asa am ramas, sa ma detasez de ce anume eu acum? Astea-s amintirile mele cu ce s-a intamplat in halu asta, cu amintirile astea am ramas privind lumea, fiind nimicul asta. Si care e diferenta itnre mine si ele de ce le-a ales pe ele? Ca ele dormeau si mancau nu erau inspaimantate ca le vedea dze ca trebuia sa se lupte propriul lor tata cu ele sa le chinuie asa? Mie imi este rau de la fum, tata venea la mine in camera sa fumeze sa rada de mine ca stia ca-mi face rau, eu la camera mea nu am ferestre spre exterior. Am stat cu anii in camera mea goala fara nimic, n-aveam nu puteam face nimic, nu stiam ce, treceau zilele asa, ma simteam ca la inchisoare, uneori n-aveam nici lumina. Atunci imi doream sa am ceva sa invat sa stiu sa fac, si trebuia sa imi pierd varsta asa, sa ma simt in halu asta la varsta asta, atat de inferioaa ca asa a ramas viata mea cum a fost dintotdeauna. Si eu imi doream multe, lucruri normale care orice om le poate avea in viata, d ar n-am putut avea eu, am ramas intre oamenii astia in viata asta oribila de cand m-am nascut tot asa s-a dus. Nu am avut pe nimeni cu care sa ma inteleg sa ma ajute in viata sa fac ceva, sa stiu ceva, decat din astia care fac ei fara mine si au nevoie de "ajutorul meu" sa aiba mai mult. Iar eu sunt "pedepsita" ca nu vor ei sa fie cu mien e alegerea lor, si nu sunt nesimtita, imi respect "pedeapsa" ca "ma vede dzeu" si dzeu le-a dat tot lor nu mie, a fost alegerea lor. Toata viata mea, deci ma duc inca si acum, la baie si ma simt violata de un barbat suprem care vede si face totul. Ca si cum "sunt doar a lui" asa ma simt. A unuia acre are totu si face ce vrea, si nu vrea sa fie pentru mine, si nu ma alsa sa fiu eu ca are pe "altcineva" mai important si eu gasesc aceasta importanta sa-mi arate ce inferioara sunt. Ea e acolod eja, si toti e plac pe ea, ea ma calca in picioare, si nimeni nu ma vrea, pe ea.
Si stiu ca nu poti cere unui strain care nu te cunoaste, dar unii nu vor sa cunosac, ei deja os tiu pe ea si se elaga de mine ca e ea ocupata. Si eu ce trebuie sa fac daca ei gandesc asa si se comporta asa? Eu sunt cu el si nu stiu ce e el, nu stiu cine e el, nu stiu de ce-mi face asa mie. Nu-l am ca are viata fara mine, si nu stiu ce ar trebui sa fac eu acum sa am al meu de 15 ani de cand plang dupa el? Acum trebuie sa stau eu intre straini, sa fiu o usuratica la toti strainii pana accepta vreunu sa se insoare cu mine dupa alti 10 ani pierduti in relatie la distanta? Ca de 10 ani nu puteam avea o relatie aproapiata reala? Ca el putea avea alta si eu trebuie sa fac eforturi sa arat ca aia, cand el vroia sa fie cu ea. Sa arat cum? Sa iti zic sincer chestia asta rusinoasa, la 18 ani nu stiam fond de ten si "fu.nd". Inca asteptam sa ma dezvolte natura credeam ca eram inca in crestere. Cum se macheau fetele la scoala de cand eram in scoala generala, ma uitam cu scarba in oglinda ce ciudat arata fata mea, nu stiam ca erau macheate. Asta e viata mea, asta sunt eu. Stateam ghemuita in pat invelita ma prefaceam ca dorm, aveam ditamai fereadtra spre bucatarie, nu puteam afce nimic in camera, tata era beat zilnic, cand nu era mama acasa aducea betivi, in fiecare seara imi facea scandal ma injura ma scuipa, urla facea urat, amenintari, mai dadea cate un sut etc. mai multe. In fiecare seara insorita, asa se sfarsea 4-5 ore de cosmar. Asa se ducea viata mea, credeam ca 18 ani ma vor elibera de aici, asta e viata mea, aici m-am nascut, asta sunt. Asta am facut, fugeam de el, ca face asa, asa ii face mamei de cand sunt, apoi a inceput sa-mi faca mie. Eh, acum nu mai sunt "betivii tatalui la usa" sunt "prostituatele lu alexandru la poarta" cu acelasi scandal, ma asteapta sa faca asa, se ia de mine, batai, razboi cu mine. Le fac ce? Scriu asta aici? E secret eu trebuie sa ma sinucid in cosmarul asta in tacere? Mi s-a spus sa am sinucid da mi-au zis si la scoala si tata. De cand eram mica, da vedeam sinuciderea ca pe o scapare din cosmaru care il traiesc, si tot asteptam sa inceteze, dar nu inceta, probabil ei vor sa ma sinucid eu de face asa, probabil asta e scopul lor, sau ce sunt asa obsedati de razboi cu mine. Sa ma sinucid, ca viata nu pot s-o traiesc eu, ca ei s-au aliat sa nu ma lase sa nu ma accepte sa fie impotriva mea, sa traiasca fara mine si eu oricum nu pot face nimic de ale lor?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eh scuze pentru texte lungi.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum dracu ma sa nu te platesc daca ai muncit? Io ca patron nu vad ce faci?! Stiu clar cine a muncit si cine nu.
Iar daca o sa zici ca si patronul si-ar bate joc de tine la o adica, inseamna ca ceva nu e okey si imi scapa mie. Mai era aici o colega de forum care tot asa, se lua toti de ea, o bateau, dar acolo am inteles de ce, era altceva, dupa cum ea declara, avea o figura urata si poate trezea antipatie in jur.

Adica tu vrei sa zici ca nu doar ala face ce face, ci ca toti iti fac rau.

Cu telefoanele, fisierele ma intreb eu cum au pus ei mana pe telefonul tau ca sa umble si asa mai departe. Cum vedea vecinu ce faci tu pe telefon daca nu a pus mana pe telul tau, ca trebuia sa instaleze un program de urmarire ca sa vada.

Pe net nu stiu de ce ti-a zis ala de viata lui, cine stie, el avea altele in cap, tu altele, aia e.

La fizic ma refer la figura, ai figura draguta, atractiva? Nu la corp ma refer, ca ai, ca n-ai sani nu conteaza. Ca daca zici ca ti-ar zice "urat-o" patrono, ar insemna ca nu ai o figura draguta, nu stiu ce sa zic.
De ce te uitai cu scarba in oglinda? Ce treaba aveai tu ca fetele alea se macheau? Nu arata-i bine fara macheat?
Eu de aia te si intreb, ca e f important, sa nu fie si la tine ca la cealalta colega de forum, sa nu ai figura respingatoare, si de acolo sa trezeasca repulsia celorlalti.

