| Furnicuta000 a întrebat:

Voi unde ati ascunde niste bani in casa? Undeva unde sa nu ii gaseasca nimeni. Nu e o suma mare. Stiu ca pot sa ii duc la banca. Am si la banca dar vreau sa tin si in casa

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În congelator.
În vazul cu apă de la WC, puși in cutie impermeabilă.
Clasic, cusuți în saltea, în plapumă, într-o pernă.
Sub o placă de parchet.
Fixați sub un tapet pe perete.
În zone goale în interiorul PC-lui.
În pungă sau cutie etanșă sub pământ într-un ghiveci de flori sau plantă de alpartament.
Într-o urnă funerară.
În locul unei cărămizi la un perete interior.
In țeava de metal goală a unei sculpturi de metal sau a unei mobile fantezie.
În coșul de gunoi.
În culcușul pisicii sau al cățelului.
Sertar cu perete dublu.
În tapițeria unui scaun.

36 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Pe fundul unei pungi cu zahăr sau făină.

| Furnicuta000 explică (pentru sabin89):

Buna idee, mai ales ca nu foloseste nimeni din casa asa ceva laughing
Si nici hotii nu sunt interesati

| Drimmero a răspuns:

Ma pui sa fiu fantezist la ora asta, ma uit prin casa in momentele astea si ncerc sa fac o ascunzatoare d-aia blanao de nu-i mai gasesc nici macar eu.

Ii pun in setul de sah, iar tabla o pun in camara pe raftul de deasupra usii, cum intru in camara am deasupra un raft improvizat, dau jos ce e acolo, indes tabla de sah si apoi pun ceva in fata ei, pana si cel mai al dracu hot o va suge aici, i-o dau cu bolta ca nu ii va da nimanui prin cap de asta, asta gandita asa la rece, cu siguranta gasesc ascunzatori mult mai ale dracu.

| Furnicuta000 explică (pentru Drimmero):

Hmm cred ca tot ce arata ca o cutie poate fi o ascunzatoare vizibila pentru hoti...

| Drimmero a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu-i da nimanui in cap ca banii ar fi acolo, in camara/debara pe raftul de deasupra usii, ba chiar i-as pune sa caute si ii dau o ora dupa ceas si tot nu-i gaseste.

| Furnicuta000 explică (pentru Drimmero):

Sa zicem ca vrea sa ii fure cineva din casa care are o zi intreaga la dispozitie sa ii caute. Si in cazul asta ma refer...

| Drimmero a răspuns (pentru Furnicuta000):

E imposibil sa existe asa ceva, ca sa aiba o zi intreaga. Exista atatea variante, chiar daca cineva ar cauta o zi intreaga sunt locuri care nu iti dau prin cap sa cauti, garantez ca nu isi ascunde nimeni banii in pod, debara, beci )))

| Furnicuta000 explică (pentru Drimmero):

Pai debara nu am. Dar am pod si beci laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Furnicuta000):

Cand e vorba de bani ii bagi intr-o gaura de sarpe, daca nu ai gaura de sarpe iti faci. In camera, seif si alte d-astea sunt primele locuri unde cauta, sub saltea, in sosete si alte d-astea, dar nu le vor prin cap faptul ca mai sunt si nebuni care au locuri strategice, trebuie sa te gandesti la locurile unde hotii nu ar cauta, sa improvizezi, sa maschezi cu altceva.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dupa un tablou.

Sau... stai putin. Pai tu vrei sa stii unde ne tinem noi banii in casa pentru a putea pune la cale un jaf. thinking Credeai ca nu ne dam seama? big grin

| Simpatic a răspuns:

In casa daca stai la casa si ai o gaura in podea sau un fel de beci, stiu pe unii care au asa ceva in interiorul casei, stiu si beciuri ca si anexe insa acolo nu recomand. Am un amic care sta la parter si are in casa o podea care se ridica si acolo are un fel de beci, acolo poti ascunde multe, si peste aia pune un covor deci e mascata.
Daca stai la bloc sansele sunt minime sa ai o trapa cum are amicul asta al meu mai ales daca nu stai la parter si nu a sapat nimeni pentru tine o groapa, dar poti sa detii un seif daca suma e frumusica sa zicem ca vorbim de cateva mii de euro, un seif mititel cu digital si cheie costa intre 90-300 de lei in brico depot de ex. ca acolo am vazut mai multe modele, deci unul la 150 de lei e chiar accesibil si de bun simt e mic greu si util, il pui ori in perete dar necesita gaura, ori mai simplu il pui intr-o debara, camara ceva si pui ceva pe el.
De ce am zis de astfel de seif? pentru ca poti tine in el si documente ale casei, daca se inunda sau doamne fereste ia foc casa el tine pana la o anumita temperatura banii in siguranta, si pentru ca doar tu care ai cheia sau numerele digitale ai acces la bani si nu ii poate sustrage nimeni din casa ca apoi sa se faca ca ploua zicand ca nu stie nimic.
Ia in calcul toate variantele, recomand unul care e si electronic dar are si cheita, cel mai bine mergi in magazin si vezi care se potriveste in functie de greutate si dimensiune
https://www.bricodepot.ro/cauta/?Query=seif

| Furnicuta000 explică (pentru Simpatic):

