| anonim_4396 a întrebat:

Voi simțiți că trăiți... sau doar existați?

https://youtu.be/ja-n5qUNRi8?si=qMDCH3H9vwxdWHlB

Dacă mâine ar fi ultima zi din viață, ați putea azi să spuneți" Mi-am trăit viața/ visul! "?! Sau nu?!

Ce vise ați avut și vi le-ați îndeplinit sau ce vise doriți să vi le realizați?

6 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Cred ca un om se naste cu un set de abilitati si ce se va intampla cu el dupa ce va muri va depinde de cum a pus in valoare acele abilitati, sau cum le-a lasat sa se iroseasca.

E o aberatie sa crezi ca sensul vietii este sa traiesti 70 de ani din care 50 sa muncesti aproape zilnic, doar pentru a putea supravietui. In tot timpul asta, sa fi vazut 5% din lume, culturi si mentalitati. Sa traiesti in cutiuta ta si sa crezi ca stii cum functioneaza viata e ca si cum pestisorul din acvariu crede ca stapaneste lumea.

Majoritatea nu vor simti nivelul de fericire pe care il simte unul care a trait pe strazi toata viata lui si care alege constant sa faca asta, chiar daca ar avea posibilitatea sa nu o faca.

Depresia nu e nicio boala a creierului, e doar dovada ca viata ta e o mizerie si ca nu faci nimic pentru a schimba acest lucru.

Cica AI are potentialul sa ne distruga, dar cred ca tehnologia a facut-o deja. De cand cu aparitia ei, viata se scurge de cateva ori mai rapid. Acum multi ani, daca priveai in perspectiva, aveai senzatia ca timpul avea cu oamenii o nesfarsita rabdare, cum zicea Preda. Acum ai 16 ore screen time pe zi. Timpul asta e irosit pentru eternitate. Si e si foarte greu sa faci ceva in privinta asta, cand Facebook cheltuie 20 miliarde de dolari pe an sa afle cum sa faca sa ne tina cu ochii in telefon si mai mult, doar pentru ca Zuck sa isi cumpere al 17-lea avion si Larry Fink sa isi hraneasca God complex-ul.
Si cand vrei in sfarsit sa faci ceva in privinta asta, iti amintesti ca ai nevoie de bani pentru a trai si pentru a-ti pastra confortul absurd pe care ti l-ai creat.

| VoidEternal a răspuns:

Secretul e sa incetezi sa te raportezi la notiunile ideale ale altora despre ce inseamna sa traiesti. De multe ori nu au nicio legatura cu realitatea. Sau cel putin cu realitatea ta.

Unii isi gasesc fericirea intr-o viata nomada, calatorind constant. altii in maternitate/paternitate, altii in cariera.

Ideea e ca degeaba incerci sa te orientezi in jur sa vezi ca te-ar putea face fericita. Raspunsul corect e doar al tau, se potriveste doar la tine.

| mODIN a răspuns:

Recent am iesit in oras cu niste prieteni si mi-a zis cineva "Tu esti singurul om pe care il cunosc, care daca ar muri maine, n-as putea spune 'macar si-a trait viata'".

Trec printr-o perioada de schimbare a perspectivei asupra vietii. Am trait prea mult pana acum ghidandu-ma dupa valori si principii. Unora asta le lipseste, la mine asta s-a intamplat sa fie in exces.

Legat de ultima intrebare: mi-am indeplinit aproape toate SCOPURILE, dar nu cred ca mi-am indeplinit nici un VIS. Nu stiu care imi sunt visurile,...

| Lupică27 a răspuns:

Nu ma apuc eu sa scriu aici chestii personale dar daca te coafeaza cu ceva fericirea vine dinauntru nu din afara, daca nu esti fericit cel mai probabil problema e la tine.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Una e să exiști și alta e să trăiești, iar ca să trăiești trebuie să pricepi ce înseamnă cu adevărat viața cu tot ceea ce ne înconjoară și cât este de frumoasă. Apoi vise avem fiecare din noi, mai mici sau mai mărețe, însă tot ceea ce contează e ca la finalul "călătoriei" tale pe acest pământ să lași în urmă doar amintiri frumoase.

| LaviniuA a răspuns:

Mai nu stiu, dar eu l-am urmarit fara sunet si cu subtitrari. Am vazut doar un omulet negru care se tot agita laughing
Pare filosofie woke new age.
Un om care si-a urmat visul in viata, iti dai seama ce impacat e pe patul de moarte? Se gandeste: asta a fost sensul vietii, am facut ce mi-am dorit, n-am fost un ratat ca Georgel vecinu. Sunt aranjat si pe vecie, ca am donatii la biserica si mi-a garantat popa.
Dar apoi poate se gandeste ca povestile astea nu le crede nici nepotu-su cand le vede in desene animate.
Si apoi cade intr-un somn greu.