Sau ai o alta probleme si nu stiu eu, de socializare, comportament, nu stiu, una din ele, fizicu sau celelalte.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da eu am zis povesti ca un fel de metafora din ce am patit, am patit multe cand eram copil si asta m-a facut sa vreau sa ma razbun pe ei la maturitate, si a fost cam aiurea, ca din cauza lor nu am ajuns nicaieri la maturitate. Cate povesti am de zis, era un site in romana pe unde scriam, dar nu mai exista.
Nu stiu ce e cu telefonul, si da mi l-a luat de sub perna tata odata cand dormeam, cica "l-a aratat la cineva". Dar am observat ca si din calculator imi dispareau fisere, si nu instalam nimic, resetasem imediat telefonul cand mi s-a jucat pe ecran, si eram in pamant de rusine ca facusem filamri intime, de obicei am grija cu instalatul, si am acum alt telefon "nou" si tto mi-l spioneaza, pare ca si pe calculatoare(am avut mai multe) era la vecini si imi vedeau ecranul. Mai aducea conturi sa-si bata joc de mine. Am vrut sa fac ceva pe calculator, evident ca cu astia pe mine nu pot, ca-mi face asa.
Care ala sa-mi zica de viata lui? Moldoveanu de acum 3 ani, a inventat povestile, a vorbit nu stiu cum sa numesc, a spus altceva decat ce se intampla de fapt, a vorbit parerile lui despre cum se intampla, si adevarul este ca e opusul. Adica el umbla prin Germania si cumpara fete pe acolo, si mie imi zicea ca "vrea o fata cuinte nu din alea" dar eu am intepretat ca el "nu o face cu oricine" pentru ca asa a zis el, apoai mi-a zis faza cu "alea sunt prietene o facem mereu", mai era una din Anglia tot asa scria ca are asemenea "amici", era obsedata aia, de mica facea asa cu toti mereu. Si ala tot in Anglia plecase cand incepuse sa vorbeasca cu mine. Mintea mult ma tenta sa "fiu cu el", mi-a zis niste necazuri dint recutul lui, care nu aveam ce sa stiu sau sa inteleg, de exemplu el a fost cu alte fete, si zicea ca erau ele *** ca-l parasisera, dar el le dezvirginase, si tot el spunea ca erau ele *. Ca cica il parasisera ele pentru altii, dar nu stiu ce relatie avea cu ele daca cumva le facea cce-mi afcea si mie. Mereu imi spunea "ce buna e asta uite cum face". Se juca de a prostu cu mine, si cand il sunam da radea de mine. Da eu ma suparam ma simteam rau, si el cica eu il suparam pe el, a facut mult misto de mine sa zic asa. Si asa se comporta si parintii mei cu mine. Sa0mi faca un lucru sa ma suapr si apoi cica supar eu pe ei, rade de mine ca ma supar. Deci nu stiu de ce m-a afectat emotional in asemenea hal, poate din cauza asta ca nu am viata "sociala", poate e uman sa fiu asa afectata cand cunosc doar o persoana care se comporta asa "straniu". Adica, chiar nu stiu cum ar trebui sa se comporte sau ce sa fac eu, cand cineva se comporta asa urat si vorbeste aiurea, se cearta asa cu mine. Si familia ema face asa, nu doar parintii, am asemenea "fete" rude, care da isi bat joc asa de "baieti". Si e ca si cum raul care il fac ele altora, pica pe mine, ca baietii se comporta cu mine, cum se comporta ele cu baietii. Am rupt contactul cu rudele, nu mai vreua sa stiu de ele, le detest, si reget ca am o asemenea familie si viata, d ar regretul nu-mi schimba viata asta. Deci nu stiu ce sa spun si cum, e ciudat, e o incurcatura, e un mincinos care rade de mine, si ma "doare" ma raneste rau, si isi bate joc asa. Si adevarul este ca nu mi-au placut baietii astia, a fost un fel de "dragoste fortata" ca ma obliga ma tenta, si din nevoia de a avea pe cineva i-am picat. Ca n-aveam posibilitatea sa fac altceva sa gasesc pe altcineva. Si cand e real, nu am posibilitatea sa ma indepartez de unu care insista asa.
Asa cu machiajul, nu stiam ce era machiajul la varsta aia, la scoala ele faceau scandal ca "ce fata am", nu stiam de ce ziceau asa, eu doar la scoala mergeam intre oameni, si ele erau asa diferite, si toata lumea zicea ca eu sunt problema, de obicei adultii ma certau pe mine. Si eu asa invatam, asa gandeam, cum ma tratau. (Eu nu stiam ce era machiajul, eu credeam ca pielea mea era ciudata ca asa ziceau ele, faceau mult scandal, se comportau oribil cu mine la scoala, si in afara scolii nu aveam viata. asta e alta poveste cand eram mica cum isi bateau unele joc de mine, si ne mai vorbind cu ele, am ramas singura in casa, deci cam chestia asta se continua. sunt mereu alte persoane si imi face cam acelasi cosmar vechi). Asa invatam eu despre mine, cum se vorbea despre mine, si ma izolam in rusine. Si nu stiam ce se intampla de fapt cum traiau ei ce erau ei, sufeream in izolare, invatand despre mine. Asta imi ziecau mie, c a eram eu problema, ma invinovateau, ma certau, se luau de mine. Nu stiu ce e cu gifura, problema adevarata la mine este ca am crescut foarte diferit de lume, eu nu am fost libera si informata, eu am fost cea care am patit-o mereu, si nu am facut eu greseala pentru care am patit-o, ci am primit acuzatii de la unii care au preferat pe altcineva care ma ura, adica m-au eliminat, De obicei stau linistita in locu meu, si se baga persoane se vorbesc aiurea, si eu invatam despre mine din cum vorbeau despre mine, eu nu stiam adevarul. Problema la mine este izolarea as zice, am fost izolata si unii s-au bagat sa acstige facandu-mi mie "necazuri". Si asta nu vor sa inceteze. Nu stiu cums a spun si sunt speriata, nu-mi vine sa cred nici mie cum se duce viata mea, eram candva un copil imi doream sa invat sa traiesc sa fiu libera, si ma tine faptul ca "nu stiu ce se intampla" si cineva se baga aiurea sa minta si eu devin victima. Deci stii cat de socata sunt eu acum ca aia isi permitea iubit si fond de ten si facea scandal de fata mea, nici macar nu-mi evdea punctele negre de pe nas de la distanta aia. eu in oglinda ma vad de aproape.
Sa incep cu clasa 1, aveam o colega acelasi prenume, invatatoarea o placea, ea povestea ce viata de bogatasa avea, si eu traiam cam foarte sarac acasa, ca in evul mediu sa zic asa. Nu a existat alta clasa, viata mea era sa ma duc acolo, fata aia venea la banca mea facea dezastru, si invatatoarea mea certa pe mine, urla "mofturi". Asa am ramas in ultima banca, pe "clona mea" o iubea toata clasa si pe mine ma ura. Viata ema era sa ma duc acolo sa mananc bataie de la colegi si nu puteam spune la nimeni, asa era tot dzeul meu. E lunga si vreau s-o termin cu o injuratura in momentul asta, nu-mi vine sa cred cum se repeta situatia asta mereu. Nu stiam ce, asa invatam despre mine, din comportamentul lor. Si acum sunt foarte nervoasa si socata de cum s-a intamplat totul in favoarea altcuiva, cat de nedreptatita am fost. Si acasa aveam tot asa o clona de verisoara. (Si de ambele devenisem apropiata mai tarziu, ca doar "pe ele le aveam") Colega se mutase in fata blocului unde stateau strabunicii mei, si m-am dus la ea (n-aveam cu cine sa ma joc, sunt alte povesti nu vreau sa mai intru in amintirile astea)si da am fost la ea, am vazut cum avea casa in comparatie cu halu in care traiam eu, stiam ca de asta se comporta asa urat cu mine, aia se juca isi batea joc de mine. Ele au primit multe in viata, genul acela de fete "superioare" eu am ramas blocata in razboiul care mi l-au declarat. Amandoua ca si mine, acelasi nume. Eu nu stiam viata, am crescut in casa asta ca un pet, nu mi-a zis nimeni nimic, decat isi bat joc de mine asa.
Da mi se intampla ajung in locuri, si incep sa se vorbeasca sa-mi faca iar dezastru din mine. DEci nu stiu daca itnelegi, eu n-am avut informatie in viata me, a eu am fost mintita si certata aiurea de mincinosi cu cearta cu violenta m-au "obligat" sa "itneleg" ce au vrut ei sa infiga in capul meu, minciunile lor. Eu am trait aici fara nimic, nu aveam de unde sa stiu, nu vorbeau cu mine, isi bateau joc asa, ei aveau, eu nu stiam, eu simteam, si nu stiam ce era. Si acum sunt socata de hal de viata. La varsta lor eu nu stiam, eu stateam aici ca la inchisoare, nu aveam voie sa stiu, eram pedepsita aici. Si afara toata lumea ma ura. Nu stiu ce e cu figura mea, si nu vreau sa zic sau sa dau idei. Nu ma consider urata ci nedreptatita, si ca traiesc o oroare care nu-mi permite sa fiu egala, si imi peird anii in situatia asta pentru "binele" altcuiva. Nu am defectele lor, dar ele au bani sa-si astupe defectele sa faca "propaganda" despre mine, sunt si faimaose. Ele au devenit banii, eu am "dezvoltat" defecte netraind o viata normala. Sunt multe orori la care nu vreau sa ma mai gandesc, as vrea sa inversez dar nu se poate, au devenit lele air eu am ramas sa plang sub dzeul asta care nu am voei sa stiu ce este si trebuie sa indur, sa traiesc in rusinea asta. Si nu e secret asta e, am oasele strambe degetele, burta mare, asta am devenit eu, ea facea sport cand ma batea pe mine cu picioarele. Poate asta i-a facut fundu sa-i creasca ce stiu eu. Am burta ca mananc, acolo sta grasimea pe mine. Am pielea galbena asta e, gaurita de acnee. Ele aveau iubiti eu aveam acnee, ele au crescut sa continue sa avanseze in viata, eu am ramas cu semnele de la acnee, ea a ramas cu "semne" amintirile frumoase cum o iubea "smecherul ala". Nu pot inversa trecutul care ma face ceea ce sunt acum, asta am devenit eu in comparatie cu ele. Asta au avut ele, si asta am primit eu. Eu nu stiu relatie, a primit ea, poate asta a trebuti sa faca sa merite, pentru ea exista "relatii" nu pentru mine. Eu acum nu pot suporta, am vazut iubiri atigneri la cele care ma bateau, le-o dadea langa mine (la modu serios), asta facau ele sa merite, acum cand ma gandesc sau vad atins, resimt ce am trait, cum ma batea aia, ca asa am "primit eu informatia in viata mea". De 15 ani, recunosc am visat mult, si nu puteam avea eu, era mereu cate o fata sa se ia de mine sa primeasca ea, sia sa functioenaza cosmosul, universul, religia si totul. Acum nu-mi vine sa cred ca varsta am, nimic nu s-a putut in viata mea, decat sa fiu "ucisa" asa si sunt vie sa plang sa ma oftic ce a trebuit sa patesc, sa aud de cate o "ea". Am corpu rece, ma simt rau, vin gandurile astea, vara iau caloriferul in brate plangand, asta sunt eu. Asa am plans toata viata mea aici, ca un pet care il lasi singur acasa. Toata lumea are pe cineva are cate ceva, eu sunt doar un "pet abandonat".

