| anonim_4396 a întrebat:

Vreau ceva citate cu care sa castig like-uri pe facebook. Despre iubire, viata, prieteni etc

2 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

Femeilor le plac barbatii tacuti pentru ca au impresia ca le asculta. (Marcel Achard)
Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o persoana esti intreaga lume. (G. J. G. Marquez)
De la sublim la ridicol nu este decat un pas (Napoleon)
Femeia e o fiintă slaba, victima a fiziologiei ei, orientabila după barbat, care trebuie s-o ocroteasca si sa-i împrumute personalitatea lui. George Calinescu (Enigma Otiliei)
Deoarece ai ochii deschisi crezi ca vezi? (Gothe)
Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita cum ii cheama. - John F. Kennedy
Sexul si golful sunt cele doua lucruri de care te poti bucura, chiar daca nu te pricepi la ele. (Kevin Costner)
Căsnicia este o poveste de dragoste în care eroina moare în primul capitol. - Cecilia Egan7
.Iubirea inseamna a fi doi si a nu fi decat unul. Un barbat si o femeie ce se topesc intr-un inger. ( Victor Hugo )
Cuvintele sunt lacrimile celor care ar fi vrut asa de mult sa planga si nu au putut" (Lucian Blaga)
Intamplator,... oricine poate iubi. ( F. M. Dostoievski )
Fericirea depinde de noi. (Aristotel)
Componentele fundamentale ale fericirii sunt: sa faci ceva, sa iubesti pe cineva si sa speri la ceva. (Allan K. Chalmers)
Fii fericit cat traiesti pentru ca mort o sa fii mult timp. (Proverb scotian)
Cand dragostea vorbeste, vocile tuturor zeilor para fi adormite in armonia raiului. (William Shakespeare)
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
Nu am dat gres. Pur si simplu am descoperit 10,000 de idei care nu functioneaza. (Thomas Eddison)
Moartea e o ipoteza pina in momentul cind omul se pomeneste in bratele ei,fara nici o speranta de intoarcere. (Liviu Rebreanu)

Mii de oameni au trait fara iubire, nici unul nu a trait fara apa. (Wystan Hugh Auden)
E mai bine sa iubesti si sa pierzi, decat sa nu fi iubit deloc. (Alfred Tennyson)

Cu cat judeci mai mult, cu atat iubesti mai putin

Sa-ţi spun ce este dragostea adevarata. E credinta oarba, umilinta fara preget, supunere desavarsita, încredere şi daruire impotriva ta însuti, impotriva lumii întregi. Dragostea inseamnă sa iti dai inima si sufletul întreg celui care ti le va zdrobi. (Marile speranţe) Charles Dickens

"În dragoste, singura victorie este fuga."

Tocami fapul ca idealul de care te ai indragostit e de neatins,face ca dragostea din sufletul nostru sa fie de neatins.Un ideal imposibil nu poate dezamagi.traiesti povestea perfecta dintre tine si un vis!
Viata nu înseamna doar sa marim viteza.
Este mai greu să învingem pasiunile invizibile decat să cucerim lumea cu arme vizibile.
Este legea iubirii cea care conduce omenirea.
În focul iubirii si fierul cel mai tare se înmoaie
Unul dintre cele mai grele lucruri in viata este sa ai cuvinte in inima pe care nu le poti pronunta ( James Earl Jones)
Dragostea este una dintre cele mai puternice pasiuni pentru ca ataca in aceeasi timp capul , inima si simturile (Lao Tzu)
Sunt multe lucruri in viata care iti atrag privirea, dar putine lucruri care iti atrag inima…urmareste pe cele din urma. ( Michael Nolan)
Inima umana simte lucruri pe care ochii nu le pot vedea si stie lucruri pe care mintea nu le poate intelege. ( Robert Valett )
Cine vrea sa ascunda cheia spre inima lui isi asuma riscul sa uite unde a ascuns-o
Nu-ti crede prietenii atunci cand iti spun ca vor sa auda sa fi sincer cu ei. Tot ce vor este sa mentina o parere buna despre ei.(Albert Camus)
Adevarurile oficiale sunt de multe ori iluzii puternice. (John Pilger)
Speranta e un lucru rau. Inseamna ca nu esti ceea ce vrei sa fii.Inseamna ca o parte din tine e moarte.daca nu tot corpul. Inseamna sa hranesti iluzii. ( Henry Miller)
"Eu resping realitatea voastra si o inlocuiesc cu a mea." Adam Savage
"Societatea nu exista decat ca un concept mental; in lumea reala exista numai persoanele fizice." Oscar Wilde
"Exista unii oameni care traiesc într-o lume de vis, si exista oameni care se confrunta cu realitatea; apoi sunt cei care transforma una în alta." Douglas H. Everett
"Realitatea este doar o iluzie, una foarte persistenta." Albert Einstein
Frumusetea lucrurilor exista în mintea celui care le admira. (David Hume)
Imaginaţia este începutul creaţiei. (George Bernard Shaw)
Imaginatia este mai importanta decat erudiţia.
Lacrimile sunt cuvintele pe care inima nu le poate exprima"
"Cel care te iubeste te va face sa plangi." (proverb argentinian)
"Lacrimile sunt limba tacuta a durerii" Voltaire
"Furia, lacrimile si tristetea sunt doar pentru cei care s-au resemnat

Clipa e pretioasa ca viata unui om (se afirma afirma ca o singura clipa numai, poate hotari si viata si soarta omului.)
"Cel ce iubeste cu adevarat se arată prin durerea inimii sale; nici o altă boală nu e ca boala inimii."
In prietenie, la fel ca in dragoste, adesea te fac mai fericit lucrurile stiute, decat cele pe care nu le cunosti
"Numai iubirea limpezita de lacrimi poate ramane curata si vesnica."
Prima iubire este invaluita de mister, este generoasa si plina de candoare. De aceea, prima iubire nu se uita niciodata
"Daca a mintzi e gresit asta nu inseamna ca a spune adevarul e corect. "

