| anonim_4396 a întrebat:

Vouă vă este frică de uitare?

19 răspunsuri:
| 1man1 a răspuns:

Nu.

| Catrice a răspuns:

Uit o groaza de chestii importante dintotdeaunahee hee
Dar le rețin pe cele nasoale sau neimportante sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uitarea pentru mine este un mare dar. Am abilitatea de a uita multe nimicuri si, pe de alta parta, imi amintesc lucruri foarte obscure, detalii marunte, ce-mi sunt utile la ocazii interesante. Uitarea e un mecanism necesar, ca sa putem face loc de informatii noi. Dupa ce dau un test(dintr-un capitol de care nu am nevoie, la o materie de care nu am mare nevoie) uit imediat! Astfel fac loc pentru urmatorul capitol la fel de inutil, pe care-l voi uita la fel de rapid. Involuntar, retin lucruri pe care subconstient le consider importante, anumite zile de nastere, date, faptul ca pe WC e bine sa stai la 45 de grade aplecat, faptul ca un gram de grasime are 9kcal si alte asemenea.

In schimb, daca te referi la frica de a fi uitat, de altcineva, mi-ar fi frica de acest lucru doar daca prin felul meu de viețuire as merita sa nu fiu uitat. Adica, daca de exemplu am ajutat un om fără de casă sa isi gaseasca job si sa se puna pe picioare, as fi usor trist daca m-ar uita. In alte contexte nu, deoarece nu am facut nimic sa merit sa ocup Gigabites in creierul cuiva pe degeaba. Totusi n-as numi-o frica, nu e ca si cum n-as putea dormi noaptea de grija aceste posibilitati, ci mai degraba as numi-o tristete, in cazul in care s-ar intampla.

| Freya1 a răspuns:

Frica e mult spus.Dar sincer mi-a dori ca oameni din jurul meu pe care i-am ajutat, sau pentru care am făcut ceva in viata asta sa nu uite.Si nu pentru a-mi da ceva la schimb, ci doar asa pentru sufletul meu ca am facut si eu un bine undeva candva.
În rest nu îmi pasă.

| Sofer a răspuns:

Da. Pentru ca în unele momente mai uit ceva și greu îmi amintesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In ce sens?

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu. Dacă uit, uit, n-am ce face. happy

| Drimmero a răspuns:

Te referi ca te poate lasa memoria? Nu imi fac griji, am SSD cu ceva tera si retin aproape tot, ma sperie si pe mine ca memorez si nu trebuie cu detalii.

Daca te referi la faptul ca persoanele ne vor uita, drept iti spun ca ma doare fix in pix, oamenii vin si pleaca, dar sunt persoane cu care ai anumite conexiuni si raman in relatii cu tine indiferent.

| T0T a răspuns:

Da. Sper să nu devin senil.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu, ma bucur foarte mult ca am o capacitate uimitoare de a uita tot ce nu-mi convine. Probabil din cauza asta am reusit sa nu ajung intr-un spital de nebuni pana acum.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu chiar. As vrea sa uit unele lucruri.

Dar asta este blestemul meu, sa nu uit sad

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Adică?

| Fiok a răspuns:

Cu cât vrei sa uiți, cu atât nu vei uita. Mie nu îmi este frică de uitare. Cu cât nu vei vrea să uiți, cu atât vei uita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Data viitoare ar trebui să fiu mai explicită când pun o întrebare... Acum să o lăsăm așa. happy

| Mosotti a răspuns:

Nu, in general nu uit prea multe.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Si uitrea este scrisa in legile omenesti. Daca nu ar interveni uitarea, creierul omenesc ar exploda. Si creierul are doar o anumita capacitate de stocare. De aceea trebuie "educat sa retina ceea ce este imporant, nu toate bazaconiile.

| ShaOfHatred a răspuns:

Am uitat tbh :/

| BecSpart a răspuns:

Nu prea uit chestii... Dar mi-ar fi frica sa uit

| Onisim10 a răspuns:

Asta mi s-a întâmplat.de multe ori la teze la teste și la chestii ce țin de categoria asta.
Dar mă enervez când citesc ceva de care am nevoie, și imediat când vreau sa scriu acel lucru sau să îl fac, uit, și iar trebuie să mă uit.