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ala de pe forum ziceai ca-ti zicea de viata lui, ziceai ca ai scris pe un forum despre problema ta.

Pai nu conteaza ce s-a intamplat, cum scapi din asta? Atat conteaza, adica ce se intampla de acum in colo.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cred ca era ca si moldoveanu, avea nevoie de "profit" personal, si apoi a trebuit sa inceapa cu logodnica sa distraga atentia de la acel subiect.
Eu am cerut sa ma ajute le-am zis ca cautam profesionisti sa ma indrume, dar nah ma incurc si eu la cuvinte, nu stiam ce sa spun eram intr-un stres care evitam anumite cuvinte, din cauza la cum le foloseau cei din jurul meu. Si ala mi-a trimis mesaj privat sa-mi spuna ce face el, si nu era nimic folositor in ce a scris. Apoi la topic mi-a zis cineva "ai terminat facut tu totul?" Si m-am simtit prost, ca nici n-aveam habar cum sa le pun in ordine, voiam pe cineva sa ma ajute sa finalizez. Dar cam asta e defectul meu cand cineva zice ceva aiurea, nici eu nu mai stiu ce vreau, despre ce vorbesc. Nu stiam ce sa fac, iar situatia de atunci, maobliga tata sa "fac ceva" si vedeama sta ca pe o solutie, dar nu stiam ce sa fac si cum. Sutn cam si proasta si imi e rusine sa ma bag. Apoi m-a finalizat cineva trimitandu-ma la psiholog. Si acum realizez ca "astia sunt oamenii care ii am in viata reala ma manevreaza asa", cu asemenea comportament. Sunt ca un pet pentru ei. N-am fost niciodata lasata sa fac sa fiu eu, m-au certat, m-au oprit, m-au obligat sa fac altceva, si nu am ajuns unde am vrut traind asa. Nici nu mai stiu ce am vrut, cand voiam sa fac ceva, ma tratau ca pe o nebuna obraznica care faceam ceva gresit. A fost un razboi cu mine, al lumii zicea ca nu eram "fata" nu stiu de ce ziceau asa despre mine, atunci invatam ca eram masculina cum ziceau ei, dar acum realizez ca masculine erau preferatele celor care faceau acest scandal despre mine. Eu n-aveam par scurt, nu suport asemenea stiluri. Ce incurcatura, in care cineva castiga ceva care ar trebui sa am eu (meritul meu), dar e o diferenta de cum vrea "societatea" sa ne trateze. Mi se vorbeste ciudat, unii se baga aiurea in seama numai ca sa se laude ce bine le merge, si-mi zice ceva care ma "doare" ceva cam aiurea. E o fata, imi era vecina, nascuta cu picioare strambe, mai mare cu ceva ani, aia la vreo 23 cat avea ea imi zicea ca e maritata de 3 ani, si i-am povestit de scandalu care mi-l faceau la poarta, de obicei ii povesteam nu ma lua in seama. Acum sa fi fost ea implicata, Si ea a avut sa-mi zica"multi barbati insurati pleaca de la sotia" nu avea nici o legatura cu subeictul nostru, adica i-am zis ca insuratu ala venise dupa o alta vecina. Si apoi m-am suparat ca eu n-aveam voie relatie ca trebuie sa ii suport pe ei atatia ani. Ala a zis ca e insurat si ca il deranjam eu ca fugea sotia lui de el din cauza mea, si zicea ca venise pe strada mea dupa o alta fata(care e mai mcia decat mine si imi facea rautati cand eram mici, probabil din cauza lui se comporta asa smechera). Deci eu cu tamilu ala nu mai aveam treaba de 5 ani, cum a ajuns ala pe strada mea, ziceau ca inventam eu, mama zicea ca "barbatii aia erau de varsta cu tactu", e tamil e negru arata ca tataie, tatal mamei mele. Si eu cand se lega de mine la scoala, avema impresia ca era adult, il vedeam desori dar credeam ca sunt adulti, apoi atunci la poarta a recunoscut ca el e tamilu de la scoala si continua cu mistocarelile sa imprastie zvonuri despre mine. Pare ca continua sa vina la vecinii mei, da l-am vazut venind la vecini de cand am inceput lcieuld e atunci, dar nu i-am dat atentie, credeam ca era vreun glumet adult, nu stiu de ce sa faca asa, n-am ce parere sa am eu. Sora lui era colega mea de clasa, sta intr-un sat nu aici langa mine. Aia era maritata cu altcineva din cate am itneles, si ala juca asa o poveste la poarta mea in vara aia. Credeam ca e insurat cu aai nu vorbesc cu ea, si pe tata l-a apucat sa-i laude viata la mien cand eu naveam nici o treaba cu aia nici nu ma intereseaza de ea, si nu stiu de ce sunt un pet in casa asta, de ce nu am eu oameni relai, nu vorbeste cu mine, isi bat joc asa de mine, se vorbesc intre ei se inteleg, fac cate ceva, se aliaza sa ma distruga pe mine. Deci sunt povesti, care parintii mei, rudele mele, au fost martori si ma acuzau de boli psihice, venea dupa noi se comporta lumea urat, lumea lui. Era cu lumea aia, era acolo, si se comportau urat cu mine. El nu a vorbit personal cu mine, se baga in seama aiurea imi face un fel de capcana, in care eu pic, si apoi el are de reactionat ca am facut eu asta. Isi bat joc de mitnea mea, isi bat joc de mine. Deci de ani fara scoala am ramas ca un pet in inchisoare sa realizez ce incurcatura ce mi-au facut asta cu propriul meu tata, ce prizoniera sunt eu in ce situatie. Cat de mincinosi, ce s-au jucat cu mintea si viata mea ce s-au bagat. Adica cum sa se ege propriul tau tata sa iti faca asa ceva sa iti distruga viata asa? Cum sa te separe de lume reala in asemenea hal sa iti joace asemenea festa urata? (Am vrut odata sa pun o poveste dar am sters de 2 ori, ca m-am simtit prost sa incep iar cu povestile astea)

