| anonim_4396 a întrebat:

Vouă vi s-a întâmplat ca atunci când treceți pe lângă o casă părăsită, să simțiți un vid sau o stare de melancolie?
Nu mă refer la o casă bântuită, dărăpănată sau în ruine, ci la o casă normală dar din care proprietarii au plecat de câțiva ani și nu au mai dat pe acolo.
De exemplu, pe aceași stradă cu mine locuia o familie formată din soț, soție și fiu. Soțul a murit, fiul a fost arestat pentru mulți ani iar soția a plecat în străinătate acum 6 ani și de atunci nu a mai revenit în țară. Ei bine, de fiecare dată când trec pe lângă casa lor și o privesc, simt o atmosferă statică și mă cuprinde o stare de melancolie, ca și cum acea casă a încremenit în timp deși nu prezintă semne de uzură.
Voi vi se întâmplă să simțiți la fel?

Răspuns Câştigător
| DariusRose17 a răspuns:

Nu știu... Eu de obicei când trec pe lângă casele de genul acesta, mă gândesc la povestea casei respective, și la povestea familiei care a locuit acolo happy

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da cand am intrat intr o camera mare parca am simtit ceva, dar era doar frica

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Simpatic a răspuns:

Mie unul nu mi se intampla decat daca ar fi ca acele persoane sa insemne ceva in mod special pentru mine, dar iti inteleg ingrijorarea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Când știu povestea oamenilor care au locuit-o, da., doare si imi pare rău că nu mai locuiesc aolo. judect in gând căt de nedreaptă e curva asta de viață

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mă cuprinde o stare de ciudă că există atâtea case părăsite și în același timp atâția oameni ai străzi. Casele părăsite pe bune fără stăpân ar trebuie transformate în centre care să găzduiască nevoiașii. Iar persoanele ca cele din exemplul tău, ar trebui să aibă posibilitatea de a închiria casa statului pentru ca statul sa o folosească pentru a adăposti persoanele homeless. Astfel faci și un ban și o faptă bună. Prea multe spații irosite

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, în schimb când visam casa părăsită se întâmpla în scurt timp ( cateva zile) cate o tragedie, sau anunța chiar moartea cuiva. Stările astea de melancolie le am frecvent vizavi de foști colegi din generala/liceu, de cât era de frumoasa viata pe atunci cand ma bucuram numai de lucruri mărunte.

| Eisenheim a răspuns:

Există o știință,momentan catalogata drept paranormal, conform căreia unele persoane au abilitatea, denumita psihometrie, de a citi sa zicem așa, memoria obiectelor. S-ar putea totuși să fie reală, încearcă și pe alte străzi, vezi locurile sau obiecte unde simti ceva, scrie tot, apoi intereseaza-te și vezi cat corespunde, iar daca te pricepi...ai dat lovitura

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Pe strada la mine este o casa parasita in care nu sta nimeni si nici geamuri nu are si ttec aproape zilnic pe acolo si nu se intampla nimic cel putin eu nu simt nimic ciudat