| RAY a întrebat:

Voi sunteti lenesi de fel? Gen las ca fac mai tarziu sau maine am tot timp, te trezești ca trec ani de zile si nu ai facut nimic dar tu tot amani totul, cum sa scap de asta? Sfaturi

Răspuns Câştigător
| Hollyg a răspuns:

Nu am fost leneșă, însă am fost delasatoare si asa am pierdut câțiva ani...

Poti începe cu lucruri mărunte. Impune-ti a face lucruri pe care de obicei le lasi pentru mai tarziu, in momentul in care observi ca trebuie făcute. Ambiționează-te putin, gândindu-te la momentul in care ai realizat ca devine un obicei si vei pierde ani.

| RAY explică (pentru Hollyg):

Asta vreau sfaturi de la voi, vreau sa invat, bravo

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Daca ai o depresie fie si fina de zici ca nu ai avea, ar trebui tratata, si eu am la fel, si Cristinna a avut la fel, e f clar. Daca nu merge un tratament, nu inseamna ca nu e nevoie de trat, inseamna ca nu e trat bun.

Uite eu daca nu era mama ma duc dracu, nu ma intereseaza mai nimic! Dar eu stiu ca am depresie, ea zice "trebuie sa dai cu aspiratoru, tu nu vezi ca ti-a picat dulceata pe jos cana ai mancat, ce neatent esti", nu ma mai intereseaza! Am gandurile mele, am problemele mele, trairile mele si nu am nici un chef de facut altceva decat sa dormitez prin pat pana dupamiaza (de aia apar mai mult seara pe net de cele mai multe ori), o stare din aia mai nasoala cu somnolenta.

Dupa aia asa la minim doar, imi mai vine sa stau pe net, mai vad o emisiune, insa chefu e mult diminuat, in rest nu ma intereseaza! Daca eram bine, nu eram asa clar. De multe ori nici sa vorbesc n-am dispozitie.

Nu am energie, motivatie, dorinta, vointa, ambitie, "lasa ca fac eu, vad eu", maine zic "aaa vad eu", e caracteristic unei afectiuni, ca prea mai nimic nu vreau. Tu esti mai ok totusi, insa e cam tot aia in parte ca principiu.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, sunt lenes, in sensul ca aman de multe ori cate ceva, dar pana la urma, fac.
Trec ani, dar totusi ma apuc de multe, mereu realizez cate ceva.
Nu vreau sa ma consum pentru toate chestiile pe care le fac.
Eu sunt cea mai importanta "piesa", nu chestiile materiale.

| Mosotti a răspuns:

Si eu am asa! Nu am motivatie, dorinta indeajuns sa fac chestia aia, de aia aman. Nu pot scapa daca asa simt, bine, la mine e si de la depresia moderata, dar macar stiu asta, stiu de unde vine, la tine nu stiu, dar e ceva asemanator cred, iar daca nu e, pur si simplu nu isi place, nu doresti acest lucru fara nici o legatura cu depresia!

Pana la urma poate si eu la fel, nu stiu ce sa zic.
Cand vreau ceva sa vezi cum sunt de parca am motoare turbo la fund! Merge de nu se poate automat, simt o puternica vointa sa fac chestia aia si cat mai repede.
Insa varianta depresiva poate face sa nu prea mai vrei..chestii, aici e aici.

Deci nu stiu cum se scapa de asta! Daca nu iti place pur si simplu cutare, nu ai ce sa faci, ca daca faci asa in scarba poate sa te irite, enerveze.
Daca e ceva depresie si la tine care aia face sa nu prea iti mai placa nimic, atunci trebuie tratata. Nu stiu care din variante este.

De ex acum cateva zile nu aveam nici un chef sa iesi la cumparaturi, cand mi-a venit pofta de marmelada sa vezi cum am zburat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost așa când am avut o depresie moderată care a durat pe parcursul a 3 ani. Voiam să fac ceva, mă entuziasmam la început dar apoi îmi pierea motivația și amânam și tot amânam; ziceam că încep de mâine, ba de poimâine, ba de săptămâna viitoare, și tot așa.

| ahj77agh a răspuns:

O degetica si la treaba