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu te-am intrebat altceva, cum ai de gand sa iesi din asta, cum vezi treaba de acum in colo, ca ce a fost nu mai are nici un fel de importanta.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ba da are importanta, ca asta am devenit. Nu am cum sa ies, diferenta este ca unii acum isi traiesc viata au serviciu casatoriti etc. Iar eu m-am pricopsit cu trecutul asta, am stat aici ca un pet. Tot ce incepe se continua, asta este adevarul. Iar eu cred ca am inceput sa ma "lupt" cu acest dzeu care a facut vietile altora. Sa ies n-am de unde, as fi vrut acum sa fiu in viata mea, dar nu s-a putut iar acum nu stiu ce sunt, nu mai sunt eu nu mai ma simt la fel. Ma simt ranita, si nu pot, nu ma alsa durerea. Iar acestia sunt acum bogatasii, iar eu nu pot sta intre ei, ma calca in picioare. Nu e ca si cum as incepe acum sa joc un mmorpg vechi sa cumpar chstii ca sa egalez pe "cel mai tare", nu am "banii" bogatu e ala care a jucat atatia ani, eu nu am jucat, jocul nu este pentru mine. Fac alt joc, si serios ca nu-mi accept eu soarta asta. Nu accept eu acum sa fiu pentru altii (iarasi) cand n-am putut avea eu, adica atatia ani eu trebuia sa muncesc pe cont porpiu fiind singura suferind, cand altii se distrau cu prietenii, ca sa fiu si eu pentru ei la batranete? Cum ma simt eu in situatia asta? Nu am trait ca ei sa devin ca ei. Si nu accept eu ca "nu m-a vazut" eram acolo, dar a fost ocupat cu altcineva. Si cu acea persoana este. Cat sunt vie, conteaza diplomele care imi lipsesc mie si le are altcineva, cand pe mine ma goneau cu bataia. Pentru cei care au avut, nu conteaza ca pot sa abandoneze sa ia altceva, dar cine nu a avut, nu poate sa creeze ce nu a fost. Cand termini ceva zici ca nu mai conteaza, dar cand vrei sa incepi, conteaza trecutul, trebuia inceput in trecut. (Nu poti tu sa te bagi buba unde nu te potrivesti, atunci te bate nu poti sta acolo)Esti unde esti si asta esti, nu te poti teleporta in america sa fi american, trebuie sa platesti drumul care nu mai esti apt de drum. (Ca guvernul american deja a devenit persoana care s-a bagat sa se duca acolo cand tu incercai sa ajungi) Atunci ramai un nimeni si nimic nu mai conteaza, iti ramane sa plangi. (si te acuzau pe tine ca vrei sa-i conduci pe ei aici cand tu doar vroiai sa pleci acolo, dar aia a ajuns acolo sa conduca). Acum ma gandesc doar ca nu mai sunt eu cine eram cine voiam cum voiam sa fiu ce sa fac, acum am de privit pe altii fiind "eu". Asteptand moartea chiar nu stiu, sa indrepte ceva. Sunt lucruri de care n-am avut parte in viata, deci nu am devenit nu stiu aceste lucruri. Si probabil o sa raman batjocorita de fiecare nesimtit care se leaga de mine ca sunt "singura" sunt singura asa si asta este viata mea. Nu vreau sa-mi privesc fufele de rude, nu vreau sfaturile lro de "da-i fata d" da ea are cate 2 deodata isi bate joc de ei, si-mi zice mie sa-l dau d pe unu care are alta isi imi face cum face si ea la ai ei. Si eu sunt petul ei acre il maneveraza cum rvea, ca ea e cealalta " adevarata lui relatie".
As rvea sa mearga cu injuratura sa-i elimin, dar pacat ca NU AM ALES EU, el a ales sa faca ce rvea, si eu n-am avut voie sa-mi aleg relatie sa am eu. Ca a ales el sa faca asa. Si asta e relatia in care plang de 15 ani. Si ce ar trebui? sa ma operez, chirurg, sa inceteze? Ca eu trebuie sa fiu prizoniera lui dar el asta asteapta silicoane ca sa inceteze? Dar nu vreau silicoanele alea, sa se duca toti departe sa si le f***. N-am eu nevoie de cineva care gandeste asa. Si n-am voie nici sa fug ca e dzeu ce e el? Cine e el sa-mi faca mie asa cu alea? Da simt plang si trebuie sa o faca langa mine? Ca poate fi cu ea eu trebuie sa-l astept sa muncesc sa ma accepte el, ca el trebuie oricum sa fie cu alta langa mine? Dar nu mai vreau sa ma gandesc la prostia asta nu mai vreau scenele astea! Nu mai vreau sa vizionez filmul asta vechi de 15 ani. Numai moartea ma scapa de filmul asta? Da am vrut si? Ca n-am silicoane asta e problema? Si nu le accept eu acum la varsta asta atata plansul. Nu am fost tratata cum trebuia ca sa accept asa ceva. Si eu aveam aia 18 ani si imi doream, dar nu inteleg eu trebuia sa plang ca trebuia sa aiba ea sa ajung al chirurg eu ca sa pot avea la batranete un copil? Face dzeu pentru baietii lui sa aiba fete reguli pentru fete? Nu vreau eu copilul ala nu accept eu sa fiu tratata asa. Macar de ar inceta sa mai joace povesti aiurea cu mine. Dar au inceput-o int recut si continua povestea sa ma sacaie sa urle sa imi faca.
Nu mai e munca mea nu e si, e altcineva bogat acum, si nu stiu ce va urma, vad ca e bogat si iubit pentru munca mea. Si eu sunt doar pet fara nimic.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles ca, conteaza si trecutul care poate care a facut sa nu mai poti face ceva acum, si totusi ce faci? Doar nu o sa o tii asa la infinit.
Nu stiu, daca ai o pregatire, iti poti gasi un job poate si in alta parte, nu doar acolo in locatia aia, nu stiu ce sa zic. Daca ai o pregatire cine te opreste sa nu-ti iei un job? Aici chiar nu mai conteaza ce a fost.
Daca nu ai pregatire, ce sa zic. Dar si aia fara, tot gasesc.
Daca stiu sa fac ceva fac, nu ma int ce zic altii, ce au zis altii, cum m-a tratat mama, tata si altii.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da scuze ca-s asa profunda in texte, obicei prost, in loc s-o zic usor in cuvinte corecte, scriu mult.
Faza e ca ce am facut, nu am ajuns nicaieri, iar acum vreau sa fac ceva mult mai maret si nu am nimic inceput. Si nu-s in stare sa fac drumul asta iar.
Da pai, cand aveam 15 ani eram pe profesionala si profesoara de la practica ne-a amenintat ca nu ne trece clasa, ne obliga sa venim. Bine a fost greu pentru mine, pentru ca ajungeam la ora 11 noaptea acasa, si urmatoarea zi trebuia sa fiu acolo la 7:30 dimineata. (asa s-o scurtez) Trebuia sa facem practica in magazinul selgros, care nu are voie sa intre fara legitimatie. (Parintii mei intrau acolo cu vecinul). Apoi in vara am inceput sa ma duc la sfarsit, si trebuia sa ma duc toata vara ca sa recuperez zilnic (nu m-am dus am vrut neaparat sa plec, mai multe probleme, si parintii nu puteay schimba, e vorba si de statutul social aici. ca da cei superiori sunt nesimtiti. Nu merita sa fie profesor si nimic unu care se lupta cu elevii sai, si nu vrea sa ii invete lectia care trebuie s-o predea.). Asa si era la sfarsit de an cand mergeam doar la practica, aveam o colega, se tot plimba prin magazin nu-i zicea nimeni nimic. Eu stateam singura pe raionul "meu" si faceam cauratenie cum mi s-a zis, sa aranjez sa fac curat. Apoi intr-o zi asta matura cu profesoara si eu m-am asezat pe un palete, a venit unu vorbea la telefon nervos se certa, si s-a luat de mine, m-a tras m-a ridicat cu fortaapoi a inceput sa urle la mine ca cum ma cheama, si urla ca nu ma aude. Facea urat. Apoi mai tarziu profesoara era socata ca ma daduse directorul afara din magazin. Da eram copila speriata dar si ei se comportau foarte urat, nu veena frumos langa mine sa vorbeasca, ci se luaua sa cu urlete faceau urat. Am vrut neaparat sa plec, nu intru in viata mea in magazinul acela. Mama mea cu sora ei au lucrat, cum ii zice merchandiser in asemenea magazine. Asta faceam eu acolo, curatenie pe raionul "meu". Consider ca e uman sa ma simt rau cand se comporta asa. Si consider ca nu am trait o viata normala, ca am fost chinuita. Si nu consider ca am gresit eu, ca sa merit eu asemenea soarta. Ma prinde cu ceva o data si mi-o iau rau, dar sunt persoane care o fac emreu si ba nu le vede. Cand e vorba de mine, e xist numai pentru pedepse, cat mucnesc in viata mea, nu ma vede nimeni. Ce am obtinut eu? Amintirile astea. Regret ca am fost acolo. Mama m-a dus in liceul ala nu era alegerea mea. Dar imi dau seama, ca este vorba de statut social aici. Numai unii sunt primiti. Si eu sunt cea aruncata dupa chefurile altora fitosilor. Ca a contat notele care le primeam in bataie de joc in scoala generala. Si n-am stiut niciodata de ce ma tratau asa. Mi-a facut-o, stiam de 10, dar nu a vrut sa mi-l dea mie. Am invatat de la oameni lucruri urate despre mine insami, care nu sunt adevarate. Ce dzeu a fost acolo? La dzeu trebuie sa ma inchin eu cand ei se comporta asa? Si ce sunt eu in asta? Sunt un om simt invat ce sunt eu ce altceva care nu traiesc?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar iti dai seama ca am altceva de facut si pierd timpul cam aiurea pe site asta scriind asa romane. Si motivul este, pentru ca asta fac cand cineva ma baga in seama, si nu am nici un "sprijin" sa fac celalalt lucru.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa mai zic. Nu stiu cum sa iesi din asta. Pai si agentii comerciali din magazine lucreaza, nu are nici o importanta ce scoala au facut, cum au facut si ce a fost.