Dar mi-e teama sa nu fure cineva seiful cu totul laughing
Adica se gandeste ca am ceva de valoare acolo

| Simpatic a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pai nu ai persoane de incredere in casa deci, hmm nu stiu ce sa zic.
Are niste suruburi se poate monta pe perete, cu 4 suruburi trebuie sa scoti toata bucata de perete ca sa-l desprinzi, dar trebuie sa ai un loc, sau locas unde sa poti da 4 gauri si el sa nu fie la vedere...
Daca vrei alta idee de ascuns banii pune-i intr-un plic sigileaza plicul si ascunde-i sub patul in care dormi, dar nu sub pat propriu-zis ci sub partea aceea daca ai model de asta de pat care se ridica si poti baga plapuma etc sau daca nu ai astfel de pat poate ai de ala care are un fel de sertar si pui acolo plicul si acoperi cu ceva haine.
Despre ce suma vorbim? laughing

| Furnicuta000 explică (pentru Simpatic):

Ceva de ordinul miilor (de lei)

| Simpatic a răspuns (pentru Furnicuta000):

Hmm interesant.
am si eu cativa lei de ordinul asta dar nu zic unde i-am pus laughing
in banca nu e o solutie ca trec prin anaf totusi cand suma e mai mare de nu stiu cate mii de euro, 10.000 parca? sa nu spun o prostie!

| Furnicuta000 explică (pentru Simpatic):

Am modificat, am vrut sa scriu mii nu zeci de mii laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pentru ca ai fost o persoana sincera iti doresc sa ai parte de sute de mii de lei in viata asta!

| Simpatic a răspuns:

Dar nu e o idee mai buna... si acum mi-am amintit sa iei co carte sa ii decupezi interiorul sau cel putin jumatatea interiorului si sa pui banii acolo si cartea in biblioteca, ca banuiesc ca ai o biblioteca si ceva mai multe carti de 10 sa zicem, de preferat ar fi sa fie multe carti ca nimeni sa nu se prinda. Apoi cartea aceea in care tii banii sa o pui in raftul cat mai din spate sa fie mascata, si asa poti fi sigura ca nu cauta nimeni!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pe un card. Sau sugestiile lui sadrian, de nota 10.

| Catrice a răspuns:

Daca ai cărți, e perfect. Ii schimbi în hârtii cu valoare cat mai mare și aia e.

| Frank51 a răspuns:

Niciodata nu ascund banii, daca am sub 1000 de lei ii las in portofel, daca am o suma mai mare si nu incape in portofel ii las in dulap, dar niciodata nu vor sta mai mult de 2-3 zile in casa. Ca si masura de prevenire a unor chestii acum am niste camere de luat vederi, deci ma ajuta asta.

| Furnicuta000 explică (pentru Frank51):

Dar daca ar trebui sa ii acunzi, unde i-ai ascunde?

| SilentRain a răspuns:

In locuri in care nu sar gândi nimeni, în tocul de la usa, sub dulap
Orinde exista spațiu suficent si nu e la vedere

| Furnicuta000 explică (pentru SilentRain):

Tocul de la usa chiar e o idee buna

| Sofer a răspuns:

Sub parchet.

| Furnicuta000 explică (pentru Sofer):

Buna idee dar nu stiu sa il scot si sa il pun la loc laughing

| Sofer a răspuns (pentru Furnicuta000):

Iar mai e varianta sub saltea sau sub pat lipiți pe interior de peretii patului.

| PainTech a răspuns:

Q: Voi unde ati ascunde niste bani in casa?
A: Care bani?

| Furnicuta000 explică (pentru PainTech):

Sa zicem ca avem niste bancnote si nu vrem sa le gaseasca nimeni laughing

| siriusblack98 a răspuns:

Eu citesc comentariile in cazul in care raman lefter sa stiu de unde fac rost si unde-i gasesc ascunsi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În Biblie. Sigur hoții nu caută acolo. laughing

| Furnicuta000 explică (pentru anonim_4396):

Nu am Biblie ca as fi pus...

| tup3u a răspuns:

Între șosetele și chiloții murdari, nu-i caută nici dracu acolo laughing

| LovBeDăDevol a răspuns:

Numai abureli, i ascunzi in teava de la draperie si gata

| Furnicuta000 explică (pentru LovBeDăDevol):

Nu stiu daca incap dar o sa incerc happy