| IubesteEa a întrebat:

TPU credeti ca romanii sunt educati? daca da dc? daca nu tot la fel? de ce iubim romania? voi vreti sa plecati din aceasta tara? daca da de ce?

Răspuns Câştigător
| marrylove a răspuns:

Deci nu sunt de acord cu cei care au spus ca romanii nu sunt destepti. am vazut acum cateva saptamani un reportaj in care se arata ca romanii sunt printre cei mai destepti din europa, si nu numai. Problema este ca ei nu stiu sa se foloseasca de inteligenta de care dau dovada. o alta problema ar fi rromii. nu vreau sa aduc jicniri la adresa lor, dar cred ca ati vazut si voi acea reclama in care de spunea ca romanii nasc mai mutini copii decat rromii, si totusi, foarte putini rromi se duc la scoala.
Romania o iubim pentru ca asa am fost obisnuiti. este tara mea natala, si imi place. desi nu sunt pe deplin multumita de ea.
Mda... as vrea sa plec din Romania, in America sau Franta. Dar nu pentru ca nu imi place Romania, ci pentru mi se par mai interesante aceste tari. Mai multa distractie. etcbig grin

| mysteriouswoman6905 a răspuns (pentru marrylove):

Marrylove,ROMANII SUNT DESTEPTI.
Stii cine face toate drumurile de metrou din New York? Ei bine.un roman.
Crezi ca in America nu se fura? Crezi ca in Franta nu sunt rromi?
Sunt si rele si bune peste tot.Nimeni si nimic nu e perfect!

11 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Raspunsul este NU. Majoritatea romanilor duc lipsa de o educatie adecvata ne-au demonstrat-o de-a lungul timpului, au demonstrat-o si in tarile straine, dupa cum vezi nu suntem vazuti cu cei mai buni ochi in Europa.

| ROB3RT89 a răspuns:

Sunt si romani educati dar si needucati,cum si intr-o padaure mai sunt si uscaciuni! Iubesc Romania, e tara mea natala, ca sunt alti care o "vand"si o aduc in ultimu hal e partea a douahappy

| ROB3RT89 a răspuns:

Daca as putea, as vrea sa fie toti oameni sanatosi si fericiti,nu doar romanihappyIar o schimbare majora pe plan finaciar ar fi ok. Daca ar fi dupa mine as schimba guvernu,presedintele,codu munci sa fie bine pentru toti! Omu de rad sa aiba un slariu din care sa-si platesca darile,utilitatile dar sa mai si puna deoparte,asa sa-ar reduce si numarul infractiunilor! Sunt multe de schimbat, as putea sa scriu pana maine, dar fara folos...

| VeronicaLL a răspuns:

Nu. Trebuie doar sa iesi pe strada si ai sa vezi de ce! As pleca dar doar daca as fi multumita de ce mi se ofera acolo (nu cred ca solutia este doar sa pleci. Poti pleca si sa nu gasesti acolo un job care sa te multumeasca si tot asa. Nici in afara nu umbla cainii cu covrigi in coada...

| IubesteEa explică:

Da adevarat tot ce spuneti voi dar adevarul e ca si in alte tari e mai rau de exemplu in america nu se aude des ca oamenii sunt ucisi apoi copii maltrati la fel si la noi intrebare daca ar fi sa schimbati ceva la tara asta ce ati schimba si de ce? scuze pentru intrebare.ma intereseaza ce cred alti! dau funda la cel mai bun raspuns si vot la restul mersi!

| mysteriouswoman6905 a răspuns:

Uite...parerea mea e ca sunt si stii de ce?
1.Fiindca sunt romanca si nu imi pasa daca 9 din 10 sunt fraieri, ma multumesc sa spun ca acel 1 este destept.
2.Pentru ca fata de alte tari suntem mai educati.
3.Pentru ca o persoana educata nu trebuie neaparat sa aiba o gramada de diplome si premii; o persoana educata trebuie sa aiba cei 7 ani de acasa.
4.Pentru ca noi suntem viitorul.
Romania o iubim pentru tot.Sunt aici atatea locuri inca nedescoperite care seamana cu paradisul,dar din pacate nedescoperite.Iar de plecat in strainatate,vreau sa plec,pentru a putea spune in gura mare SUNT ROMAN!
Poate nu sunteti toti de acord cu mine, dar aceasta e ROMANIA, acesta e tara in care v-ati nascut si aceasta e tara pe care TREBUIE sa o IUBIM si sa o PRETUIM!

| PandaEcrazy a răspuns:

EU CRED CA ROMANII AU FOST MEREU SUBESTIMATI IN SENSUL RAU MAI ALES de catre Francezi care au postat nu mia stiu unde o veste despre noi de genu romanii sunt paduchiosi spuneti si voi lucriru rele de ei nu numa ei de noi

| Pisique a răspuns:

Unii sunt, alții nu.Majoritatea nu.Eu zic că nu sunt educați deoarece nu dau dovadă că au bun simț.Pe la televizoare mereu se aude că cineva a omorât un om,a jefuit o bancă/casă/vilă. Celelalte țări arată cu degetul spre noi spunând că România este cea mai proastă țară.
Aș vrea să plec din această țară deoarece nu suport să aud că această țară este cea mai populată de către hoți, bandiți, criminali.

| marymariumam a răspuns:

Eu zic ca da. ROMANII sunt destepti dar nu stiu sa se foloseasca de inteligenta pe care o au! kiss!

| tetean a răspuns:

Eu sunt sigur de educatia pe care o avem.Toti care pleaca sunt plini de lipsuri si nevoi,au ramas acasa cei care au o situatie foarte buna,buna, cei neputinciosi, copii si batrani.E greu in lume, bani se obtin foarte greu dar o data ajunsi cu ei acasa prind o alta valoare care se reflecta prin ridicarea nivelului de trai.Totusi cum ar fi intampinat ROMANIA marea criza daca nu ar fi fost ajutata de acesti oameni chinuiti si plini de nevoi?! Ce ar face politicul., daca noi le-am intoarce spatele!, asa cum o fac ei ecsterminandu-ne incet dar sigur! Cum protejeaza ei aceasta mare familie ROMANIA! cum o vor reintregi intr-un singur trup?! Doar prin respect si bunastare totul e posibil!