Pai sprijinul sa fi tu, nu trebuie sa te sprijine altcineva neaparat, daca tu nu ai motivatia care sa-ti dea vointa, putere si ambitie, nu ti-o poate da nimeni, asta este. Sprijinul trebuie sa vina din interior in general si in mod automat, de la sine, daca nu vine, e o mare problema undeva.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da si cand vine din interior, sunt persoanele reale din juru meu care ma imping in groapa, si asta a fost viata mea. Sa nu mai incep iar cu povestile. Acum pot doar sa ma gandesc la trecutul asta, am ramas cu amintirile sa privesc ce este viata de fapt si totul. N-am cum sa ies de unde, am vrut sa ies din liceul ala, m-am rugat de mama tot anul sa facem ceva in legatura cu mutarea, dar a zis sa astept sa se termine anul, apoi m-am trezit ca nu ma puteam transfera, a trebuit sa incep liceul in alta parte. Tot ce s-a intamplat nu a mai contat, am ramas fara nimic, am fost acolo doar sa trec prin acel cosmar. Si nu stiu de ce mi-a dat mie dzeu o asemenea viata urata. Doar mi-am pierdut un an din viata traind un cosmar. Si acum am ramas tot la fel ca atunci, netrecand prin viata absolut deloc, sa ma gandesc la cum si-au batut bogatasii aia joc de mine. Deci aveam 2 colege mihaela si alexandra, ca si acasa, 2 tiganci se luau de mine. Alea din clasa erau bogate, aia se punea cu picioarele pe banca mea si o punea in capu meu se juca de a lesb cu mine, ce treaba aveam eu cu aia? Se lega de mine, daca zic ceva inseamna ca-s eu rasista ca am eu ceva cu ea, ca mint eu. Radea cu tamilu ala de mine, venea la banca mea sa faca ca si ea, nu vorbea cu mine, se dadea la mine cu mainile alea pe mine, radea de mine. O facea cu altele prin bai pe langa mine in 2 licee, si acasa la veicnu mi le-a bagat, la toti cei 3 vecini probabil la mai multi. De ce sa faca asa? Inventez eu, il halucinez eu? E un bogatas, se imbraca ca un domn elegant, e un negru, credeam ca era batran, sa-l vad facand filme americane pe strada. D-aia si preferam sa ma uit la filem indiene, ca in alea nu se pupa nu se fac ca in fiecare film american, nu mai suportam sa ii vad. Da recunosc am vrut esi eu, dar nu stiu de ce sa se comporte asa sa trebuiasca patesc asa cu un indian care trebuie sa le aiba pe mine si trebuie sa se joace si cu mine asa ca un strain hartuindu-ma peste tot? E bogatu e dzeul al lui asta e dzeu religie ce sa cred eu? Ala din Timisoara mi-a zis ca eu sunt narcisista ca am impresia ca "toata lumea se invarte in jurul meu" ma acuza ca "te upti cu universul" Ce am facut? Vorbeam cu unu din Timisoara de multi ani pe mess, si se lega ala de mine pe strada in acesti ani, care s-ar parea ca imi citea la poarta ce scriam pe id ala svorbea aiurea, cica il deranjam eu il cautam eu? L-am intrebat p-ala din Timisoara i-am zis ca urla fata aia la vecinu meu, in fiecare noapte manele la maxim urla fata aia, i-am zis ca am auzit id lui, ca strigau "tu esti *id" " Si el a insistat povestea cu Timisoara, cica era un amic, vorbeam tot felul de chestii, da am observat ca imi trimetea multe pornai, aveam 16 ani cand am inceput sa vorbesc cu el. Cum trebuia sa ies din beleaua asta ce stiam eu? Ce-si bateau joc de viata mea. Mereu bagau pe cate unu ala statea cu alta peste mine. Si acum ce sa fac daca nu vreau sa mai fiu in capcana asta a lor? E lung eram copil. N u mai vorbesc cu nimeni, am ajuns de blochez fug de fiecare data, si tot continua sa faca asa. Iar ma incurc ma enervez si omit. Cand eram in liceu ala, asa ma tratata ca pe un caine facea mult scandal, acelasi nume alexandra si alexandru. De ce se lefgau de mine este un mister. Nu am ce sa itneleg eu, d e ce din toata lumea tocmai eu sa-mi faca asa? Aia la diriginta cica nu bagam eu in sama, vorbea la plural in numele colegilor, stateam cuminte in banca mea ca toate fetele. Sunt mai multe intamplari, vorbesc cu cineva apoi se intoarce impotriva mea si trage si pe altii, se vorbesc intre ei si nu vor sa ma lase. Si (ei)vorbesc foarte aiurea, spun lucruri ciudate despre mine, care nu mi se potrivesc deloc. Deci, acasa aveam tot asa 2 tiganci mihaela alexandra, era un blestem a lui dzeu care trebuia sa-l traiesc eu, se intampla la fel peste tot, cand le povesteam aprintilor ceva rau care imi facea cineva, ziceau "nu stii tu sa te intelegi cu copiii" " la fel e peste tot". Cum adica sa ma inteleg eu cu ei cand ei se comporta asa? Plecam de la scoala dupa 2-3 ore, vroiams a plec de acolo. Aveam 7 ore, ne scurtase programu ca bagase program de iarna, apoi alexandra a fost cea cu gura mare ca n-avea timp sa ajunga la magazin ca era pauza prea scurta, si ne-a lungit pauza inapoi. Astia mereu priemsc tot ce vor si nu-s de oprit, ei fac ce vor din toata lumea. Deci dupa ce am schimbat liceul, in urmatorul, eram cativa la roe si iar se luau de mine, scenele cu baiatul ala iar. Am inceput sa chiuelsc aveam o colega inalta cuminte, care o sunam de pe telefonul tatalui sa o intreb ce se mai intampla, si am ramas apropiate, pana cand nu m-am mai dus la scoala, de atunci am rupt legatura, ca ea a zis ceva "urat". Deci varu ei inalt cu luni nascut dupa mine, a sunat pe nr tatalui, dupa ce tata incepuse sa ma oblige cu bataia sa ma duc la scoala, stia ce-mi faceau. Dar nu stiu eu de ce se comporta asa cu mine. Acum am cam itneles ca statea ala cu ele, ca se joaca el, ca-s jocurile lui. Alea da se imbracau ca el, acesta era motivul nuc a el am probleme psihice de nu-l cunosc, ca n-a vrut el sa vorbeasca cu mine, se joaac de a fantoma cu bogatasele lui. Tatal meu urla cica arunca bani pe mine, tata n-a vrut niciodata sa-mid ea nimic in viata, imi interzicea, spargea arunca, au fost momente cand imi arunca mancarea, ce aveam nu era cumparat de tata nici banii lui. Dar el o tinea in assemenea scandaluri vorbit straniu, aiurea. Si emreu eram speriata ingrijorata ce sa fac unde sa ma duc, vedeam moartea ca pe o solutie sa scap din cosmarul care il traiam. Acasa era tata, pe strada si unde mai mergeam era tamilu ala cu ale lui. Acelasi comportament, mod de vorbire. Se imbracau la fel, vorbeau la fel, ziceau ca imi bateam eu joc de ei, n-aveam habar ce se intampla, eram izolata in camera mea goala singura nu aveam habar de nimic, ii priveam si nu stiam ce. Si acum ma apuca plansulc and vad ca unele au relatii au prieteni au servicius e plimba, fac ceva in viata, ce viata trebuia sa indur eu. Deci avrul aleia, mihai alexandru, s-a imprietenit cu tata, ma