| Dorin93 a întrebat:

Voi va iubiti tara? Ce faceti voi pentru Romania? Cum va implicati in societate? Va pasa de ce se intampla in jur? Credeti ca Romania se va schimba in bine? Sau va luptati sa plecati si sa uitati de Romania? Ati plantat vreodata in copac?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Romania se va schimba in bine daca noi, cetatenii, ne schimbam. Pana si vecinul de langa tine s-ar putea sa fie la fel de corupt ca politicienii (chiar daca nu fura). Pana nu invatam sa respectam regulile, nu ne putem gandi la un viitor mai bun.
Apoi mai este si educatia. Se incurajeaza viata destrabalata (cluburi, betii, etc.), iar apoi ne intrebam de ce sunt atatea probleme in familiile romanilor.
Avand in vedere ca generatia care vine este generatia care spune ca scoala ar trebui sa ii invete doar sa citeasca, sa scrie si sa socoteasca, iar modelele lor sunt Bendeac, Cheloo, Vloggerii, nu prea vad o evolutie a Romaniei.

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Deși nu prea mai are relevanță asta raportat la valorile secolului 21, pot spune că da.
2. Ce aș putea face?
3. Nu știu la ce te referi.
4. Da.
5. Nu.
6. Nu vreau să plec, dar cine știe ce rezervă viitorul.
7. În curtea mea, da. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Iubesc alta tara ( de fapt tari )
Nimic
Aia e problema mea
Nu prea
Niciodata
Deja am facut asta.
Da. De fapt au fost vreo 8 laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o iubesc.
Nu imi pasa de ce se intampla in jur.
Care e legatura dintre ultima intrebare și restul?))

| Steregoi a răspuns:

Iubesc pe Dumnezeu si pe aproapele.

| RAY a răspuns:

Eu as da banii daca as stii ca ma scap de blestemul numit cetatenia romana,e o tara frumoasa din pacate locuita de prosti,tampiti,puturosi,lenesi,retardati,hoti, corputi, ipocriti, falsi, mincinosi, inculti, sunt si unele persoane care le duc capul dar ei se grabesc sa plece dincolo, nu cred ca se va schimba nici intr-un miliard de anii in bine

https://www.youtube.com/watch?v=hNrmdUQcJMU
https://www.youtube.com/watch?v=KV86OxVkse4

| Dorin93 explică (pentru anonim_4396):

Plantand un copac ocrotesti mediul, si respiri un aer mai curat. Asta e legatura. happy

| Steregoi a răspuns (pentru Dorin93):

Si eu am plantat un brad si l-au taiat de Craciun. Iar ceilalti trei s-au uscat. laughing

| Steregoi a răspuns (pentru Dorin93):

Daca nu s-ar face defrisari in 100 ani n-ai sa mai vezi pamant fara padure si tot teritoriul ar fi o padure fara sa fie plantati copaci. Dar de au aparut drujbele astea si de la jucarii de copii au trecut la jucaria de drujba. Problema e ca lemnele s-au cam scumpit dublu fata de 2017 dar pasiunea e mare pentru jocul de a taia lemne cu drujba. Are omul impresia ca traieste in padure cand taie in curtea sa lemne sau taie lemne chiar la bloc. Cica algele din oceane produc cel mai mult oxigen asa ca n-ar mai fi nevoie de copaci pentru asta. Cand vin uraganele vantul aduce oxigenul dinspre oceane. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are rost sa plecam. Avem Internet bun.

| Golyat18 a răspuns:

Eu plec sambata, yes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
România ce face pentru mine?!
Trup și suflet.
Normal aia este singura mea grijă.
Niciodată.
Nu este treaba ta.
Ce treabă are pomul?!

| LoveSleep a răspuns:

Am plantat niște roșii în copac, dar n-au ieșit, nu știu de ce.
De ce să se schimbe România? Mie mi se pare că trăim destul de bine aici, viata e frumoasa, pasarile canta. Gratis. Pâinea e ieftină, apa e peste tot, de bine de rău, trăim 60 de ani. Gratis.