Viata nu este numai pentru a fi în viaţă, ci să fie bine. (Marcus Valerius Martial)
Daca viaţa e un joc, acest joc trebuie să aibă totuşi o regulă pe care n-o cunoaştem. (Octavian Paler)
Tot secretul vieţii se reduce la atât: ea n-are nici un rost; fiecare din noi găseşte însă unul. (Emil Cioran)

Viaţa este căutarea nimicului dupa ceva. (Christian Morgnstern)
Viata inseamna a transforma constant in lumina si in flacara tot ceea ce suntem si tot ce intalnim.
Friedrich Nietzsche
Dezvoltarea intelectuala ar trebui sa inceapa la nastere si sa se termine doar la moarte. –
Albert Einstein
Sunt doua feluri de a-ti trai viata: unul, de a crede ca nimic nu este un miracol; al doilea, ca si cand totul este un miracol.
Albert Einstein
Ca o piesa de teatru, asa este viata: nu intereseaza cat de mult a tinut, ci cat de frumos s-a desfasurat.
Seneca
In viata nu ai nevoie decat de ignoranta si incredere; dupa asta succesul e garantat.
Mark Twain
Adevărul e stăpânul nostru, nu noi stăpânim adevărul.
Adevărul este o flacără atât de luminoasă încât mulţi oameni nu-i pot suporta lumina. Unii închid ochii ca să nu-l vadă, iar alţii fug ca să nu fie arşi.
Cu cat o greseala ne orbeste mai mult si este mai ademenitoare, cu atat este mai mare triumful adevarului.
Friedrich von Schiller
Adevarul este un fruct care nu trebuie cules decat atunci cand este complet copt.
Voltaire
Daca adevarul nu este al vostru, atunci nu este adevar. Pentru a fi adevar trebuie sa va apartina, sa provina din experienta voastra; adevarul nu poate fi imprumutat.
Osho
Adevarul este ca nu exista adevar.
Pablo Neruda
Toate adevarurile sunt usor de inteles o data ce sunt descoperite; ideea e sa le descoperi.
Galileo Galilei
O chestiune nu este neaparat adevarata doar pentru ca un om a murit pentru ea.
Oscar Wilde

Privesc viata precum un pasager important de pe Titanic: s-ar putea sa nu ajung la destinatie, dar macar merg la clasa intai." (Arthur Bucward)
***"Suntem niste zei prosti, niste zei nemuritori care ne-am uitat destinul."
(Constantin Noica)
***"Cand copiii nu fac zgomot, fac prostii mai mari."
(Henry Fielding)
***"Orice despartire este o batalie pierduta pe frontul nevazut al destinului."
(Ionut Caragea)
***"Rabdarea este arta de a spera."
(Luc de Clapiers (Vauvenargues))
***"Prietenii sunt modul lui Dumnezeu de a-si cere scuze pentru familia pe care ne-a dat-o."
(Tennessee Williams)
***"Noi suntem doar ingeri cu o singura aripa, nu putem zbura decat imbratisati."
(Luciano de Crescenzo)
***"Sufletul tanjeste sa creada, dar intelectul refuza sa-i dea voie."
(Dan Brown)
***"Cand ploua in suflet, nu-i niciodata senin afara, iar cand e senin in suflet, nu ploua afara niciodata."
(Mihail Codreanu)

***"Linistea este intentia de a stapani efectele agitatiei excesive. Linistea este sera in care se cultiva intelepciunea."
(Huai-Chin Nan)
***"Un prieten adevarat iti stie slabiciunile, dar iti arata calitatile, iti simte temerile, dar iti intareste credinta, iti cunoaste ingrijorarile, dar iti elibereaza spiritul, iti recunoaste defectele, dar iti subliniaza posibilitatile."
(William Arthur Ward)
***"Nu exista un drum spre fericire. Fericirea e drumul! "
(Mircea Albulescu)
***"Viata poate fi inteleasa numai privind inapoi, dar trebuie traita privind inainte. "
(Kirkegaard)
***"Cu penele altuia te poti impodobi, dar nu poti zbura. Acest lucru nu-l prea stiu oamenii, dar il stiu pasarile."
(Lucian Blaga)
***"Cine merge incet, merge sanatos; cine merge sanatos, ajunge departe."
(Proverb italian)
***"Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca si cei care l-au gasit fara sa-l caute. "
(Cioran)
***"Traieste-ti viata ca si cum fiecare fapta a ta ar deveni lege universala."
(Immanuel Kant)
***"Eternitatea nu poate fi smulsa zeilor decat clipa de clipa."
(Octavian Paler)
***"Pentru a depasi gandirea critica trebuie sa adoptam o stare de gratitudine."
(Neale Donald Walsh)
***"Toate patimile, afara de acelea ale inimii, se risipesc in visare."
(Victor Hugo)
***"Daca lumina este prima dragoste a vietii, dragostea nu este ea lumina inimii?"
(Honore de Balzac)
***"Un organism sanatos este camera de oaspeti a sufletului, un organism bolnav o inchisoare."
(Francis Bacon)
***"O binefacere care ti se reproseaza a fost considerata totdeauna o jignire."
(Jean Racine)
***"Rostul vietii nu este sa ajungeti undeva, ci sa va dati seama ca deja sunteti acolo si ca ati fost din totdeauna. Sunteti din totdeauna si pentru totdeauna – in momentul creatiei pure."
(Neale Donald Walsh)
***Sexul este un joc in pereche. Cine termina primul, acela si câstiga.