ameninta cu tata, si da tata ma certa in favoarea lui, m-a obligat sa fiu cu el, i-am zis de la inceput la telefon sa nu-l mai sune pe tata si a insistat, apoi a inceput sa-l foloseasca pe tata. Logic ca s-a comportat oribil cu mine, nu-mi placea de el, isi batea mult joc de mine, cerea bani (avea motiv si il folosea zilnic sa ceara cate 100 de mii), era februarie, si apoi prin iunie mi-a zis lucruri urate, ma ameninta cu bataia, avea 2 colegi din clasa mea de la el sin sat, si se luau de mine, au inceput zvonurile cu prost. toata. mi-a zis ca avea prieteni in liceu care fusesem, nu am dat atentie, mi-a vorbit de nu stiam ce "baiat". Ca nu-l cunosc personal, de ce sa faca asa? Credeam ca faceau ei glume pe seama mea, dar era gluma lui, n-a vorbit niciodata cu mine, ci face lumea asa. Din cauza lui, nu stiu? Sunt blestemata, se potrivesc mai multe cu mihai ala in viata mea, asta a facut dzeu din viata mea? Asa, si vara cica vroia sa mearga la mare si il deranjam eu, trebuia sa scape de mine. Realizam cand ma calmam ce se intampla de fapt faceam foarte urat plangeam tremuram, nu gandeam logic, eram foarte "ranita". Si acum am de vazut, asta a fost viata mea, asta a trebuit sa vad eu de la dzeu si de la viata, asemenea oameni am cunoscut prin asemenea cosmar am trecut. Si ce sunt eu acum? Blocata in varsta care nu mai are rost ce a fost, si nu mai pot avea varsta sa imi traiesc viata care n-am avut-o, ca asta sunt eu o blestemata. Nu vorbeste cu mine, se lupta cu mine, ii apuca ca le fac eu ceva urat ca am eu ceva cu ei. Asa traiam pe vremea aia, visam la o alta viata traiam vieti imaginare, ma distrageau de la cum traiam, nu suportam, nu stiam cum sa schimb situatia reala, asa era dzeul meu. Si deodata m-am trezit la o varsta tot blocata aici si cate nu am putut sa fac in viata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Imi dau seama acum ca-s doar prizoniera pentru un biogatas care umbla cu altele si isi pune prietenii sa se ocupe de "mine". Ca sa fie el cu altele bogate ca el, si asa am ajuns, nu am bogatia mea, ca nu am putut ajunge nicaieri de asta, ca se baga peste mine sa fie cu a lui. Atunci nu realizam ce se intampla, visam la viata care nu mi-o puteam trai, atunci se legau prieteii lui de mine, isi bateau joc de mine. Si plangeam aici in pedepasa asta la dzeu nestiind ce se intampla. Ce mi-au controlat astia 2 viata in asemenea hal, sunt intr-o groapa creata de 2 idioti. Si ba eram copil, puteam sa devin daca vroiau sa ma lase sa fiu, dar au preferat sa se joace asa cu viata mea in asemenea hal, si acum trebuie sa fiu pentru cine ceea ce nu m-au lasat astia sa devin? Mi-a ramas doar sa plang sa ma enervez in ce hal imi mananca viata. In fiecare noapte ma trezesc la viata asta, sa urlu, avand reputatia asta proasta in lumea astora. Ce sa spun si cui ce sa fac eu acum? E viata lor nu a mea, eu nu-s nimic, decat blocata in varsta care nu mi-am trait-o. Ce sa fac eu cand incepe sa vorbeasca aiurea? Stau intre oameni incep sa faca asa, incep sa plang cum sa ma simt eu ca ba incepe sa se pupe sa se atinga langa mine, nu stiu de ce nu am sotul meu sa dorm cu el de ce trebuie sa avd scenele casatoritilor? De ce trebuie sa faca ei asa langa mine nu acasa in patu lor? Si apoi cum zic fac ceva, incepe sa ma acuze ca ma dau la ei ca "vorbesti de fostul tau?" Sa se duca el la nevastasa cu asemenea gandire, eu nu vreau sa am de a face cu el. Ma enerveaza, gata incepe ca ma dau la el? Daca ma enerevz inseaman ca-i vreau p***? Am scris pe profilu meu ca as vrea proiectul meu anii mei, si a icneptu sa urle la poarta ca-i reau p*** si-a adus-o cu masina sa i-o dea in poarta mea. Si eu nu stiu de ce am varsta asta inc asa asta. Inteleg ca, trebuia sa ma puna sotul unde voiam trebuia sa am sot sa ajung acolo? Si daca nu am, trebuie sa fiu batjocorita sa se compotte strainii astfel cu "singura" de mine? Vreau sa-l bat rau in cap pe ala acum, si pot doar sa plang sa tremur in fiecare zi sa ma trezesc la viata care nu am putut sa mi-o traiesc, cum se duc anii. Si am de zis ca "nu am vrut eu sa am de a face cu el, nu am avut nici un fost, as fi vrut sa am atatia ani sa fiu cu al meu in acel loc, nu sa-i privesc pe ei" Si da imi pare rau ca a trebuit sa fiu singura acolo sa-i privesc pe ei. Nu accept eu un strain care a putut avea cand eu trebuia sa sufar asa intre straini, si sunt mereu intre straini cu amintirile astea, si e tot ce am capul plin de amintirile astea. ca ea e bianca ca sotul ei e dzeu ca trebuie sa fie cu el la poarta mea scandal ca trebuie sa ii privesc ca ea trebuie sa aiba partener nu eu, si ea poate avea totu iar eu nu e locu meu, sunt in plus in relatia ei.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tot nu ai zis ce ai de gand, tot zici ce a fost.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Chiar nu stiu, inca ma sperie trecutul, si chiar nu stiu ce as putea face altceva, ma enervez cand vine bianca si asta sunt calcata in picioare de ea. Stiu ce as fi vrut sa fiu la varsta asta, si nu-mi pot accepta soarta. Unele au totu asa facut de altii pentru ele, iar eu ca si cum as fi muncit si ea a primit premiul, iar ea e eu acum iar eu nu mai sunt, pier. As vrea s-o omor nu ma pot gandi la altceva acum, nu-mi vine sa cred cum se intampla, ce se intampla. S-a terminat viata mea fiind inca vie. Ce ar trebui sa fiu sa fac eu acum?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Imi cer scze le sterg, cand mi se zice ceva gresit vin gandurile astea si nu-mi mai dau seama ce se intampla, ma inec in ce mi se zice. Si incep sa "sufar" de viata asta. Am inceput sa acuz ca e vreun blestem ceva de fac asa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa le sterg ca mi-a blocat mailul nu mi-l pot accesa. Deci nu pot eu sa apelez la politie sa ma scape de el ca el e pe mine si ma reporteaza ma blocheaza pe mine la cererile lui? Sunt o gramada de povesti, imi dispar lucruri sunt acuzata de gresli, e clar ca cineva este pe mine sa am reporteze, dar din cata lume este acolo sa greseasca, tocmai pe fleacurile mele mi le blocheaza?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu ai de ce sa stergi nimic, lasa acolo ca nu e problema mesajele. Si ca paranteza poti cere la admin sa iti schimbe mailul daca nu poti sa tii-l schimbi tu.
Ce sa spui mai exact la politie?! Zi exact ce ai vrea sa le spui, sa vedem.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

E ciudat si ma sperie. Ca s-au intamplat mai multe, si cu ceva ani in urma am sunat la poilitie. Bine mai incercam sa sun si cu alti ani in urma, cand vecinul meu facea galagie in fiecare noapte, nu ma lasa mama sa contactez politia tata zieca ca nu-i face nimic ca e la el in curte si face ce vrea, e curtea lui de partea cealalta a peretelui meu. Mama ma batea, si faceam foarte urat nu ma lasa sa dorm, si mama urla ca-s nefolositoare. Eram exact cum am zis, ca un pet in cusca aici, n-aveam nimic sa pot face ceva de varsta care o aveam. Telefonul nu se incarca si am incercat sa sun la politie am zis, ceva si s-a oprit, mai tarziu ne-a trimis amenda ca nu imi facusem buletinul la timp. Si mama incepsue ca-mi platea mie amenda, dar tata a fost mereu obstacol cand trebuia sa-mi faca buletin, avea motive, ca a fost in proces cu unchiul lui sa separe curtea, si nu putea sa faca acte. Si da unchiu lui a murit exact dupa ce s-a terminat procesul si au facut actele. Si da am avut probleme, nu puteam avea curent ca nu avea acte, si tata luase de la acel vecin si l-a amendat. Bunicii i-au dat tatalui meu numai "dreptul" ca sa participe 100% sa se ocupe singur de proces. Nu au facut nimic altceva, fratii lui casatoriti le-a dat case si bani, tata in procesul ala si-a aruncat propriul lui salariu. Cu ceva ani in urma, cma multi as zice acum, am sunat la politie ca urla tiganca care ma batea la scoala(dupa vreo 4 ani de plecat din liceul ala), a fost lung si nu mi-am dat seama cum se intampla, ca cu cativa ani in urma era cu tamilu itnrasera noaptea la vecinu din fata mea care mi-a luat curtea, dadusera gardul laoparte intr-o seara sa intre, si era cu aia care se lua de mine in iiceu. Nu am dat atentie, ca apoi a continuat sa mai vina pe aici sa faca scandal noaptea, nu aveam ce sa spun atunci nu realizam ce se intampla, si da pentru ca tata ma acuza de halucinatii. E complicat lung, nu stiu cine e daca are vreund rept prin parlament sau ceva, sau daca e doar tata un mincinos care vorbeste aiurea, dar mi-a fost frica sa ma gandesc la ce se intampla, mi-a fost frica sa ii observ ca ma acuzau de probleme psihice din ambele parti, prieteni la tamil cica "nu-l cunosc e problema psihica" si familia mea cica problema psihica e ca il inventez. Si nu ma puteam itnelege cu lumea ca erau prieteni lui luptandu-se cu mine. Pe strada asta tata, familia lui a vandut o curte, unde am vazut un tigan care se lua de mine, si prin anii aceia tata mi-a zis ca tiganu ala e din parlament. In ziua aia a2a zi dupa ce dadusera gardu laoparte, l-am auzit urland la unchiu tatalui despre gardul lui ca nu era pus la locul lui, si incepusera ceva sa urle ca el e din parlament si e "parcul lui" ca verisoara mea zicea ca ne furase parcul ca trasese gardu si la teritoriul cu parcu. Si e ca si cum a picat pe mine ceva rau zis de ruda mea. Eu nici nu stiam ce se intampla, ma speriam. Si chiar se luau de mine. Asa, am sunat la politie sa zic de tiganca aia, si politistu care a raspuns vorbea ca tata zicand ca e o problema medicala, si m-a repezit facea cica "zi tu nu iei nici un tratament medicamentos in momentul asta" dar a zis asa repezit "ia zi tu" si apoi a icneput sa ma repeada "al cui e telefonul acesta" era fixul pe numele tatalui meu. si da a zis ca e al tatalui meu, si m-am speriat, ca zieca ca nu se intampla cu adevarat lcururile care le povesteam ca era totul in capul meu, a zis ca trimite masina sa se uite in zona. Si a continuat sa urle tiganca aia toata saptamana, iar in weekend a murit mama tatalui meu, cu care vorbisem la telefon cuc eva timp in urma, ca verisoara ema care au facut parintii ei casa acolo in curtea ei (le-a dat teren cand eram mica) a adus pe cineva, si tata dadea telefonul pe difuzor ii povestea cum o terorizau noaptea ii bateau in geam, tata zicea ca "vantul ti se pare tie" asa face si cu mine. Dupa moartea ei tata a dat verisoarei partea luid e mostenire cu motivul ca ea e maritata, asa e familia mea se bate pentru bani. Si verisoaramea era o hoata si tata stia ca-mi fura lcururile dar zicea ca nu-s ale mele ci ale ei. Mi-a fost clar, era bolnava cu inima, murise in somn si aia o speria s-o omoare, mi-a povestit ca o jefuise. Tata ma ameninta ca suna la spital sa ma interneze la nebuni. Cand eram mica, verisoarele mele faceua gluma cu batutul in egamul meu, si cand ieseam ma duceam la ele cica nu m-au chemat ele, se comportau de parca halucinam eu, si parintii i trezeau ca dormeau dupa amiaza si imi faceau mare scandal (ca intotdeauna) ma certau pe mine, pentru ca chiar bateau se intampla cu adevarat. Multe rele mi-au facut cand eram mica, si nu puteam scapa de ele, ca aveau ele chef sas e lege de mine in bataie de joc. Imi era evident ca tata s-a vorbit ceva cu politistul ala, ma speria. Toata viata mi-au facut asta. Cum sa fie atat de obsedati si dementi? Toata viata mea in frica sub dzeul asta al lor. Deci nu-mi vine sa cred ce se intampla nici mie, si enaga ce se intampla, ma ataca din fiecare parte cu cate ceva acuzatii neadevarate, si ce0mi doreams a facs a fiu, devine ea, si eu nu stiu de ce trebuie sa patesc asa ceva. Raman socata in frica acestui dzeu care a facut-o pe ea hoata sa aiba totul si lumea o sustine in asta. Cand m-a intrebat numele, mi-a fost frica sa zic ca eram sigura ca "nu e acolo" ca deja ma acuza de halucinatii iar ca intotdeauna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simplu. Venea la tine când nu-l băgau alții în seamă. Și eu am avut în copilărie o "prietenă" care cum o băgau alții în seamă, cum nu mă mai cunoștea, ba mă și vorbea de rău împreună cu aceștia.

| Dana1999 a răspuns:

Iti trece dezamagirea asta daca umbli tu la circuitele potrivite ale neuronilor tai. Ai uitat?

| Mosotti a răspuns (pentru Dana1999):

Pai nu-s asa de dezamagit ca ma asteptam, dar un pic normal ca sunt. Eu am pus si ca intamplare de viata, nu ca sunt fatal de dezamagit si ce ma fac.

Cand e o suferinta prea mare, e altceva, pe aia o rezolvam eu repede. Cand a murit bunica eram praf, am urcat endrofinele si serotonina si gata, rezolvat, intr-o ora eram decent pe stare, bine, normal ca-ti parea rau, doar nu radeai, dar nu mai te durea asa, ca si asa la ce folosea? Nu mai aduci omul ala inapoi. Nu mai aveai negreala aia in suflet. Nu ascundeai sub pres, se diminua de la sursa durerea, corectai deficitul de neurotransmitatori care a aparut in urma evenimentului, deficit care da acea stare urata, nu ca te abtineai sa nu plangi desi iti venea, aia era o prostie sa tii in tine. Adica rezolvai o puternica depresie.
Nu total, dar un 80 % era. Dupa trei saptamani, am scos lent corectoarele cele doua unu pentru serotonina altul pentru endorfine, si am ramas cat de cat, ca deja trecusem peste perioada critica.